Mobilna fizjoterapia – sprzęt bazowy i dostosowany do specjalizacji

Mobilna fizjoterapia w domu pacjenta

Porady eksperta

Planujesz otworzyć stacjonarny czy mobilny gabinet fizjoterapii? A może będziesz łączyć te formy? Od tego, czy chcesz oferować wizyty domowe w ramach mobilnej fizjoterapii, będzie zależeć właściwy wybór sprzętu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatów, przedstawiamy sprzęt bazowy i umożliwiający przeprowadzanie najpopularniejszych zabiegów fizykalnych.

Fizjoterapia mobilna – sprzęt bazowy

Do podstawowego sprzętu dla każdego fizjoterapeuty zalicza się stół do masażu. Mobilna fizjoterapia wymaga jednak kompromisu między komfortem pracy a wygodą transportu. Dlatego przenośne stoły rehabilitacyjne są zwykle węższe i lżejsze. Przez to powinno się je podtrzymywać podczas zmian pozycji przez pacjenta, ale też wymagają wygospodarowania mniejszej przestrzeni w mieszkaniu chorego. Taki stół nie będzie też miał szeregu funkcji i udogodnień, w które mogą być wyposażone sprzęty stacjonarne. Będzie się za to wygodnie, kompaktowo składał.

Mobilna fizjoterapia w domu pacjenta

Przydatne dla większości specjalistów okażą się też wszelkie materiały higieniczne, takie jak chusteczki, waciki, płyn odkażający, podkłady na łóżko, rękawiczki jednorazowe. Na wszelki wypadek warto mieć również własny woreczek lub pojemnik na odpady. Wielu fizjoterapeutów potrzebuje też oliwki czy olejku do masażu, wosku do technik uwalniania powięziowego oraz maści przeciwobrzękowych.

Stacjonarny a mobilny gabinet fizjoterapii – sprzęt specjalistyczny

Omawiając ofertę mobilnej fizjoterapii, nie można nie wspomnieć o technikach, które wymagają stosunkowo niedużego i lekkiego sprzętu, takie jak kinesiotaping czy kinezyterapia (ćwiczenia z użyciem małych elementów, jak np. gumy do ćwiczeń, piłki, wałki czy półkule sensoryczne itp.).

Z kolei do popularnych metod fizykoterapii w ramach mobilnej fizjoterapii należą m.in. magnetoterapia, elektroterapia, drenaż limfatyczny, laseroterapia lub ultradźwięki.

Przenośne aparaty do fizykoterapii zwykle wyposażone są w akumulatory lub baterie, które pozwalają na pracę bez podpięcia do prądu. Mitem jest jednak, że sprzęty mobilne muszą mieć gorsze parametry lub mniej funkcji. Ze względu na szybki postęp techniczny, starsze stacjonarne aparaty mogą mieć słabsze parametry od nowoczesnych rozwiązań przenośnych.

Mobilna fizjoterapia – polecane aparaty do poszczególnych terapii

Jeśli zależy ci na tym, by w ramach mobilnej fizjoterapii oferować laseroterapię, zwróć uwagę na aparat Handy Laser. Małe, zgrabne urządzenie o zaskakująco wysokiej mocy (łącznie 595 mW) działa na zasadzie sondy prysznicowej. Ma trzy poziomy pracy i dwa tryby impulsów.

Fizjoterapia mobilna daje także duże możliwości w zakresie magnetoterapii – do wyboru jest szeroka gama urządzeń. Ceniona firma I-TECH stworzyła całą serię aparatów do pracy tą metodą: MAG 700, MAG 2000, MAG 2000 PLUS, MAG i ORTHOMAG, które różnią się maksymalnym natężeniem pola magnetycznego (do 200 Gaussów), liczbą programów oraz opcją zapisywania własnych, a także liczbą kanałów (1 lub 2). Więcej o nich piszemy w tekście Różnice między aparatami do magnetoterapii stacjonarnej a przenośnej.

Aparaty do magnetoterapii przenośne - porównanie parametrów

Kolejnym bardzo popularnym zabiegiem fizykalnym jest elektroterapia, którą z powodzeniem można oferować w ramach fizjoterapii mobilnej. Za pomocą aparatów I-TECH z serii T-ONE, w której dostępne są modele REHAB, MEDI PRO, MEDI SPORT i COACH, można przeprowadzać zabiegi z użyciem prądu TENS, NEMS, galwanizacji oraz jonoforezy. Każdy z nich oferuje łącznie kilkadziesiąt programów o różnym przeznaczeniu, w tym takie, które pozwalają na obsługę dwóch pacjentów w tym samym czasie. Jeśli zależy ci jedynie na prądach TENS, zwróć też uwagę na aparaty Enraf-Nonius TensMed S82 i Enraf-Nonius TensMed S84.

Kolejna metoda, o której warto wspomnieć, to drenaż limfatyczny. Oferta przenośnych urządzeń do masażu uciskowego ciągle się poszerza. W tym przypadku warto zwrócić na bardzo lekkie, bo tylko 2-kilogramowe aparaty CarePump Move4, CarePump Move6 i CarePump Move8, które obsługują odpowiednio mankiety 4-, 6- lub 8-komorowe i posiadają aż 5 trybów pracy. Wszystkie aparaty z tej serii zasilane są akumulatorowo.

Jeżeli natomiast chcesz, by twój mobilny gabinet fizjoterapii oferował terapię ultradźwiękami, to polecamy aparat MIO-SONIC (3 poziomy, 9 programów) i aparat SONICSTIM (5 poziomów, 1 program i 7 łączonych z elektroterapią). Oba modele mają oczywiście dodatkowe opcje regulacji różnych parametrów.

Wciąż nie wiesz, jakie wyposażenie wybrać? Skontaktuj się z nami, dane znajdziesz w zakładce Kontakt. Nasi fizjoterapeuci chętnie doradzą w wyborze sprzętu.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *