Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego ACL

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego ACL

Porady eksperta

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) prowadzi do poważnej niestabilności kolana. Bardzo często dochodzi niestety do pełnego zerwania więzadła i wtedy jedynym leczeniem jest jego rekonstrukcja, a następnie wielomiesięczna rehabilitacja. O tym, jak wygląda postępowanie rehabilitacyjne po rekonstrukcji ACL i dlaczego warto włączyć do niego terapię TECAR, piszemy w artykule.

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego ACL

Więzadło krzyżowe przednie (ACL)

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest wewnętrznym więzadłem stawu kolanowego i pełni bardzo ważne funkcje. Łączy kość udową i  piszczelową, hamuje nadmierne ruchy rotacyjne w stawie, jednak jego najważniejszym zadaniem jest ograniczenie przedniego przemieszczenia się kości piszczelowej względem kości udowej.

Umiejscowienie więzadła w stawie kolanowym można zobaczyć na poniższej grafice:

Budowa stawu kolanowego

Przebieg rehabilitacji po rekonstrukcji ACL

Postępowanie rehabilitacyjne po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego obejmuje osiem elementów:

  • Powrót do pełnego zakresu ruchomości w stawie kolanowym. W tym celu pacjent będzie stosował szynę CPM, dzięki której już w pierwszych dniach będzie w stanie osiągnąć zgięcie 45 stopni. Następnie konieczne będzie wykonywanie ćwiczeń czynnych.
  • Zniwelowanie bólu, obrzęku oraz stanu zapalnego. Poza klasycznym zimnolecznictwem bardzo pomocna będzie terapia TECAR. Dzięki niej osiągniemy efekt przeciwzapalny w wyniku redukcji płynów zapalnych. Natomiast poprzez aktywację mikro-krążenia i przyspieszenie metabolizmu na poziomie komórkowym będziemy mogli zmniejszyć dolegliwości bólowe i przyspieszyć proces rekonwalescencji.
  • Odzyskanie pełnej kontroli mięśniowej oraz propriocepcji. Pacjent będzie wykonywał ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego uda. Bardzo ważne jest także, aby rozciągać mięśnie łydki, mięsień czworogłowy uda, grupę kulszowo-goleniową, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz mięsień biodrowo-lędźwiowy. Do aktywacji mięśni możemy również wykorzystać terapię TECAR, która będzie urozmaiceniem rehabilitacji dla pacjenta. Drugim ważnym elementem jest odzyskanie propriocepcji, poprzez wykonywanie ćwiczeń równoważnych na niestabilnym podłożu. Z czasem można zwiększyć ich poziom trudności i dodać elementy dynamiczne.
    Przykład terapii aktywizującej mięśnie z wykorzystaniem aparatu Doctor Tecar można zobaczyć w naszym filmie:
  • Terapia blizny – w tym przypadku zastosowanie również znajduje Terapia TECAR, która zwiększy metabolizm tkanki i odżywi ją. Spowoduje to zmniejszenie zwłóknienia i aktywuje procesy regeneracyjne. Uzupełnieniem terapii będzie również taśma do kinesiotapingu, która poprawi wygląd blizny oraz zmniejszy jej ograniczenia ruchomości.
  • Nauka prawidłowego chodu po powierzchni płaskiej oraz na schodach.
  • Mobilizacja rzepki w czterech kierunkach.
  • Stopniowe wprowadzanie elementów treningu sportowego: jazda na rowerze stacjonarnym, trucht, przeplatanka, skakanie na skakance, bieg tyłem z nagłym zatrzymaniem itp.
  • Powrót do uprawianej dyscypliny sportowej między 6. a 9. miesiącem rehabilitacji.

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego dotyczy wielu elementów i jest procesem długotrwałym. Natomiast dzięki innowacyjnej terapii jesteśmy w stanie przyśpieszyć rekonwalescencję, a więc skrócić czas rehabilitacji. Jest to niezwykle istotne dla sportowców, którzy jak najszybciej chcą wrócić do aktywności sportowej.

Autor: Klaudia Ostrogórska

Klaudia Ostrogórska jest licencjonowanym fizjoterapeutą, w trakcie ukończenia studiów magisterskich na Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia w Krakowie. Jej specjalizacją jest terapia związana z wykorzystaniem fali uderzeniowej w kosmetologii. Odbyła również szereg praktyk z rehabilitacji sportowej.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *