Przebieg leczenia skręconego stawu skokowego aparatem Doctor TECAR

Leczenie skręconego stawu skokowego aparatem Doctor TECAR

Porady eksperta

Skręcony staw skokowy to jedna z najczęstszych kontuzji, występujących u sportowców (zarówno profesjonalistów, jak i amatorów). W leczeniu tego urazu bardzo dobre efekty przynosi terapia TECAR. Zabieg łagodzi dolegliwości bólowe, działa przeciwzapalnie (redukuje skupianie płynów zapalnych), zmniejsza obrzęk oraz przyspiesza wchłanianie krwiaków w okolicy stawu skokowego. Dodatkowo głęboko ogrzewa tkanki, dotlenia je i tym samym stymuluje procesy regeneracyjne.

Tryb pojemnościowy w leczeniu skręconego stawu skokowego

Zabieg leczenia skręconego stawu skokowego przy użyciu aparatu Doctor TECAR zaczynamy od pracy w trybie pojemnościowym, który oddziałuje na tkanki bardziej uwodnione (tkanka mięśniowa, układ krwionośny, układ limfatyczny).

Leczenie skręconego stawu skokowego aparatem Doctor TECAR

Prosimy pacjenta o położenie się na plecach. Przed przystąpieniem do właściwych czynności należy posmarować płytkę bierną kremem i ułożyć ją w okolicy lędźwiowej pacjenta. Krem należy także nałożyć na powierzchnię brzucha, wewnętrzną stronę uda i podudzie. Następnie na głowicę zakładamy średnią nakładkę i ustawiamy moc aparatu na 10 AV.

W trakcie zabiegu terapeuta masuje głowicą brzuch, pachwinę, wewnętrzną stronę uda, dół podkolanowy i podudzie. Na każdą część ciała poświęca 3 minuty. Podczas operowania głowicą w okolicach uda i goleni zaleca się zwiększenie mocy do 20-40 AV. Pacjent podczas zabiegu powinien czuć lekkie ciepło. Celem tej części zabiegu jest dotlenienie tkanek, drenaż i pobudzenie krążenia.

Tryb rezystywny w leczeniu skręconego stawu skokowego

Następnym etapem zabiegu jest praca w trybie rezystywnym, w którym energia dociera do mniej uwodnionych tkanek, jak więzadła, kości i stawy. Należy ustawić moc urządzenia na 10 AV.

Terapeuta przykłada głowicę do powierzchni brzucha i znajduje punkt spustowy na mięśniu lędźwiowym. Prosi pacjenta o uniesienie kolana i wykonuje ruch oporowy przez 3 sekundy. Głowica w tym czasie znajduje się w miejscu punktu spustowego. Następnie pacjent rozluźnia mięśnie, a terapeuta wykonuje szybkie ruchy pocierające z dociskiem na punkt spustowy. Sekwencja ta powinna zostać powtórzona po 3 razy na dany punkt spustowy.

W ten sam sposób opracowywane są punkty spustowe na pośladku, mięśniu prostym uda, grupie przywodzicieli, głowie przyśrodkowej i bocznej, piszczelowym przednim, grupie mięśni strzałkowych i łydce. Przy stymulowaniu każdego punktu spustowego wykonywane są ruchy z oporem mięśnia.

Następnie wykonywane są ruchy funkcjonalne w okolicy kostki. Terapeuta zgina podeszwowo i grzbietowo staw skokowy pacjenta, a głowicę aparatu TECAR przyciska do okolic kostki pacjenta.

Terapia TECAR w leczeniu skręconego stawu skokowego

Następnym krokiem jest wykonywanie ruchów globalnych kończyny dolnej, podczas których głowica jest przyciśnięta do podeszwy stopy. Dzięki temu energia z aparatu Doctor TECAR rozprzestrzenia się i aktywuje taśmy mięśniowe. W tym etapie poprawiane jest czucie głębokie.

W ostatnim etapie zabiegu terapeuta przykłada głowicę do własnej dłoni i manewruje palcem drugim i trzecim na podudziu oraz stopie. Dzięki temu dokładnie opracowywane są włókna i bruzdy mięśniowe.

Parametry zabiegu

Terapia TECAR zyskała potwierdzoną skuteczność w zmniejszaniu obrzęku, łagodzeniu stanu zapalnego oraz zwiększaniu regeneracji skręconego stawu skokowego. W leczeniu skręconego stawu skokowego aparatem Doctor TECAR rekomenduje się następujący dobór parametrów:

  • Tryby pracy: pojemnościowy – 9 minut, rezystywny – 12 minut,
  • Moc leczenia: 10-50 AV,
  • Czas zabiegu: 21 minut.

Przebieg zabiegu – krok po kroku – możesz zobaczyć w naszym filmie:

Jeśli masz pytania dotyczące terapii TECAR lub chcesz przetestować aparat w swoim gabinecie, to zapraszamy do kontaktu.

Inną nowoczesną metodą fizykalną wykorzystywaną do leczenia skręconego stawu skokowego jest laseroterapia wysokoenergetyczna. Podobnie jak terapię TECAR, można ją stosować nawet w przypadku świeżych urazów. Więcej przeczytasz w naszym artykule: Laser wysokoenergetyczny w leczeniu skręconego stawu skokowego.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *