Zapalenie kaletki maziowej – przyczyny i leczenie zabiegami fizykalnymi

Zapalenie kaletki maziowej - ból w okolicy łokcie

Porady eksperta

Kaletek maziowych mamy w ciele dużo, ale kilka z nich znajduje się w szczególnie newralgicznych miejscach, przez co uszkadzamy je wyjątkowo często. W jaki sposób rozpoznać zapalenie kaletki podbarkowej? Jakie mogą być przyczyny zapalenia kaletki łokciowej? Jak wygląda leczenie zapalenia kaletki krętarzowej? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Kaletki maziowe chronią tkanki przed nadmiernym tarciem i ułatwiają ich ruch. Dlatego najczęściej znajdują się one między kośćmi a mięśniami, ścięgnami, skórą lub stawami, z którymi bywają połączone.

Zapalenie kaletki maziowej - ból w okolicy łokcie

Zapalenie kaletek zwykle jest efektem przeciążenia lub urazu danego obszaru (np. długiego ucisku). Do najczęstszych należą:

 • zapalenie kaletki podbarkowej,
 • zapalenie kaletki łokciowej (tzw. łokieć studenta),
 • zapalenie kaletki  kolana (przedrzepkowej),
 • zapalenie kaletki krętarzowej (w stawie biodrowym).

Poniżej prezentujemy umiejscowienie kaletki maziowej w stawie:

Budowa stawu - umiejscowienie kaletki maziowej
Budowa stawu – kaletka maziowa umiejscowiona pod ścięgnem a nad kością.
Źródło: https://bit.ly/3al79Tz

Rodzaje kaletek

Kaletek maziowych w całym naszym ciele jest mnóstwo: od szyi (kaletka podgnykowa, kaletka zagnykowa, kaletka mięśnia napinacza podniebienia miękkiego, kaletka podskórna wyniosłości krtaniowej), przez barki, ramiona i łokcie (m.in. kaletka podbarkowa, kaletka podzębata, kaletka podścięgnowa mięśnia podłopatkowego, kaletka mięśnia obłego większego, kaletka podnaramienna, kaletka mięśnia kruczo-ramiennego, kaletka łokciowa międzykostna), aż po biodra, uda i kolana (m.in. kaletka biodrowa podścięgnowa, kaletka krętarzowa podskórna, kaletka krętarzowa mięśnia pośladkowego wielkiego, kaletka mięśnia gruszkowatego, kaletka mięśnia podkolanowego, kaletka przedrzepkowa, kaletka gęsia, kaletka podskórna piętowa, kaletka ścięgna Achillesa).

W takiej sytuacji trudno omówić oddzielnie każde zapalenie kaletek – leczenie jednak jest dość podobne. Najpierw odpowiedzmy na pytanie, jak to schorzenie rozpoznać?

Objawy zapalenia kaletki maziowej

Zapalenie kaletki może rozwijać się powoli lub gwałtownie i tak też pojawiają się sygnały, że coś się dzieje. Typowymi objawami stanu zapalnego są:

 • ból nasilający się podczas ruchu,
 • uczucie sztywności,
 • ograniczona ruchomość,
 • obrzęk,
 • zaczerwienienie,
 • tkliwość.

Oczywiście, w zależności od miejsca urazu, objawy pojawią się w innej części ciała: zapalenie kaletki podbarkowej będzie powodować ból w okolicy łopatki, a zapalenie kaletki łokciowej ograniczy zakres ruchu w łokciu. Nie zawsze też będzie widoczna opuchlizna – o ten objaw trudno np. podczas zapalenia kaletki krętarzowej, która znajduje się w biodrze.

Zapalenie kaletek – przyczyny

Jak już wspominaliśmy, to schorzenie może być skutkiem ucisku lub przeciążenia, jeśli nie rozgrzaliśmy się przed treningiem. Ze względu na dużą różnorodność tych urazów, podamy tylko kilka przykładowych przyczyn:

 • zapalenie kaletki kolana/przedrzepkowej – spowodowane długotrwałym klęczeniem, dlatego często doskwiera m.in. osobom układającym podłogi,
 • zapalenie kaletki kulszowej – prowokowane przez siedzenie na twardej powierzchni,
 • zapalenie kaletki łokciowej/łokieć studenta – efekt podpierania się na łokciu,
 • zapalenie kaletki ścięgna Achillesa – bywa skutkiem noszenia zbyt ciasnego obuwia, które uciska stopę.

Ryzyko kontuzji mogą zwiększać niektóre schorzenia, m.in. zapalenie stawów lub dna moczanowa. Natomiast infekcje bakteryjne należą do rzadkości.

Zapalenie kaletki maziowej – leczenie zabiegami fizykalnymi

Wywiad i badanie fizykalne, czasem wsparte badaniem RTG lub USG, wystarczają, by zdiagnozować zapalenie kaletek. Leczenie zwykle obejmuje zażywanie leków przeciwzapalnych, odciążenie danej części ciała, stosowanie zimnych okładów i fizykoterapię.

Jakie zabiegi zaleca się najczęściej?

 • Terapia TECAR – fala radiowa wysokiej częstotliwości dostarcza energię do tkanek, przyspieszając gojenie i powrót do zdrowia.
 • Laseroterapia – zwłaszcza wysokoenergetyczna, która pozwala dotrzeć do głębszych tkanek w ciele, stymulując je do odbudowy. Lasery wysokoenergetyczne iLUX jednocześnie oddziałują na układ nerwowy, zmniejszając bolesność m.in. zapalenia kaletki.
 • Terapia światłowodowa LaserNeedle – metoda łącząca laseroterapię i akupunkturę redukuje obrzęk, ból i stan zapalny oraz pobudza samonaprawę chorego miejsca.
 • Terapia falą uderzeniową – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dzięki efektowi masażu nie tylko poprawia mikrokrążenie, ale i rozluźnia mięśnie.
 • Elektroterapia – jonoforeza z lekiem o działaniu przeciwzapalnym pozwala dotrzeć substancjom czynnym bezpośrednio do chorej tkanki.
 • Magnetoterapia – pole magnetyczne niskiej częstotliwości redukuje ból i stymuluje organizm do regeneracji.
 • Diatermia – leczenie ciepłem aparatem do diatermii Curapuls zmniejsza ból i obrzęk, a także ma działanie przeciwzapalne.

Operację drenażu lub usunięcia kaletki przeprowadza się tylko w przypadku stanów zapalnych nawracających lub niereagujących na leczenie zachowawcze. Zwykle jednak farmakoterapia wsparta fizjoterapią jest skuteczna.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *