Obrzęk limfatyczny – mechanizm powstawania i metody leczenia

Obrzęk limfatyczny - leczenie za pomocą presoterapii urządzeniem CarePump

Porady eksperta

W jaki sposób powstaje obrzęk limfatyczny i jak może się rozwijać, jeśli będzie nieleczony? Które objawy powinny nas niepokoić? I wreszcie – jakimi metodami leczy się obrzęk limfatyczny? Zapraszamy do przeglądu najpopularniejszych terapii, w tym metod, które można zastosować w warunkach domowych. 

Obrzęk limfatyczny – czym jest i jak powstaje?

Obrzęk limfatyczny to jedno z najczęstszych schorzeń układu limfatycznego, które jest wywołane zastojem chłonki. W efekcie powstaje zjawisko obrzęku skóry oraz tkanek podskórnych.

Obrzęk limfatyczny zwykle jest skutkiem uszkodzenia naczyń chłonnych, w których przepływa limfa, odpowiadająca za odprowadzenie płynów ustrojowych. Zdarza się jednak, że powodem obrzęków są wady wrodzone.

Najczęstszymi rodzajami obrzęku limfatycznego są obrzęki kończyn dolnych, szczególnie w okolicy kostek i stóp oraz obrzęki kończyn górnych, zwłaszcza w okolicy dłoni. Znacznie rzadszą odmianą jest obrzęk limfatyczny występujący na twarzy i brzuchu.

Obrzęk limfatyczny - leczenie za pomocą presoterapii urządzeniem CarePump

Objawy obrzęku limfatycznego

Oczywistym objawem obrzęku limfatycznego jest opuchlizna. Początkowo jest ona niewielka i bezbolesna, dlatego często ją ignorujemy. Jeżeli jednak zauważysz u siebie opuchliznę, powinno Cię to zmotywować do konsultacji ze specjalistą. Dlaczego? Ponieważ może to być schorzenie, które we wczesnym stadium da się z łatwością wyleczyć, jak na przykład niewydolność żylna.

W przypadku obrzęku limfatycznego owa opuchlizna z czasem staje się coraz większa. To co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie, to jednoczesne powiększenie węzłów chłonnych bądź wystąpienie zakażeń skóry.

Ostatnim stadium obrzęku jest pojawienie się tak zwanej słoniowacizny. Jest to już patologiczna opuchlizna, charakteryzująca się stopniowym rogowaceniem naskórka, prowadzącym do zmian zwyrodnieniowych i martwiczych w obszarach ciała objętych chorobą.

Leczenie – jak zlikwidować obrzęk limfatyczny?

Leczenie obrzęku limfatycznego zwykle skupia się na zniwelowaniu przyczyny, a także objawów, które w różnym stopniu dotykają chorego. Im bardziej leczenie obrzęku limfatycznego jest kompleksowe, tym większa szansa na poprawę funkcjonowania oraz samopoczucia leczonego.

Głównym celem jest odprowadzenie zgromadzonej w organizmie chłonki, usprawnienie działania układu żylno-limfatycznego oraz zatrzymanie postępującego obrzęku. Zwykle ma ono postać leczenia objawowego i zachowawczego. Efektem takiego działania jest zatrzymanie postępującego obrzęku. Pozostałe objawy obrzęku limfatycznego możemy zminimalizować na kilka sposobów.

Drenaż limfatyczny

Dobrą praktyką jest stosowanie drenażu limfatycznego. Jest to specjalistyczny rodzaj masażu, który ułatwia oraz przyspiesza proces przepływu limfy.

Technika masażu limfatycznego różni się zdecydowanie od masażu klasycznego czy relaksacyjnego, wymaga dobrej znajomości anatomii układu limfatycznego, dlatego warto zgłosić się do fizjoterapeuty, specjalizującego się w leczeniu obrzęków.

Masaż pneumatyczny

Kolejnym sposobem na leczenie obrzęku limfatycznego, który można zastosować zarówno w gabinecie rehabilitacyjnym jak i w domu, jest masaż uciskowy zwany również pneumatycznym.

Masaż pneumatyczny w warunkach domowych - aparat CarePump

Metoda ta polega na wywieraniu ucisku na skórze za pomocą napełniających się powietrzem komór w mankietach. Aparaty do presoterapii można znaleźć w naszym sklepie. Szczególnie polecamy serię CarePump, czyli nowoczesne urządzenia, obsługujące mankiety 4-,6- i 8-komorowe. Korzystając z aparatów CarePump zabieg można wykonać właściwie w każdym miejscu, nie tylko w domu, ale też w plenerze czy zaraz po zakończonych zawodach sportowych. Do użytku domowego proponujemy stacjonarne modele Lite, dla sportowców – mobilne modele Move, natomiast dla profesjonalistów – aparaty Compact i Expert.

Rehabilitacja ruchowa i inne wspierające terapie

W ramach mało inwazyjnych zabiegów można też zastosować rehabilitację ruchową przeprowadzaną na obrzęku, w pozycjach, w których kończyna objęta schorzeniem będzie uniesiona do góry. Ćwiczenia te mogą być zarówno bierne, jak i czynne, jednak o niezbyt wysokiej intensywności.

W przypadku łagodnego stanu choroby dobrze sprawdza się też terapia uciskowa, stosowana z użyciem popularnych pończoch, rajstop, rękawów czy opasek uciskowych. Intensywność  kompresji uzależniona jest od rodzaju i stopnia obrzęku, dlatego wybór produktu warto skonsultować ze specjalistą.

Wsparciem dla  terapii  obrzęku może być również kinesiotaping limfatyczny, który pomoże w znormalizowaniu napięcia mięśni poprzez odpowiednią aplikację taśmy do kinesiotapingu. Oklejanie przeciwobrzękowe wykonywane jest przez fijzoterapeutów.

W zaawansowanym stadium choroby, gdy doszło już do słoniowacizny, niezbędny może okazać się zabieg chirurgiczny – wszystko zależy od ilości zmienionej tkanki podskórnej.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Dominika Czyrnek |

    Dzień dobry,
    niestety nie udzielamy konsultacji online – zalecamy wizytę u specjalisty. Pozdrawiamy serdecznie i przesyłamy życzenia zdrowia dla męża!