Suche igłowanie kontra przezskórna elektroliza EPTE – podobieństwa, różnice i kursy

Przezskórna elektroliza EPTE - zabieg

Porady eksperta

W ostatnich latach suche igłowanie  mocno zyskało na popularności zarówno wśród terapeutów, jak i wśród pacjentów. I mimo, że sama nazwa nie jest zbyt zachęcająca, to chętnych na zabiegi oraz kursy jest coraz więcej. Nowością wśród zabiegów jest natomiast przezskórna elektroliza EPTE. Co łączy te terapie, a czym się różnią? Wyjaśniamy w artykule.

Przezskórna elektroliza EPTE – co to jest?

Przezskórna elektroliza EPTE to terapia polegająca na wprowadzeniu bezpośrednio do uszkodzonej tkanki prądu galwanicznego poprzez igłę do akupunktury. Terapia przezskórnej elektrolizy EPTE jest przełomem w leczeniu tendinopatii, czyli schorzeń ścięgien i z powodzeniem radzi sobie zarówno w przypadku sportowców, jak i pacjentów z typowymi urazami przeciążeniowymi ścięgien.

Przezskórna elektroliza EPTE - zabieg

Na czym polega przezskórna elektroliza EPTE?

Po aplikacji prądu galwanicznego o małym natężeniu w miejsce patologicznie zmienionego ścięgna, wywołany zostaje  proces elektrolizy. Dochodzi wówczas do zmiany biochemicznej komórek i zostaje wywołany kontrolowany stan zapalny, który jest niezbędny do stymulacji procesów gojenia oraz syntezy kolagenu typu I.

Inaczej mówiąc – elektroliza przezskórna aktywuje pierwszą fazę regeneracji tkanki miękkiej, czyli fazę zapalną, która została wstrzymana we wszystkich tendinopatiach.  Dzięki temu zdegenerowana tkanka może ulec przemianie w nową, zdrową tkankę.

W ciągu 48 godzin bolesność ścięgna ulega złagodzeniu, a zakres ruchu zwiększeniu w porównaniu do stanu sprzed zabiegu. Ważne jest, aby w tym czasie nie stosować żadnych leków przeciwzapalnych oraz miejscowego schładzania za pomocą np. lodu czy okładów  żelowych. Po terapii EPTE  zaleca się natomiast wdrożenie ćwiczeń ekscentrycznych, pomagających w procesie regeneracji tkanek.

Dla kogo ten zabieg?

Głównym zaleceniem do terapii przezskórną elektrolizą są tendinopatie obejmujące następujące struktury: ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego, ścięgno Achillesa,  ścięgna prostowników nadgarstka, więzadło właściwe rzepki, rozcięgno podeszwowe.

Kurs przezskórnej elektrolizy EPTE

Aby móc wykonywać zabiegi  przezskórnej elektrolizy EPTE,  należy odbyć 2-dniowy kurs, który prowadzony jest tylko przez jednego szkoleniowca w Polsce oraz nabyć aparat przeznaczony do przezskórnej elektrolizy. Wszystkie informacje dotyczące kursu oraz metody można znaleźć na stronie: https://przezskornaelektroliza.pl/

Suche igłowanie – co to jest?

Suche igłowanie to metoda polegająca na wkłuwaniu się w punkty spustowe za pomocą specjalnie od tego przeznaczonych igieł (tych samych igieł, których używa się  do przezskórnej elektrolizy).

Wspomniane punkty spustowe występują głównie na przebiegu pasm mięśniowo-powięziowych. Charakteryzują się dużą wrażliwością oraz tkliwością, dając objawy bólowe zarówno miejscowe, jak i promieniujące do odległych struktur w ciele.

Punkty spustowe mogą pojawiać się również w innych tkankach niż mięśniowa, m in. w torebkach stawowych, więzadłach czy tkance tłuszczowej. Oprócz bólu powodują niejednokrotnie ograniczenie ruchomości, uczucie sztywności czy osłabienie siły mięśniowej.

Na czym polega suche igłowanie?

Zabieg suchego igłowania polega na stymulacji zakończeń włókien nerwowych w obrębie danego punktu spustowego przez nakłucie igłą, co powoduje ich drażnienie. Doprowadza to do powstania impulsu nerwowego, który biegnie do rdzenia kręgowego, a następnie trafia do włókien mięśniowych o nadmiernym napięciu. Wywołany impuls powoduje lokalną reakcję skurczową w mięśniu, czego następstwem jest rozluźnienie, a w konsekwencji zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Suche igłowanie

Dla kogo?

Zaleceniami do zastosowania  suchego igłowania w głównej mierze jest terapia punktów spustowych, ale można ją wykorzystywać również w innych przypadkach, jak np.: zespoły bólowe kręgosłupa, napięciowe bóle głowy, tendinopatie, czyli różnego rodzaje schorzenia ścięgien (jak w przypadku przezskórnej elektrolizy).

Kurs suchego igłowania

Aby móc prowadzić terapię suchego igłowania, również należy odbyć kurs o tej metodzie. Na rynku dostępnych jest kilka kursów, które trwają zazwyczaj 2-3 dni. Dla zwolenników „ suchych igieł” polecamy zapoznanie się również z metodą przezskórnej elektrolizy EPTE. Może stanowić doskonałe uzupełnienie warsztatu każdego terapeuty.

Porównanie obu metod

Krótko podsumowując: wspomniane metody na pewno łączy użycie igieł w celach terapeutycznych oraz konieczność odbycia odpowiedniego kursu szkoleniowego.

Do różnic możemy zaliczyć mechanizmy działania i wywoływane efekty biologiczne, a także różne obszary stosowania terapii. W przypadku EPTE są to głównie ścięgna, a w przypadku suchego igłowania przede wszystkim punkty spustowe (struktura mięśniowo-powięziowa). Obie metody można zastosować do leczenia tendinopatii, ale w tych schorzeniach znacznie lepsze efekty uzyskiwane są dzięki przezskórnej elektrolizie EPTE.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Adam VelMiGurajrwkij |

    Kupa g chce się rzec