Rehabilitacja sportowców – szybsza regeneracja dzięki innowacyjnej terapii

Laser wysokoenergetyczny iLUX - terapia sportowców

Porady eksperta

Sportowcy to najbardziej wymagająca grupa korzystająca z usług fizjoterapeutycznych. Najczęściej zgłaszają się do gabinetu po kontuzji, z której trzeba ich szybko wyprowadzić. W celu intensyfikacji efektów i skrócenia czasu rekonwalescencji warto sięgnąć po laseroterapię wysokoenergetyczną. Można włączyć ją do leczenia bezpośrednio po urazie, jeszcze w fazie ostrej.

Szybka rekonwalescencja i sprawdzone, opatentowane rozwiązania

Sportowcy mają ograniczony czas na rekonwalescencję, dlatego oczekują od fizjoterapeutów szybkich efektów, które pozwolą wrócić do treningów i rywalizacji. Najczęściej kontuzje zdarzają się, gdy obciążenie organizmu jest największe, czyli w sezonie startowym. Wtedy rozpoczyna się walka z czasem, co wiąże się z dużą presją dla fizjoterapeuty. Bardzo często specjaliści sięgają wtedy po fizykoterapię, która pozwala na przyspieszenie regeneracji tkanki i powrót sportowca do zmagań.

Laser wysokoenergetyczny iLUX - terapia sportowców

Fizykoterapia to rodzaj rehabilitacji medycznej z wykorzystaniem w celach leczniczych zjawisk fizycznych. Jest to dziedzina nauki, która bardzo prężnie się rozwija. Dużo producentów sprzętu do fizykoterapii prowadzi własne badania i patentuje swoje rozwiązania. Najczęściej grupą docelową weryfikującą efekty terapii są właśnie sportowcy. W tym artykule skupimy się na innowacyjnych patentach marki Mectronic Medicale i ich laserach iLUX serii Triax.

Laser wysokoenergetyczny iLUX 15 Triax

Laser wysokoenergetyczny to terapia, która jest coraz szerzej dostępna w gabinetach fizjoterapeutycznych. Kluczowym jej parametrem jest wykorzystywana długość fali, która pozwala dotrzeć na odpowiednią głębokość w tkance.  Firma Mectronic Medicale po wieloletnich badaniach opatentowała wykorzystanie trzech długości fal: 810nm, 980nm, 1064nm. Połączenie ich działania podczas jednego zabiegu spowodowało skumulowanie efektów.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem było odkrycie, że działanie odpowiednimi długościami fali o określonej częstotliwości powoduje wyhamowanie impulsacji bólowej w mechanizmie bramki bólowej. Producent nazwał ten tryb działania jako E2C (inaczej tryb stochastyczny). Tryb E2C jest atermiczny, więc nie powoduje podniesienia temperatury uszkodzonej tkanki i tym samym umożliwia pracę z pacjentem nawet zaraz po urazie.

Jakub Jelonek podczas zabiegu laserem iLUX
Jakub Jelonek (specjalizacja chód sportowy) podczas zabiegu laserem iLUX

Fizjoterapeuci o efektach pracy z laserami wysokoenergetycznymi iLUX

Uważamy, że najlepszą prezentację efektów przedstawią fizjoterapeuci, którzy pracują z tymi urządzeniami, dlatego oddajemy im głos.

Michał Kaczmarek - fizjoterapeuta manualny, osteopata, pracuje z polską kadrą lekkoatletów i tenisistekMichał Kaczmarek (fizjoterapeuta manualny, osteopata, pracuje z polską kadrą lekkoatletów i tenisistek) – Wykorzystuję laser w swojej pracy z kontuzjami sportowymi. Laser wysokoenergetyczny iLUX jest świetnym narzędziem, by przyspieszyć naturalne procesy regeneracji. Dzięki laserowi efekty mojej pracy weszły na wyższy poziom.
 

Aleksandra Olszak - fizjoterapeutkaAleksandra Olszak (fizjoterapeutka) – Praca z laserem wysokoenergetycznym iLUX jest dla mnie przyjemnością. Dzięki zastosowaniu trzech długości fal w jednym laserze, można osiągnąć naprawdę spektakularne efekty. Uważam, że największą przewagą lasera jest możliwość zastosowania trybu E2C, który ma natychmiastowy efekt przeciwbólowy. W większości przypadków efekt jest widoczny od razu po pierwszym zabiegu.
 

Bartłomiej Lis - fizjoterapeutaBartłomiej Lis (fizjoterapeuta) – Laser wysokoenergetyczny iLUX to innowacyjne rozwiązanie w terapii pacjentów. Jedną z największych zalet aparatu jest fakt, że możemy pracować z pacjentem nawet w stanie ostrym, bezpośrednio po urazie. Dzięki laserowi możemy bardzo szybko przyspieszyć regenerację i sprawić by nasi pacjenci powrócili szybko do pełni sprawności. Laser wysokoenergetyczny stosuję w swojej pracy ze sportowcami, m.in. w takich przypadkach jak: stłuczenia, przykurcze, zwichnięcia, przeciążenia mięśni.
 

Paweł Osak - fizjoterapeutaPaweł Osak (fizjoterapeuta) – iLUX daje znakomite efekty terapeutyczne przede wszystkim w pracy ze sportowcami. Lubię wykorzystywać laser podczas obozów sportowych, dzięki czemu sportowcy, z którymi pracują mogą trenować mimo bólu i kontuzji.

 

W przypadku pytań o lasery wysokoenergetyczne, zapraszamy do kontaktu. Chętnie wyjaśnimy wszystkie kwestie i doradzimy wybór aparatu.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *