Punkty spustowe – leczenie z uwzględnieniem lasera wysokoenergetycznego iLUX

Punkty spustowe - terapia manualna

Porady eksperta

Punkty spustowe (tzw. trigger points) to miejsca charakteryzujące się wzmożonym napięciem mięśniowym, które sprawiają pacjentowi ból (w szczególności przy mocniejszym ucisku). Istnieją różne metody pracy na punktach spustowych. Do najczęściej stosowanych zaliczyć można: terapię manualną, kinezyterapię, suche igłowanie, laseroterapię wysokoenergetyczną czy terapię Tecar. Należy jednak zwrócić uwagę, iż samo usunięcie bolesności punktu spustowego nie jest gwarancją sukcesu i warto łączyć różne techniki pracy z pacjentem.

Przykładowe metody leczenia punktów spustowych

Ucisk punktów spustowych

Fizjoterapeuta naciska na punkt spustowy przy pomocy palca lub stosując chwyt szczypcowy, a następnie przytrzymuje go między palcami przez kilka sekund. Prowadzi to do krótkotrwałego niedokrwienia, a po rozluźnieniu pojawia się efekt przekrwienia, co wpływa na pozbycie się dolegliwości bólowej.

Technika rozluźniania pozycyjnego

Metoda ta charakteryzuje się stosowaniem uciśnięć punktów o wzmożonym napięciu, a równocześnie odszukaniu położenia, podczas którego ból ustępuje.

Punkty spustowe - leczenie laserem wysokoenergetycznym

Technika chłodzenia i rozciągania

Metoda ta polega na schłodzeniu punktu spustowego np. przy pomocy specjalnej głowicy do krioterapii lub dedykowanym sprayem chłodzącym. W trakcie chłodzenia oraz po zabiegu należy rozciągnąć bolesne miejsce.

Suche igłowanie punktów spustowych

Do tego celu należy użyć specjalnych igieł (zazwyczaj akupunkturowych), które wpływają na wytworzenie miejscowego drżenia mięśnia w okolicy o wzmożonym napięciu, a to spowoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Innymi, często spotykanymi metodami są: masaż punktowy, praca mięśniowo-powięziowa czy metoda energii mięśniowej.

Powyższe metody są skuteczne, ale czasochłonne, wymagają dużego wkładu pracy terapeuty i zdecydowanie nie oszczędzają jego rąk – najważniejszego narzędzia pracy.

Terapię można znacząco przyspieszyć i ułatwić, wykorzystując nowoczesny laser wysokoenergetyczny iLUX.

Terapia punktów spustowych z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego

Dzięki wysokiej mocy wiązki laserowej (10-15W) dociera ona głęboko do tkanki mięśniowej działając przeciwbólowo, rozkurczająco, przeciwzapalnie i bioregeneracyjnie. Działanie wiązki światła przerywa błędne koło napięcia mięśniowego powodując natychmiastową ulgę dla pacjenta.

Laser iLUX posiada zaprogramowany tryb punktów spustowych, dzięki któremu terapeuta w kilku szybkich krokach może przeprowadzić skuteczne leczenie.

Producent aparatów iLUX udostępnia także aplikację mobilną, w której znajduje się interaktywna mapa punktów spustowych. Aplikacja dostępna jest na systemy operacyjne Android oraz MecOS.

Nasi fizjoterapeuci w leczeniu punktów spustowych za pomocą lasera wysokoenergetycznego iLUX rekomendują następujący dobór parametrów:

  • Tryb pracy: CW (ciągły)
  • Moc leczenia: 10 Wat
  • Czas zabiegu: 2 razy po 6 sekund
  • Ilość dżuli: 120

Przykładową terapię można obejrzeć na naszym kanale YouTube:

Zapraszamy do kontaktu z Regionalnymi Managerami Sprzedaży firmy BardoMed, którzy przeprowadzą szkolenie z terapii w Państwa gabinecie i umożliwią bezpłatne przetestowanie sprzętu.

Autor: Marek Christ

Marek Christ to regionalny manager sprzedaży w firmie BardoMed Sp. z o.o. Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego główna specjalizacja to laseroterapia wysokoenergetyczna oraz terapia Tecar. Posiada bogate, kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z klientem.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *