Nowoczesna fizjoterapia – jaki dodatkowy sprzęt warto posiadać w gabinecie?

Uraz stożka rotatorów - terapia TECAR

Porady eksperta, Porady sprzętowe

Wyposażenie gabinetu fizjoterapii jest istotną kwestia, szczególnie jeśli urządzamy go po raz pierwszy. Warto zastanowić się nad tym, w jaki dodatkowy sprzęt zainwestować i jakie urządzenia wybrać, by gabinet był funkcjonalny, nowoczesny a także praktyczny i wygodny zarówno dla nas, jak i naszych pacjentów.

Stół rehabilitacyjny, mata i dodatkowe akcesoria rehabilitacyjne

Z całą pewnością podstawowym sprzętem, jaki musi posiadać każdy fizjoterapeuta, jest stół rehabilitacyjny, dobrany odpowiednio do potrzeb danego terapeuty i jego pacjentów.

Oprócz stołu, niezbędnikami w gabinecie są maty do ćwiczeń lub materace oraz cała gama dodatkowego, mniejszego sprzętu, takiego jak piłki rehabilitacyjne, taśmy do ćwiczeń, trenery równowagi, akcesoria sensomotoryczne czy przyrządy do treningu dłoni. Wszystkie te produkty znajdują się w naszej kategorii Sprzęt sportowy i fitness.

Kolejną ważną dla terapeuty kwestią są przyrządy do diagnostyki, czyli np. goniometry, młotki neurologiczne czy dynamometry oraz cyrkle. Zgromadziliśmy je w kategorii Przyrządy do diagnostyki ciała.

Nowoczesny sprzęt fizjoterapeutyczny a profil pacjenta

Wybierając dodatkowy sprzęt do gabinetu fizjoterapii, warto zastanowić się nad profilem pacjenta. Czy są to w dużej mierze sportowcy i osoby młode, a może osoby starsze lub pacjenci neurologiczni? Nowoczesny sprzęt może ułatwić nam pracę, ale również spotęgować efekty terapeutyczne, które planujemy uzyskać u pacjenta.

Szczególnie wartym polecenia jest aparat do terapii Tecar, który będzie odpowiedni dla gabinetów o profilu głównie sportowym, jak również do placówek połączonych ze strefą  beauty & spa, a także do uzdrowisk, których pacjentami są przede wszystkim osoby starsze.

Rehabilitacja po operacji kolana - terapia TECAR

Terapia Tecar oparta jest na transferze bezpiecznej energii do ciała pacjenta, dzięki której stymulowane są mechanizmy naprawcze komórek, przez co szybciej dochodzi do regeneracji, poprawy kondycji, a proces rehabilitacji ulega skróceniu. Ponadto jest to terapia bardzo przyjemna w odbiorze (odczuwalne ciepło), rozluźniająca i lubiana przez pacjentów. Terapia Tecar doskonale sprawdza się jako wsparcie w terapii manualnej.

Równie funkcjonalnym sprzętem w nowoczesnej fizjoterapii okazuje się dobrze wszystkim znany aparat do terapii falą uderzeniową Rosetta ESWT, który sprawdzi się zarówno w gabinecie o profilu ortopedycznym, sportowym, jak i salonach odnowy biologicznej oraz kosmetologicznych, gdzie wykorzystywany jest do redukcji cellulitu i tkanki tłuszczowej.

Dla typowo neurologicznych placówek zalecanym sprzętem dodatkowym jest profesjonalny robot do rehabilitacji ręki Fourier Intelligence M2 oraz urządzenie do treningu funkcjonalnego i aktywizacji całego ciała – NuStep T5xr, które jest niezwykle bezpiecznym sprzętem, dostosowanym zarówno do potrzeb pacjentów niepełnosprawnych, jak i osób starszych.

NuStep T5xr do rehabilitacji seniorów - zalety urządzenia
Zalety urządzenia NuStep T5xr

Jeśli chodzi o gabinety specjalizujące się w fizjoterapii sportowej, to doskonałym sprzętem dodatkowym będzie aparat do elektrolizy przezskórnej EPTE. Terapia ta polega na wkłuwania się w uszkodzone ścięgno i aplikacji mikroprądu za pomocą ciekłej igły. By móc obsługiwać urządzenie do przezskórnej elektrolizy, niezbędne jest odbycie 2-dniowego kursu, na którym przekazywana jest kompleksowa wiedza.

Kolejnym elementem dodatkowego wyposażenia w nowoczesnym gabinecie, którego oferta skierowana jest przede wszystkim do sportowców, jest urządzenie inercyjne do treningu ekscentrycznego EPTE® Inertial System wraz z różnymi komponentami, które można dobrać według uznania.

Interesującą  grupą produktów mogą być również urządzenia cieszące się największą popularnością w ostatnim czasie, czyli aparaty do drenażu limfatycznego (szczególnie te 12-komorowe) oraz wersja bardziej odpowiednia dla fizjoterapeutów pracujących ze sportowcami (możliwość pracy na baterii, forma przenośnej torby), czyli aparaty GIOCO umożliwiające wykonanie dwóch zabiegów: drenażu limfatycznego oraz krioterapii miejscowej.

 

Jak widać – możliwości doboru dodatkowego sprzętu do nowoczesnego gabinetu fizjoterapii jest wiele. Gorąco zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami sprzętowymi i fizjoterapeutami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu do Twojego gabinetu. Wiele porad prezentujemy również na blogu.

 

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *