Urazy uda – leczenie laserem wysokoenergetycznym

Uraz uda - leczenie laserem wysokoenergetycznym

Porady eksperta

Szeroko pojęta aktywność fizyczna niewątpliwie przyczynia się do powstawania wielu urazów mięśni kończyny dolnej, a zwłaszcza mięśni uda. Urazy te są leczone różnymi metodami fizjoterapeutycznymi. Tym razem piszemy o leczeniu z zastosowaniem laseroterapii wysokoenergetycznej.

Mięśnie uda i ich urazy

Mięśnie uda są największą i najsilniejszą grupą mięśniową organizmu człowieka. Dzielą się na trzy grupy: grupa przednia (mięsień krawiecki, mięsień czworogłowy uda), grupa tylna (dwugłowy uda, półścięgnisty i półbłoniasty) oraz grupa przyśrodkowa (przywodziciele uda).

Uraz uda - leczenie laserem wysokoenergetycznym

Do podstawowych urazów mięśni  uda zalicza się: stłuczenie, naciągniecie, naderwanie, zerwanie. Większość urazów mięśniowych udaje się wyleczyć zachowawczo. W leczeniu dążymy do uzyskania efektu przeciwbólowego,  przeciwzapalnego i przeciwobrzękowego w ostrej fazie pourazowej. W dalszej części terapii staramy się przyspieszyć regenerację tkanek, zmniejszyć odruchowe napięcie uszkodzonych włókien mięśniowych.

Oprócz standardowych metod leczenia coraz więcej fizjoterapeutów sięga po nowoczesne rozwiązania wspomagające powrót do zdrowia pacjenta. Jednym z nich jest innowacyjna fizykoterapia obejmująca między innymi użycie lasera wysokoenergetycznego.

Współpracujący z nami terapeuci w takich sytuacjach wykorzystują z powodzeniem lasery iLUX włoskiej firmy Mectronic Medicale. Ze względu na 3 zakresy długości fali laserowej oraz unikalne tryby emisji umożliwiają one włączenie terapii na każdym etapie pracy z pacjentem po urazie.

Długości fal laserów iLUX i ich zastosowanie

Unikalny system TRIAX daje do dyspozycji następujące długości fali laserowej:

  • 810 nm: długość fal 810 nm ułatwia regenerację, dzięki szybkiej aktywacji hemoglobiny, która dostarcza odpowiednią ilość energii do zmienionych chorobowo tkanek.
  • 980 nm: długość fal 980 nm z trybem E2C aktywuje mechanizm „Gate Control”, czego wynikiem jest szybki efekt przeciwbólowy.
  • 1064 nm: aktywuje procesy metaboliczne, modeluje proces zapalny, utrzymuje efekt przeciwbólowy. Dzięki dużemu skupieniu fal, umożliwia działanie bezpośrednio w zmienioną tkankę.

Dodatkowo wysoka moc wiązki laserowej (do 15 W) powoduje głębokie działanie terapeutyczne w tkankach (po 12 cm) i znacząco skraca czas przekazywania energii, a tym samym trwania zabiegu.

Jak przeprowadzamy terapię laserem iLUX i z jakich trybów emisji możemy korzystać?

Laser iLUX przydatny jest już na samym początku leczenia, kiedy w pierwszej kolejności walczymy u pacjenta z ostrym bólem. Dzięki wykorzystaniu opatentowanego przez producenta trybu przeciwbólowego E2C, można skutecznie zredukować dolegliwości bólowe poprzez blokowanie nerwowego przekaźnictwa na zasadzie „bramkowania bólu”.

W trybie E2C działamy specjalnie dobranymi impulsami, aby uzyskać działanie przeciwbólowe przy minimalnym efekcie termicznym. Ważne jest to, że jest to terapia nieposiadająca efektów ubocznych i stanowi znakomitą alternatywę dla leczenia lekami przeciwzapalnymi czy sterydami.

Zabieg E2C wykonuje się w dwóch trzyminutowych fazach, pracując na ognisku bólowym i osiągając natychmiastowych efekt zmniejszenia bólu średnio o 3-4 stopnie w skali VAS. Tryb przeciwbólowy uzupełniamy terapią w trybie przeciwzapalnym (AntInf) w dawce 80 J na centymetr kwadratowy.

Laser wysokoenergetyczny będzie także świetnym uzupełnieniem terapii manualnej, ponieważ pozwala na szybkie zmniejszenie napięcia przeciążonych mięśni, szybką terapię punktów spustowych. Na punktach spustowych przekazujemy energię w dwóch cyklach po  60 J na punkt. Więcej informacji o terapii znajduje się w artykule: Punkty spustowe – leczenie z uwzględnieniem lasera wysokoenergetycznego iLUX.

Przeciążone włókna mięśniowe możemy rozluźnić też za pomocą trybu ciągłego (CW), działając w obrębie napiętego włókna dawką 100 J na centymetr kwadratowy.

Przykładową terapię przeciążonego mięśnia dwugłowego uda można zobaczyć na naszym kanale YouTube:

Dla fizjoterapeutów i lekarzy zainteresowanych taką formą terapii proponujemy szkolenia z innowacyjnej fizykoterapii, podczas których uczymy, jak łączyć laser wysokoenergetyczny z innymi formami nowoczesnej fizykoterapii i z holistycznym spojrzeniem na pacjenta. Po szkoleniu oferujemy możliwość przetestowania urządzeń we własnym gabinecie.

Zapraszamy do współpracy!

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *