Opatentowana funkcja E2C w laserach wysokoenergetycznych iLUX – jakie efekty daje fizjoterapeucie w jego codziennej pracy?

Laser wysokoenergetyczny iLUX - zabieg

Porady eksperta

iLUX to seria laserów wysokoenergetycznych włoskiej firmy Mectronic Medicale, która produkuje je już od 1986 roku. Od samego początku swojej działalności wyróżnia się innowacyjnymi technologiami wprowadzanymi do swoich produktów, takimi jak np. tytułowa, opatentowana funkcja E2C.

Czym właściwie jest opatentowana funkcja E2C?

Zacznijmy od tego, że  w laserach wysokoenergetycznych iLUX użyta jest technologia wiązania kwantowego złota i cyny, która pozwala na zastosowanie wielu różnych trybów emisji wiązki laserowej w celu zmaksymalizowania pożądanego efektu terapeutycznego.

Oznacza to, że w laserach iLUX mamy do wyboru wachlarz różnych trybów pracy: ciągły, impulsowy, pojedynczy impuls, seria impulsów, tryb przeciwzapalny (ant-inf), tryb własny oraz właśnie najbardziej tajemniczy tryb E2C. Co się pod nim kryje?

Laser wysokoenergetyczny iLUX - zabieg

Opatentowana funkcja E2C to inna nazwa trybu stochastycznego. Tryb emisji E2C – zwany też trybem “komfort ciepła” – to seria impulsów o zmodulowanej częstotliwości i mocy, która pozwala wywołać szybki efekt przeciwbólowy.

Nie ma podanej konkretnie mocy, czasu trwania impulsu oraz czasu przerwy między impulsami. Wszystkie parametry mają zmienne wartości, sprecyzowane przez producenta i są tak dobrane, aby wywołać zamierzony efekt terapeutyczny, niezbędny w codziennej pracy każdego fizjoterapeuty. Co więcej, odbywa się to bez żadnych efektów ubocznych. Wygląd opisanego trybu przedstawia poniższa grafika:

Tryb przeciwbólowy w laserze wysokoenergetycznym
Tryb stochastyczny E2C o działaniu przeciwbólowym

Stochastyczny tryb emisji E2C wytwarza impulsy lasera o zróżnicowanej mocy, oddziałując prawidłowo z obwodowym układem nerwowym. Emisja „komfort cieplny” w połączeniu z działaniem termomechanicznym na receptory obwodowe pozwala na szybką polaryzację nocyceptorów, polaryzując włókna A-delta i blokując sygnały bólu poprzez proces zwany „Gate Control”.

Działanie przeciwbólowe prowadzi do znacznego zmniejszenia bólu już od pierwszego zabiegu. Pozwala to na wykorzystanie lasera zarówno u pacjentów w stanie ostrym, świeżo po urazie, jak i u pacjentów z przewlekłym bólem o różnej etiologii. Tryb ten jest bardzo skuteczny również w terapii punktów spustowych.

Jak prawidłowo wykorzystać tryb E2C w swojej codziennej pracy?

Jeśli chcemy uzyskać efekt przeciwbólowy zalecane jest rozpoczęcie zabiegów z użyciem trybu E2C w dwóch cyklach po 2 minuty.

Wiele schorzeń, które dotykają układ nerwowy znajduje się w głębszych tkankach. Gdy przyczyna schorzenia leży głęboko, trudno jest zmniejszyć ból. W takich przypadkach terapia laserowa ma fundamentalne znaczenie: efekty, jakie może przynieść, ułatwiają optymalny powrót do zdrowia.

Jedną z korzyści terapii laserowej jest możliwość rozwiązania przyczyny schorzenia u jego źródeł i tym terapia wyróżnia się od użycia zwykłego lasera biostymulującego. W związku z procesami, którym ulega wiązka laserowa podczas zabiegu (odbicie, rozproszenie itd.), przy zastosowaniu laserów niskoenergetycznych (o mocy do 1 W) nie jesteśmy w stanie dotrzeć do głębiej położonych tkanek i działamy tylko powierzchownie. Dzięki laserom wysokoenergetycznym iLUX i trybowi E2C zwiększamy efektywność przeprowadzanej terapii nawet 50-krotnie (również w stanie ostrym).

Przebieg zabiegu z wykorzystaniem trybu E2C prezentujemy w naszym filmie:

Dla fizjoterapeutów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z terapią wysokoenergetyczną, Mectronic Medicale przygotował specjalną bibliotekę schorzeń z interaktywnymi protokołami, które są podzielone według fazy schorzenia. Oprogramowanie generuje także graficzną informację zwrotną, która pokazuje moc, czas oraz energię efektywną dostarczaną przez system.

Zastosowanie opatentowanej funkcji E2C na pewno pomoże w pracy każdego fizjoterapeuty. Tryb ten może być stosowany nie tylko jako terapia przeciwbólowa, ale też do wspomagania innych terapii. Zmniejszenie odczuwania bólu pozwala również na szybsze wprowadzenie innych zabiegów, ćwiczeń czy terapii manualnej. Na koniec warto także dodać, że użycie trybu E2C pozwoli zaoszczędzić cenny czas każdego terapeuty.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradzą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *