Tendinopatia mięśni przywodzicieli uda i pachwina piłkarza

Tendinopatia mięśni przywodzicieli uda i pachwina piłkarza

Porady eksperta

Czujesz ból w pachwinie, lekarz postawił diagnozę: tendinopatia mięśni przywodzicieli uda i zastanawiasz się, co dokładnie się stało? W tym artykule omawiamy anatomię tej partii ludzkiego ciała, przyczyny i objawy urazu, a także sposób jego leczenia oraz rehabilitacji.

Spis treści

Przywodziciele uda – anatomia

Przywodziciele uda to mięśnie, które są odpowiedzialne za podnoszenie uda i przyciąganie go do brzucha oraz ruch dośrodkowy, czyli łączenie nóg. Niektóre z nich służą również do wewnętrznej lub zewnętrznej rotacji nogi, a także mają wpływ na ustawienie stawu biodrowego i miednicy oraz postawę w pozycji stojącej.

Grupa przywodzicieli uda składa się z:

  • mięśnia grzebieniowego,
  • mięśnia przywodziciela krótkiego,
  • mięśnia przywodziciela długiego,
  • mięśnia przywodziciela wielkiego i
  • mięśnia smukłego.

Powyżej wymieniliśmy je w kolejności od najkrótszego, zaczepionego najwyżej, do najdłuższego, sięgającego stawu kolanowego. Mięśnie przywodziciele uda przyczepiają się bowiem do kości udowej na całej jej długości, a ostatni jako jedyny sięga kości piszczelowej. Swój początek wszystkie mają w okolicach kości łonowej. I to właśnie w tym miejscu najczęściej pojawia się problem.

Tendinopatia mięśni przywodzicieli uda i pachwina piłkarza

Tendinopatia mięśni przywodzicieli uda

Tendinopatia to inaczej zapalenie ścięgna, zazwyczaj powodowane jego przeciążeniem. Przy intensywnej pracy mięśnia uszkodzony może zostać sam mięsień lub jego przyczep, czyli ścięgno mocujące go w odpowiednim miejscu. Więcej o ogólnym problemie pisaliśmy w artykule pt. Tendinopatia – przyczyny schorzeń ścięgien i najskuteczniejsze metody leczenia.

W przypadku przywodzicieli uda tym najwrażliwszym miejscem jest właśnie początkowy przyczep, znajdujący się w okolicy kości łonowej i pachwiny – stąd potoczna nazwa schorzenia: pachwina piłkarza.

Pachwina piłkarza – przyczyny

Przyczyną problemu może być gwałtowna zmiana kierunku, zerwanie się do biegu lub przetrenowanie. Dlatego to uraz charakterystyczny zwłaszcza dla piłkarzy, ale też rugbystów, rowerzystów i innych sportowców szczególnie obciążających grupę przywodzicieli uda. “Pachwina piłkarza” może się też zdarzyć osobom początkującym, które nieprawidłowo wykonują ćwiczenia, przez co dodatkowo obciążają te partie, lub zbyt gwałtownie zwiększają intensywność treningów.

Pachwina piłkarza - uraz mięśni przywodzicieli uda

Przywodziciele uda to ważna grupa mięśni, dlatego nic dziwnego, że zwraca się na nią uwagę podczas ćwiczeń – warto jednak uważać, by nie przesadzić. Intensywny trening powoduje mikrourazy, które podczas odbudowy wzmacniają nasze mięśnie. Jeśli jednak nie będą mieć czasu na regenerację, a kolejne, zbyt szybko wdrożone ćwiczenia pogłębią uszkodzenia, powstanie kontuzja z przetrenowania.

Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu “pachwiny piłkarza” są m.in. przykurcze lub wady anatomiczne (koślawość kolan, płaskostopie).

Zapalenie przyczepu przywodzicieli uda – objawy

Podstawowym sygnałem uszkodzenia przyczepu przywodzicieli uda jest ból po wewnętrznej stronie uda i/lub w okolicy pachwiny, który nasila się podczas ruchu, szczególnie prób rozciągania. Utrudnione lub niemożliwe może okazać m.in. stawanie na jednej nodze, wysiadanie z samochodu, zakładanie nogi na nogę czy wstawanie. Mogą pojawić się też obrzęk i krwiak.

Leczenie tendinopatii i przeciążenia przywodzicieli uda

W rzadkich przypadkach konieczna jest operacja, ale zdecydowana większość pacjentów leczona jest zachowawczo. To oznacza zażywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, odpoczynek oraz rehabilitację, mającą na celu rozluźnianie i rozciąganie partii, które mogą powodować problemy, a później ich wzmocnienie.

Rehabilitacja mięśni przywodzicieli uda

Fizjoterapeuta, poza terapią manualną i kinezyterapią, czyli ćwiczeniami wykonywanymi przez pacjenta, może zaproponować zabiegi fizykalne, które przyspieszą powrót do zdrowia.

Przy tendinopatii mięśni przywodzicieli uda szczególnie wartościowe są:

  • laseroterapia wysokoenergetyczna – działa przeciwzapalnie i biostymulacyjnie,
  • terapia TECAR – pobudza tkanki do regeneracji,
  • przezskórna elektroliza EPTE – przyspiesza leczenie,
  • fala uderzeniowa – działa na tkanki jak mikromasaż i stymuluje produkcję kolagenu.

To tylko niektóre zabiegi fizykalne, wybrane z całego wachlarza. Specjalista dobierze najwłaściwsze dla każdego przypadku, biorąc pod uwagę sytuację i potrzeby pacjenta.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *