Masaż limfatyczny nóg – po co i jak często go wykonywać?

Drenaż limfatyczny nóg - aparatem CarePump Move4

Porady eksperta

Większość czasu w pracy spędzasz na stojąco? Dużo trenujesz i potrzebujesz metody na przyspieszenie regeneracji? A może regularnie powracający obrzęk limfatyczny utrudnia ci funkcjonowanie? Te bardzo różne problemy łączy wspólne rozwiązanie. Drenaż limfatyczny nóg jest jednym z niewielu zabiegów fizjoterapeutycznych, które łatwo można wykonać samemu w domu. W artykule przedstawiamy wskazania i przeciwwskazania do drenażu limfatycznego nóg, a także wyjaśniamy mechanizm zabiegu.

Jak powstaje obrzęk limfatyczny?

W ramach wstępu warto wyjaśnić, jak działa układ limfatyczny. Odpowiada on za transport limfy, która za pomocą węzłów chłonnych przekazywana jest do krwiobiegu. Czasem w tym procesie zdarzają się spowolnienia lub zastoje, na przykład przez stan zapalny lub na skutek nieprawidłowego działania samego układu. Kiedy te ograniczenia przepływu są zbyt duże i trwają za długo, powstaje obrzęk limfatyczny, który często dotyczy nóg.

Jedną z najskuteczniejszych metod jego leczenia jest właśnie masaż limfatyczny kończyn dolnych.

Drenaż limfatyczny nóg - aparatem CarePump Move4

Czym jest drenaż limfatyczny nóg?

Drenaż limfatyczny kończyny dolnej, nazywany też masażem limfatycznym nóg, to terapia zaproponowana już w latach 30. XX wieku przez duńskiego lekarza Emila Voddera, służąca usprawnianiu krążenia limfy.

Dziś masaże limfatyczne stosowane są także w ramach leczenia wspomagającego przy innych schorzeniach, a nawet jako zabiegi kosmetyczne. Wykonywane mogą być zarówno manualnie przez specjalistę, jak i przy użyciu specjalnych aparatów do drenażu limfatycznego (presoterapii).

Dla kogo drenaż limfatyczny kończyn dolnych? Najczęstsze wskazania

Masaż limfatyczny kończyny dolnej poprawia nie tylko przepływ limfy, ale również między innymi transport wody i soli mineralnych. Dlatego te zabiegi stosowane są nie tylko podczas leczenia obrzęków limfatycznych. Działanie drenażu limfatycznego nóg wykorzystywane jest także w przypadku:

 • niewydolności układu krążenia (np. profilaktyki przeciwżylakowej),
 • obrzęku tłuszczowego,
 • niektórych stanów pourazowych,
 • problemów z gospodarką hormonalną,
 • regeneracji po wysiłku,
 • cellulitu,
 • zespołu ciężkich nóg.

Dlatego po tę metodę sięgają również gabinety kosmetyczne oraz fizjoterapeuci odpowiedzialni za wsparcie sportowców. Jest ona także chętnie wykorzystywana przez osoby pracujące wiele godzin w pozycji stojącej lub siedzącej.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego nóg

Zabieg drenażu limfatycznego jest nieinwazyjny i uważany za bardzo bezpieczny. Jednak – jak w przypadku każdego zabiegu fizykalnego – również do masażu limfatycznego kończyn dolnych istnieją przeciwwskazania. Należą do nich między innymi:

 • choroba nowotworowa,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • niewyrównane nadciśnienie,
 • miażdżyca,
 • niewydolność serca,
 • zapalenie naczyń chłonnych,
 • zapalenie stawów,
 • choroby i uszkodzenia skóry.

Powyższa lista zawiera jedynie najczęstsze ograniczenia i nie wyczerpuje tematu. Dlatego przed skorzystaniem z drenażu limfatycznego nóg koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże ci dobrać techniki najlepsze do pracy z twoim problemem.

Masaż limfatyczny nóg – na czym polega zabieg?

Jak już wspomnieliśmy, masaż może być wykonywany manualnie lub poprzez użycie profesjonalnego aparatu do presoterapii.

W przypadku zabiegu manualnego fizjoterapeuta będzie korzystał z technik głaskania, rozcierania i ugniatania, wykonując spokojne, powolne ruchy. Kiedy korzystamy z aparatu do drenażu limfatycznego  kończyny dolnej, noga włożona jest do specjalnego rękawa (mankietu) podzielonego na kilka komór, do których wpompowywane jest powietrze. Dobrej jakości aparaty do presoterapii posiadają zazwyczaj kilka trybów pracy.

Oba te rodzaje zabiegów składają się z etapu pierwszego, w którym limfa jest przesuwana w kierunku węzłów chłonnych, i drugiego, podczas którego naczynia limfatyczne ponownie się napełniają.

Mechaniczny drenaż limfatyczny wykonywany w domu

Jak często stosować drenaż limfatyczny nóg?

To kolejne pytanie, na które powinien odpowiedzieć specjalista, ponieważ zależy to od wielu czynników, między innymi stanu pacjenta, rodzaju problemu, przyjętej metody i czasu trwania zabiegów.

W okresie intensywnego leczenia drenaże limfatyczne mogą być stosowane nawet codziennie. W momencie, w którym efekty terapii mają być jedynie podtrzymane, masaż może być wykonywany 1-2 razy w tygodniu.

Jeszcze inaczej może to wyglądać, kiedy pacjent posiada własny aparat do masażu limfatycznego nóg – ma wtedy łatwiejszy dostęp do zabiegów i są one znacznie mniej kosztowne. Może wtedy stosować je zawsze, kiedy czuje taką potrzebę, bo na przykład ma zmęczone, ciężkie nogi po długim dniu pracy lub po intensywnym treningu chce przyspieszyć regenerację mięśni. Wciąż jednak dobrze częstotliwość i czas trwania takich zabiegów skonsultować ze specjalistą. Więcej informacji znajduje się w naszym artykule pt. Drenaż limfatyczny w warunkach domowych.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *