Przykurcz mięśni – rehabilitacja i nowoczesne zabiegi fizykalne

Przykurcz mięśni

Porady eksperta

Pracujesz całymi dniami przy biurku? Nie lubisz się rozciągać, więc czasem po treningu z tego rezygnujesz? A może miałeś niedawno kontuzję, która unieruchomiła ci kończynę na jakiś czas? Wszystkie te sytuacje łatwo mogą prowadzić do przykurczu mięśni. Nie zawsze możemy zapobiec temu nieprzyjemnemu schorzeniu, ale warto wiedzieć, co ono oznacza, jak go unikać oraz jak wygląda rehabilitacja w przypadku przykurczy mięśni.

Spis treści

Czym jest przykurcz mięśni?

Przykurcze mięśni oznaczają zmiany w ich obrębie, obkurczenie tkanek, powodujące skrócenie długości całego mięśnia. Ta dolegliwość nie pozostaje bez wpływu na sąsiednie struktury, takie jak ścięgna czy stawy, co może prowadzić do ich degeneracji. W zależności od wielu czynników, zmiany związane z długotrwałym przykurczem mięśni mogą być odwracalne lub nie.

Jednymi z częstszych schorzeń tego typu są: przykurcz mięśnia brzuchatego łydki, przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych i przykurcz mięśnia czworogłowego uda.

Przykurcz mięśni

Przykurcze mięśni – przyczyny

Skąd się bierze problem? Zazwyczaj to efekt braku równowagi. Wiele mięśni ma swoich „antagonistów” – na przykład jedna grupa mięśni odpowiada za zginanie ręki, a antagonistyczna dla niej grupa mięśniowa jest odpowiedzialna za prostowanie. Jedne mięśnie służą odwodzeniu nogi, inne – antagonistyczne do nich – jej przywodzeniu.

Kiedy jedna ze stron jest osłabiona, nie daje odpowiedniej kontry, to druga nie ma możliwości pełnego rozciągnięcia się i rozkurczu. To prowadzi do przykurczu mięśni. Z czasem ten konflikt się pogłębia, bo przykurczone tkanki jeszcze bardziej naciągają osłabione struktury.

Taka sytuacja może się pojawić z powodu:

  • siedzącego trybu życia, braku ruchu (najczęściej pojawia się wtedy przykurcz mięśnia brzuchatego łydki lub przykurcz mięśnia czworogłowego uda),
  • nierozciągania się, także przed treningiem i po nim,
  • unieruchomienia (na przykład z powodu choroby lub kontuzji),
  • urazów (bezpośrednio, jak i pośrednio, przez unieruchomienie części ciała),
  • zwyrodnienia, zwłóknienia lub niedokrwienia mięśnia,
  • chorób (na przykład dystrofii mięśniowej, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa),
  • blizny lub zrostu,
  • uszkodzenia nerwu, choroby o podłożu neurologicznym.

Czynnikiem sprzyjającym jest też wiek.

Objawy przykurczu mięśni

Przykurcze mięśni mogą być kompensowane przez ciało na różne sposoby, na przykład zmienioną postawą, a przez to dawać zupełnie niespodziewane objawy (przykładowo: ból kręgosłupa, który wynika z problemów z kończyną dolną). Większość z nich jest jednak zlokalizowana w obszarze schorzenia, na przykład przy przykurczu mięśni uda objawy pojawiają się przede wszystkim w górnej części nogi.

Takimi typowymi objawami są:

  • silny ból,
  • ograniczenie zakresu lub uniemożliwienie ruchu w stawie,
  • uczucie sztywności po przebudzeniu.

Przykurcz mięśni – leczenie i rehabilitacja

Metody leczenia przykurczu mięśni są różne w zależności od przyczyny problemu. W trudnych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny, ale zwykle kuracja skupia się na farmakoterapii i fizjoterapii.

Kiedy mamy do czynienia z przykurczami mięśni, rehabilitacja może obejmować takie zabiegi jak:

  • laseroterapia, elektroterapia, terapia ultradźwiękami, krioterapia, magnetoterapia – gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym i/lub silnym bólem,
  • drenaż limfatyczny – jeśli pojawił się obrzęk, który trzeba zredukować,
  • masaż poprzeczny, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, igłoterapia, fala uderzeniowa – dla poprawienia elastyczności i ruchomości tkanek,
  • ćwiczenia rozciągające,
  • kinesiotaping – dla utrzymania efektów ćwiczeń rozciągających.

Dla poprawy siły, stabilizacji i koordynacji kluczowe są ćwiczenia, skupiające się na odpowiednich partiach ciała. Na przykład w przypadku przykurczu mięśni kulszowo-goleniowych rehabilitacja będzie koncentrować się na okolicach ud – mogą to być ćwiczenia polegające na przyciąganiu uda do brzucha, skłonach do wyprostowanej nogi itp.

Jak unikać przykurczy mięśni?

Przykurczom w wielu przypadkach możemy zapobiegać. Jeśli masz pracę siedzącą, pamiętaj o tym, żeby raz na godzinę wstać od biurka, przejść się i ostrożnie porozciągać zastane mięśnie.

Żeby uniknąć przykurczu mięśni kulszowo-goleniowych, możesz przyciągnąć udo do brzucha (w pozycji stojącej), drugą nogę pozostawiając wyprostowaną. Przykurczu mięśnia brzuchatego łydki unikniesz z kolei z innym ćwiczeniem: stań w rozkroku z jedną nogą z przodu i wyprostowany dociśnij piętę tylnej nogi do podłogi.

Warto też oczywiście wdrożyć inne ćwiczenia, a przede wszystkim regularnie uprawiać sport. Już to robisz? To świetnie, pamiętaj tylko o rozgrzewce i rozciąganiu, zarówno przed treningiem, jak i po nim.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *