Pięta Haglunda – diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

Pięta Haglunda - ból pięty

Porady eksperta

Deformacja, zespół, choroba Haglunda? Łatwo pogubić się w subtelnych różnicach między tymi terminami, zwłaszcza że w mowie potocznej wszystkie kryją się pod pojęciem „pięta Haglunda”. W artykule wyjaśniamy nie tylko, jak należy je rozumieć, ale także w jaki sposób je rozpoznać oraz leczyć.

Warto pamiętać, że oficjalnie zespół lub choroba Haglunda  (potocznie nazywana piętą Haglunda) to określenie obejmujące wiele zmian chorobowych okolic pięty i ścięgna Achillesa, któremu może – ale nie musi – towarzyszyć deformacja Haglunda (także: ostroga, o której więcej piszemy w artykule: Jak leczyć ostrogę piętową?), czyli wyrośl na kości piętowej. Należy odróżnić je także od choroby Haglunda-Severa, czyli jałowej martwicy guza kości piętowej.

Pięta Haglunda - ból pięty

Przyczyny pięty Haglunda

Do najczęstszych przyczyn tego schorzenia zalicza się:

  • przeciążenie (np. podczas biegania),
  • uraz lub zapalenie ścięgna Achillesa,
  • deformację Haglunda,
  • nieprawidłową budowę kości piętowej,
  • noszenie zbyt ciasnego obuwia ze sztywnym zapiętkiem.

Natomiast wciąż nie mamy pewności co do przyczyn powstawania ostrogi Haglunda, choć samo zjawisko jest nam znane od lat 20. XX wieku.

Objawy choroby Haglunda

Początkowe objawy są na tyle łagodne, że nie budzą naszego niepokoju (dyskomfort podczas marszu, niewielkie pęcherze). Sygnałem alarmowym powinien być ból tylnej części pięty, szczególnie silny rano, podczas chodzenia w butach z twardym zapiętkiem, biegania lub zginania i prostowania stawu skokowego. Dodatkowo pojawiają się też podrażnienie, zaczerwienienie i obrzęk w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa.

Ostroga piętowa

Pięta Haglunda – leczenie i rehabilitacja

W zależności od dokładnych przyczyn i stopnia zaawansowania pięty Haglunda, operacja polegająca na usunięciu ostrogi Haglunda może okazać się nieunikniona. Wtedy musimy być gotowi na dłuższy czas rekonwalescencji. Jednak dzięki odpowiednio wczesnemu rozpoznaniu choroby, możemy uniknąć zabiegu chirurgicznego i wrócić do zdrowia, stosując jedynie leczenie zachowawcze. Oczywiście konieczna jest rezygnacja z treningów i używanie podpiętek, które odciążą chorą część stopy.

W przypadku pięty Haglunda leczenie może obejmować:

  • leki przeciwzapalne,
  • terapię manualną,
  • ćwiczenia stawu skokowego i ścięgna Achillesa,
  • zabiegi fizykoterapeutyczne.

Lekarz może zalecić wiele różnych zabiegów, w zależności od schorzenia występującego u pacjenta. Najpopularniejsze zabiegi fizykalne leczące piętę Haglunda to:

Laseroterapia wysokoenergetyczna – zabiegi tego typu u pacjentów z chorobą Haglunda są szczególnie skuteczne, dzięki wszechstronności ich działania – stymulują do szybszej samonaprawy zarówno mięśnie, kości, jak i stawy. Docierają także do bardzo głębokich struktur w ciele. W laserach wysokoenergetycznych iLUX dzięki systemowi TRIAX na zmienione chorobowo miejsce oddziałują jednocześnie trzy długości fal. Dzięki takim zabiegom redukujemy ból, oddziałując na układ nerwowy, uwalniamy tlen z utlenowanej hemoglobiny, co daje efekt rozluźniający, a także stymulujemy neoangiogenezę, zmniejszając obrzęk.

Terapia falą uderzeniową – wywołuje gwałtowne zmiany ciśnienia, które rozbijają złogi wapniowe, stymulują przekaźnictwo komórkowe i poprawiają krążenie. Rehabilitacja z pomocą fali uderzeniowej aparatem Rosetta ESWT przyśpiesza leczenie stanów zapalnych, pobudzając gojenie tkanek. Organizm zaczyna pracować tak intensywnie, jak w przypadku urazu w stanie ostrym, a nie przewlekłym, dzięki czemu pacjent już po pierwszym zabiegu odczuwa poprawę.

Jonoforeza – to jeden z rodzajów elektroterapii, podczas którego za pomocą prądu galwanicznego  wprowadza się do organizmu pacjenta lek. W ten sposób można zastosować wyższą dawkę substancji czynnej, która ponadto jest skuteczniejsza, dzięki aplikacji bezpośrednio w uszkodzone miejsce.

Sonoterapia (ultradźwięki) – polega na oddziaływaniu ultradźwiękami na chory obszar, co wspiera go w regeneracji. Fale dźwiękowe działają na tkanki niczym mikromasaż, który rozszerza naczynia krwionośne oraz zwiększa przepuszczalność komórek. W ten sposób przyspiesza leczenie stanów zapalnych, ale także działa przeciwbólowo.

Krioterapia – terapia zimnem najpierw kurczy naczynia krwionośne, ale po chwili w reakcji obronnej organizm gwałtownie je rozszerza. Dzięki temu zwiększa się przepływ krwi, a wraz z tym zmniejsza ból i przyśpiesza regeneracja komórek.

Kiedy dotknie nas takie schorzenie jak pięta Haglunda, rehabilitacja szybko przyniesie pierwsze efekty. Warto jednak zaczekać z wysiłkiem do końca zabiegów, by nie zniweczyć efektów leczenia, nadwyrężając niezregenerowane jeszcze tkanki.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *