Masaż wirowy – zastosowanie i funkcje wirówek

Masaż wirowy - urządzenie do masażu wirowego

Porady eksperta

Masaż wirowy wliczamy do zabiegów hydroterapii. Zabieg odbywa się zarówno w ciepłej, jak i chłodnej wodzie. Regularne korzystanie z takiego zabiegu bezpośrednio wpływa na poprawę pracy mięśni oraz nerwów, a sprzęt do takiej formy masażu spotkamy przede wszystkim w gabinetach rehabilitacyjnych, spa oraz sanatoriach. Wirówki rehabilitacyjne – ze względu na swoją efektywność w masażu zarówno kończyn dolnych, jak i górnych – są najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami z zakresu hydroterapii.

Spis treści

Masaż wirowy w hydroterapii

Oczywiście masaż wirowy kończyn górnych i dolnych nie jest jedyną metodą stosowaną w hydroterapii. Wodolecznictwo szeroko wykorzystywane jest jako środek leczniczy w fizjoterapii i rehabilitacji, o czym piszemy m.in. w artykule: Hydroterapia – wskazania i przeciwwskazania.

Masaż wirowy przede wszystkim wpływa pozytywnie nie tylko na mięśnie i układ nerwowy, ale i wszystkie tkanki miękkie,  przez co przyczynia się do leczenia niesprawności mięśni oraz stawów. Chory zmagający się z przewlekłymi chorobami układu mięśniowego czy bólami stawów, poddawani są leczeniu między innymi różnymi formami hydroterapii. Masaże wirowe nie są jedyną opcją, pacjenci mogą również liczyć na kąpiele borowinowe lub kąpiele solankowe w dedykowanych w tym celu wannach.

Masaż wirowy - urządzenie do masażu wirowego

Zastosowanie masażu wirowego

Masaże wirowe są na tyle uniwersalne, że możemy je zastosować w wielu schorzeniach. Radzą sobie z jednostkami chorobowymi i powikłaniami, które dają objaw dyskomfortu, uciążliwego bólu i zaburzenia pracy mięśni, stawów oraz nerwów.

Ponadto hydroterapia w postaci wirówek jest zalecanym środkiem do walki z opuchliznami powstałymi na skutek choroby, urazu lub wypadku. Regularne stosowanie masażu wirowego poprawia krążenie nie tylko krwi, ale i wspomaga przepływ limfy.

Zalety wirówek rehabilitacyjnych do masażu wodnego

Starsze modele wirówek wyposażone były w różnego rodzaju pokrętła do regulacji parametrów zabiegowych. Aktualnie urządzenia do masażu wirowego posiadają nieskomplikowany w obsłudze elektroniczny panel sterowania.

Jest to ułatwieniem nie tylko dla terapeuty, ale i dla samego pacjenta. Rehabilitant może szybko ustawić program, temperaturę oraz czas trwania zabiegu. Pacjent natomiast, korzystający z urządzenia w domu, z łatwością może samodzielnie obsługiwać urządzenie.

Zależnie od wymagań użytkownika, schorzeń oraz typu wanny, istnieje możliwość dokładnego ustawienia temperatury wody. To pierwsza, bardzo ważna zaleta, która cechuje poszczególne urządzenia. Chłodna woda znajduje zastosowanie w niwelowaniu stanów zapalnych stawów oraz nerwów, ciepła natomiast rozgrzewa oraz stymuluje pracę mięśni. Ustawienie odpowiedniej temperatury zaowocuje planowanymi efektami terapii oraz zapewni komfort w trakcie trwania zabiegu.

Konkretne rodzaje wirówek odpowiadają za masaż poszczególnych części ciała. Zależnie od postawionej diagnozy i oceny fizjoterapeuty, pacjenci mają możliwość korzystania z wanien wyposażonych w kilka lub kilkadziesiąt dysz wodno-powietrznych czy kierunkowych. Wanny cechują się różną pojemnością, co jest bardzo istotne. Wirówki są przystosowane do pomieszczenia od 30 litrów do maksymalnie 160 litrów wody.

Autor: Bartłomiej Żołobowicz

Bartek jest fizjoterapeutą, doradcą sprzętowym firmy BardoMed. Specjalizuje się w innowacyjnych terapiach, takich jak terapia TECAR, laser wysokoenergetyczny, fala uderzeniowa.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *