Rehabilitacja osób starszych i polecany sprzęt do aktywizacji ciała

Rehabilitacja osób starszych

Porady eksperta

Wiele osób w podeszłym wieku rezygnuje z różnych działań i stopniowo odsuwa się w cień, kiedy zauważa u siebie skutki procesu starzenia się. Tymczasem to właśnie odpowiedni moment na aktywizację lub rehabilitację. W geriatrii jest ona szczególnie ważna, ponieważ aktywność fizyczna seniorów znacznie poprawia jakość ich życia, wspiera profilaktykę wielu chorób i umożliwia im cieszenie się pełną sprawnością dłużej.

Rehabilitacja geriatryczna – wyzwania

Rehabilitacja osób starszych wymaga dużej czujności, wrażliwości i zrozumienia. Z wiekiem bowiem nie tylko zmniejsza się sprawność fizyczna, ale także mogą pojawiać się problemy poznawcze, emocjonalne i społeczne. Organizm jest bardziej podatny na kontuzje i wolniej się regeneruje, dlatego powrót do stanu sprzed urazu nie zawsze jest możliwy.

Priorytetem w rehabilitacji geriatrycznej jest więc aktywizacja seniora w takim zakresie, w jakim to możliwe – utrzymanie jak najlepszej sprawności i samodzielności w możliwie dużym stopniu. Dokładne cele zależą jednak od stanu konkretnego pacjenta.

Rehabilitacja osób starszych

Powrotowi do pełni sił nie sprzyjają zmiany fizjologiczne typowe dla tego okresu, między innymi:

  • zaburzenia krążenia,
  • mniejsza siła mięśni,
  • ograniczona ruchomość stawów,
  • dłuższy czas reakcji,
  • mniejsza zręczność,
  • słabsza kondycja,
  • mniejsza wydolność oddechowa,
  • osłabiona równowaga.

Dlatego rehabilitacja w geriatrii może mieć na różne cele: osiągnięcie pełnego zdrowia, powrót do samodzielnego funkcjonowania, maksymalne usprawnienie, a czasem jedynie zmniejszenie dyskomfortu w chorobie.

Osobom starszym czasem zaleca się dodatkowe zabiegi fizykalne, ale to ćwiczenia mają kluczowe znaczenie.  W rehabilitacji geriatrycznej szczególnie istotna jest praca nad tymi elementami, które pomogą seniorowi sprawnie wstawać, siadać, podnosić się z pozycji leżącej lub po upadku, a także poprawią zmiany tempa i kierunku chodu.

Aktywność i ćwiczenia dla osób starszych

Sprawni seniorzy mogą utrzymać lub poprawić swoją kondycję i wydolność krążeniowo-oddechową przez uprawianie niektórych sportów, takich jak:

  • piesze wycieczki,
  • nordic walking,
  • pływanie,
  • jazda na rowerze (zwykłym lub stacjonarnym),
  • aerobik.

Jednak osoby, które są mniej sprawne, nie muszą się obawiać o trudność treningów – fizjoterapeuta dostosuje ich zakres i intensywność do możliwości pacjenta. Specjaliści zajmujący się rehabilitacją geriatryczną znają wiele bardzo prostych ćwiczeń, często w pozycji siedzącej (np. skręty tułowia, prostowanie nóg) lub stojącej z podparciem o krzesło (np. unoszenie do góry kolana i odwodzenie nogi do tyłu). Na pewno dobiorą program tak, by uwzględnić przeciwwskazania, indywidualne potrzeby oraz preferencje danej osoby.

Ćwiczenia z taśmą dla osób starszych - rehabilitacja geriatryczna

Zazwyczaj taki prosty zestaw zaplanowany jest na 30-40 minut, ale może być podzielony na kilka serii. Najlepiej wykonywać go codziennie, a co najmniej trzy razy w tygodniu. W takiej serii znajdą się lekkie ćwiczenia rozciągające, poprawiające równowagę i siłę mięśniową oraz oporowe. A czy będą do tego potrzebne jakieś sprzęty?

Rehabilitacja osób starszych – sprzęty do aktywizacji ciała

W rehabilitacji geriatrycznej nie zawsze używa się sprzętów, ale bywają one pomocne. Mogą  zwiększać opór, a więc zmuszać do intensywniejszej pracy, lub odciążać niektóre partie ciała, umożliwiając trenowanie innych w bezpieczny sposób, co jest bardzo ważne podczas aktywizacji osób starszych.

NuStep - sprzęt do rehabilitacji seniorów

Popularnym urządzeniem do treningu jest rower stacjonarny. Nie jest on jednak wskazany przy problemach ze stawami kolanowymi – w takiej sytuacji bardziej odpowiednia będzie praca na rotorach rehabilitacyjnych lub urządzeniu do treningu funkcjonalnego NuStep: NuStep T4r lub NuStep T5xr. Maszyny NuStep umożliwiają kompleksowy trening, ponieważ w równym stopniu aktywizują górne i dolne partie ciała, jednocześnie odciążając stawy. Więcej piszemy o nich w artykule: NuStep jako nowoczesny sprzęt do rehabilitacji seniorów i osób z problemami kardiologicznymi.

Podczas rehabilitacji osób starszych ćwiczenia powinny być równocześnie łagodne i skuteczne, dlatego przy tego typu pracy świetnie sprawdza się też urządzenie do inercyjnego treningu EPTE Intertial Concept. To maszyna, która pozwala na zastosowanie oporu nie tylko w fazie koncentrycznej, ale i ekscentrycznej, dzięki czemu osiąga się lepsze efekty. Co więcej, służy ona do treningu wszystkich partii ciała.

W trakcie treningu seniora przydają się również drobniejsze akcesoria, takie jak taśmy do ćwiczeń, piłki, półkule i wałki sensoryczne. Bogaty wybór tych akcesoriów znajduje się w naszym sklepie w kategorii Sprzęt sportowy i fitness.

Zalety aktywizacji osób starszych

Badania dowodzą, że regularna, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna zbawiennie wpływa na zdrowie i samopoczucie seniorów. Lepiej funkcjonujący układ krążenia, rozluźnienie, poprawa kondycji i równowagi czy mniejsze ryzyko otyłości oraz cukrzycy to jedynie kilka z długiej listy korzyści. Dlatego właściwa rehabilitacja osób starszych jest tak istotna.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *