Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego – przegląd metod fizykoterapeutycznych

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego

Porady eksperta

Zabieg endoprotezoplastyki jest rozwiązaniem stosowanym u osób z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu, którym inne metody nie pomagają, a których ból i sprawność pogarszają się. Endoproteza stawu biodrowego niweluje bolesność oraz pozwala choremu utrzymać lub odzyskać zadowalający poziom sprawności – do tego konieczna jest jednak rehabilitacja po operacji.

Spis treści

Rodzaje endoprotez a rehabilitacja

To, jaka endoproteza stawu biodrowego została zastosowana, ma znaczenie dla późniejszej fizjoterapii – niektóre rozwiązania wymagają innego podejścia lub nawet wykluczają pewne zabiegi. Zmiennych jest wiele, ale najważniejsze są te, czy endoproteza jest częściowa, czy całkowita, z jakiego materiału jest wykonana oraz jakie ma osadzenie – cementowe, bezcementowe czy hybrydowe.

Endoproteza stawu biodrowego a rehabilitacja

W przypadku endoprotezy biodra rehabilitacja powinna być prowadzona zarówno przed, jak i po operacji. Przed wykonuje się ćwiczenia ogólnokondycyjne, wzmacniające mięśnie kończyn, zwłaszcza wszystkich partii z okolicy stawu biodrowego. Bardzo ważne jest też rozciąganie przykurczonych mięśni. Poza tym to właściwy czas na naukę chodu o kulach i odciążanie stawu biodrowego.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego ma na celu:

  • chronić implant przed przemieszczeniem się,
  • zapobiec zakrzepom, obrzękom i infekcjom pooperacyjnym,
  • odzyskanie przez pacjenta siły funkcjonalnej,
  • wzmocnienie napięcia mięśniowego, szczególnie w nogach,
  • rozluźnienie mięśni,
  • możliwie szybki powrót do chodzenia*.

W związku z tym zaraz po operacji – poza ćwiczeniami oddechowymi, postępowaniem ułożeniowym i przeciwbólowym – stosuje się bandażowanie, odzież uciskową oraz ćwiczenia izometryczne m.in. stopą. Terapeuta dba również o to, żeby zachować u pacjenta ruchomość i siłę mięśniową. Po kilku dniach pracuje się nad pionizacją pacjenta, po czym przechodzi się do ćwiczeń aktywizujących wszystkie grupy mięśniowe. 

Rehabilitację po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego na końcowym etapie dobrze uzupełniają jazda na rowerze stacjonarnym i spacery – początkowo odpowiednio krótkie, z czasem wydłużone – a także hydrokinezyterapia, czyli ćwiczenia w wodzie.

Od samego początku wsparciem w leczeniu są masaże oraz zabiegi fizykalne, dobrane indywidualnie dla danego pacjenta. Stosuje się je, by złagodzić ból i stan zapalny, uniknąć obrzęków, ale też pobudzać krążenie oraz stymulować szybszą regenerację tkanek.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego – zabiegi fizykalne

Rehabilitacja po endoprotezie biodra może być wspomagana przez takie zabiegi jak:

Większość terapii prowadzi się w seriach od 10 do 20 zabiegów – zawsze jest to jednak uzależnione od indywidualnej sytuacji i potrzeb pacjenta.

Dodatkowo nieraz stosuje się ciepłe lub zimne okłady oraz kinesiotaping, by rozluźniać mięśnie i poprawiać krążenie.

Możliwości pracy z pacjentem po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest wiele – trzeba je jednak dobierać bardzo uważnie, uwzględniając zarówno specyfikację protezy, jak i możliwości oraz potrzeby pacjenta.

*Za: T. Ridan, K. Ogrodzka, A. Kliś, Postępowanie rehabilitacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego, Praktyczna fizjoterapia & rehabilitacja. Polecamy ten artykuł, by zgłębić temat endoprotezy stawu biodrowego.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *