Tendinopatia – przyczyny schorzeń ścięgien i najskuteczniejsze metody leczenia

Tendinopatia - zapalenie ścięgna Achillesa

Porady eksperta

Czym jest tendinopatia i jakich ścięgien najczęściej dotyczy? Dlaczego nie wolno lekceważyć zapalenia ścięgna? Z jakich metod leczenia tendinopatii mogą korzystać fizjoterapeuci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest tendinopatia?

Tendinopatia jest patologicznym schorzeniem, powodującym zapalenie ścięgna. Charakteryzuje się bólem, obrzękiem i ograniczonym zakresem ruchomości. Nasilenie dolegliwości będzie pojawiało się w trakcie wykonywania wysiłku i po jego zakończeniu.

Tendinopatia - zapalenie ścięgna Achillesa

Najczęstsze zapalenia ścięgien dotyczą poniższych stawów:

  • barkowego: ścięgna mięśni stożka rotatora – mięśnia nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego, podłopatkowego i obłego mniejszego;
  • łokciowego: łokieć tenisisty i golfisty – ścięgna mięśni prostowników nadgarstka i palców;
  • kolanowego: kolano skoczka – więzadło rzepki;
  • skokowego: ścięgno Achillesa.

Tendinopatie - rodzaje schorzeń ścięgien
Najczęstsze lokalizacje tendinopatii

Przyczyny tendinopatii

Najczęstszą przyczyną tendinopatii jest długotrwałe i powtarzające się wykonywanie tych samych czynności, które w konsekwencji powodują przeciążenie ścięgna. Czynnikami ryzyka jest wiek oraz rodzaj wykonywanej pracy. Wraz z wiekiem zmniejsza się wytrzymałość naszych ścięgien i tym samym szansa kontuzji. Natomiast jeżeli chodzi o wykonywany zawód, to czynności związane z wysiłkiem fizycznym i wymuszoną pozycją ciała będą sprzyjały tendinopatii.

Leczenie tendinopatii

Kiedy niepokojące nas objawy utrzymują się przez kilka dni, należy niezwłocznie udać się do ortopedy. Pierwszym krokiem będzie zmniejszenie stanu zapalnego oraz dolegliwości bólowych, za pomocą:

  • ultradźwięków z lekiem przeciwzapalnym,
  • krioterapii,
  • kinesiotapingu,
  • kinezyterapii.

Ważne jest, aby pacjent zaprzestał wysiłku fizycznego w obrębie uszkodzonej części ciała. Jeżeli pomimo stosowania wyżej wymienionych elementów, schorzenie nie ustępuje, to należy ponownie zgłosić się do lekarza.

Zabiegiem wartym uwagi będzie również elektroliza przezskórna EPTE, która jest przełomową techniką leczenia tendinopatii. Jest to szybki i skuteczny zabieg, który skraca czas regeneracji uszkodzonej tkanki oraz zastępuje leczenie farmakologiczne.

EPTE jest pierwszym urządzeniem do elektrolizy posiadającym oznakowanie CE, które wskazuje na jego bezpieczeństwo i zgodność z dyrektywami unijnymi.

Zabieg polega na zastosowaniu modulowanego prądu elektrycznego bezpośrednio na uszkodzoną tkankę, za pomocą igły do akupunktury. W ciągu zaledwie dwóch dni pacjent odzyskuje zakres ruchomości, a dolegliwości bólowe zostają znacznie zmniejszone. Przezskórna elektroliza jest skuteczna u wszystkich chorych: od zawodowych sportowców do osób z klasycznymi urazami wynikającymi z przeciążenia.

Szczegółowe omówienie zabiegu przezskórnej elektrolizy znajduje się w filmie:

Fizjoterapeutów zachęcamy także do zapoznania się z artykułem, w którym dokładnie wyjaśniamy mechanizm powstawania tendinopatii i procesy jej leczenia: Przezskórna elektroliza Epte® jako innowacyjna metoda leczenia tendinopatii – wstęp teoretyczny

Bardzo ważna jest świadomość, iż bez odpowiedniego leczenia, ścięgno może ulec zerwaniu, a to wiąże się z leczeniem chirurgicznym. Wtedy rekonwalescencja trwa o wiele dłużej, niż gdyby pacjent zastosował się do zaleceń lekarza oraz fizjoterapeuty. Dlatego nie warto ryzykować i liczyć na to, że dolegliwości ustąpią samoistnie.

Autor: Klaudia Ostrogórska

Klaudia Ostrogórska jest licencjonowanym fizjoterapeutą, w trakcie ukończenia studiów magisterskich na Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia w Krakowie. Jej specjalizacją jest terapia związana z wykorzystaniem fali uderzeniowej w kosmetologii. Odbyła również szereg praktyk z rehabilitacji sportowej.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *