Ułożenie elektrod w elektrostymulacji i podstawowe zasady eksploatacji elektrod

Ułożenie elektrod na ciele

Porady eksperta

Po zakupie aparatu do elektroterapii często pojawia się pytanie, w jaki sposób należy ułożyć elektrody na ciele, aby zabieg był skuteczny oraz w jaki sposób elektrody powinny być eksploatowane. To pytania bardzo ważne, ponieważ oprócz ustawienia parametrów oraz dawek zabiegu, równie istotną kwestią jest odpowiednie umiejscowienie elektrod.

Ułożenie elektrod

Warto pamiętać, że nie istnieje  jeden, uniwersalny i ściśle określony klucz, pasujący do wszystkich pacjentów, według którego układa się elektrody. Należy wziąć pod uwagę, że każdy ma inne odczucia bólowe, różnimy się budową ciała oraz obszarem chorobowo zajętym, nawet w przypadku tych samych schorzeń. Istnieją natomiast ogólne zasady, które są pomocne w bezpiecznym aplikowaniu elektrod podczas zabiegu.

Ułożenie elektrod na ciele

Zasady bezpieczeństwa podczas aplikowania elektrod

Stosując elektrostymulację należy pamiętać o poniższych zasadach:

  • Zabronione jest umieszczanie elektrod w taki sposób, by prąd przepływał przez serce (np. czarnej elektrody na klatce piersiowej a czerwonej na łopatce). Dopuszczalne jest natomiast umieszczenie elektrod wzdłuż grup mięśniowych w okolicach serca (np. jak przy wzmacnianiu mięśni piersiowych).
  • Zabronione jest umieszczanie elektrod w pobliżu lub w miejscach urazów, skaleczeń, przerwania ciągłości skóry, na genitaliach, zatoce tętnicy szyjnej, na mocno owłosionej skórze.
  • Nie należy umieszczać elektrod w pobliżu oczu. Trzeba upewnić się, że prąd nie przechodzi przez gałkę oczną (elektrody nie są umieszczone po przeciwległych stronach oka) i zachować odległość minimum 3 cm od oka. Podczas przeprowadzania zabiegów na twarzy należy używać wyłącznie okrągłych elektrod.

Umiejscowienie elektrod podczas elektrostymulacji TENS

Elektrody należy układać parami, zachowując zasadę, aby najpierw nakleić elektrody na skórę, a później podłączyć do nich przewody.

W przypadku elektrostymulacji (zabieg polegający na transmitowaniu impulsów elektrycznych do ciała pacjenta), najwygodniejsze i najczęściej stosowane są elektrody samoprzylepne. Są one dostępne w różnych kształtach: okrągłe, prostokątne, kwadratowe) i  można znaleźć je w naszym sklepie w kategorii: Elektrody do elektroterapii.

Elektrody przyklejamy w formie prostokąta (odległości pomiędzy elektrodami nie mogą być mniejsze niż 4 cm), otaczając w ten sposób obszar bólowy przy użyciu kanału CH1 oraz CH2. Schemat ten przedstawiony został na poniższym obrazku.

Ułożenie elektrod podczas elektrostymulacji TENS

W celu zapoznania się z przykładowymi aplikacjami elektrod zapraszamy do kontaktu, udostępnimy przewodnik umiejscowienia elektrod.

Użytkowanie elektrod samoprzylepnych

Przed użyciem należy zdjąć folię zabezpieczającą elektrodę, a następnie umieścić ją w odpowiednim miejscu na skórze. Po każdorazowym użyciu należy ponownie zabezpieczyć elektrodę folią/osłonką zabezpieczającą, która zapobiega wysychaniu żelu. Wytrzymałość elektrody zależy od wielu czynników, a głównie od pH skóry oraz jej natłuszczenia. Zalecane jest, aby wymieniać elektrody po 20-30 użyciach. Długotrwałe używanie tych samych elektrod może zmniejszać bezpieczeństwo stymulacji. Należy unikać stosowania tych samych elektrod przez różnych użytkowników.

Przechowywanie elektrod ma również ogromne znaczenie. Zalecane jest, aby po każdorazowym użyciu chować elektrody do szczelnie zamykanych woreczków, w których są sprzedawane oraz umieszczać w ciemnym i suchym miejscu.  Można również używać woreczków strunowych. Zapobiega to wysychaniu i niszczeniu elektrod.

W przypadku wyschnięcia żelu na elektrodzie należy wymienić ją na nową lub spróbować zwilżyć elektrodę paroma kroplami wody, aby odzyskała kleistość.

Nie należy używać elektrod, które niedokładnie przylegają do skóry lub są uszkodzone, gdyż może to spowodować zaczerwienienia skóry utrzymujące się nawet kilka godzin po zabiegu.

Dla uzyskania lepszego efektu oraz wydłużenia żywotności elektrod, zaleca się przemycie miejsca zabiegowego ciepłą woda z mydłem, przetarcie skóry środkiem dezynfekującym oraz wysuszenie skóry przed przyklejeniem elektrod.

Warto pamiętać, aby używać elektrod i przewodów dostarczanych wyłącznie od sprawdzonych dostawców oraz sprawdzać ich stan przed każdym użyciem.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. poniżej indywidualna prośba o pomoc |

    Niezwykle ciekawa i pomocna publikacja

    1. Dominika Czyrnek |

      Dziękujemy!

  2. JacekG |

    dziękuję za artykuł, niezwykle pomocny, przydał by się instruktaż jak przylepiać elektrody w poszczególnych partiach przy leczeniu bólu