Zapalenie rozcięgna podeszwowego – leczenie falą uderzeniową czy laserem wysokoenergetycznym?

Zapalenie rozcięgna podeszwowego - dolegliwość często występująca u biegaczy

Porady eksperta

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to jedna z najczęstszych przyczyn bólu w okolicy pięty. Dotyka najczęściej biegaczy, ale występuje także u osób, których praca zawodowa wymaga długiego stania. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny i objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego i przedstawiamy dwie nowoczesne terapie.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego - dolegliwość często występująca u biegaczy

Rozcięgno podeszwowe i jego rola

Rozcięgno podeszwowe jest łącznotkankową strukturą, która rozpościera się na spodniej stronie stopy: od guzowatości kości piętowej rozszerzając i rozdzielając się do paliczków bliższych wszystkich palców. Zadaniem rozcięgna podeszwowego jest podtrzymywanie łuku podłużnego stopy, szczególnie podczas chodu czy biegania oraz amortyzacja wstrząsów.

Rozcięgno podeszwowe

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – przyczyny oraz objawy

Zapaleniem rozcięgna podeszwowego nazywamy tak naprawdę przeciążenie struktury w miejscu przyczepu do pięty. Przeciążenie to powstaje na skutek mikrourazów lub martwicy włókien kolagenowych, zawartych w rozcięgnie.

Główną przyczyną tego schorzenia jest wielokrotnie powtarzane nadmierne napięcie rozcięgna lub wpływających na jego pracę mięśni. W ten sposób oddziałują na rozcięgno częste treningi biegowe lub wielogodzinne stanie.

Do czynników ryzyka zapalenia rozcięgna podeszwowego możemy zaliczyć wady w budowie stóp, takie jak płaskostopie podłużne, stopa wydrążona czy nieprawidłowe ustawienie tyłostopia (np. koślawość). Pogłębić problem mogą również:

  • noszenie nieprawidłowego obuwia,
  • przeciążenia na wyższych segmentach ciała,
  • otyłość,  czy też
  • zanikanie tkanki tłuszczowej (chroniącej przyczep rozcięgna) po 40 roku życia.

Objawem, z którym w tym przypadku borykają się pacjenci, jest ból okolicy pięty od strony spodniej i przyśrodkowej. Nasila się on na początku dnia, bo wstaniu z łóżka oraz po dłuższym staniu czy siedzeniu. Pojawia się w także w trakcie treningu (przy przeciążeniu). Ulgę przynosi „rozchodzenie”, ale ból wraca na koniec dnia. W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości stosuje się różne terapie.

Fala uderzeniowa a zapalenie rozcięgna podeszwowego

Fala uderzeniowa jest najlepiej przebadaną terapią leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego, a jej efekty terapeutyczne zostały potwierdzone w wielu przypadkach. Działając siłą mechaniczną podczas terapii, wywołujemy przebudowę tkanki. Przekrwienie w okolicy zabiegu powoduje regenerację tkanki i przywrócenie jej funkcji.

Pacjent podczas terapii nie powinien być pod wpływem leków przeciwbólowych oraz nie powinien zażywać leków przeciwzapalnych. Po wykonaniu zabiegu w okolicy utrzymuje się zaczerwienienie i wzmożona bolesność, będąca wynikiem zaostrzonego procesu zapalnego, co jest efektem pożądanym w terapii. Należy wykonać 4-6 zabiegów w 4-5 dobowych odstępach.

Do terapii polecamy aparat do fali uderzeniowej Rosetta ESWT, który wyróżnia się na rynku tym, że jest urządzeniem nie wymagającym stosowania naboi i tym samym nie generuje kosztów eksploatacji.

Terapia laserem wysokoenergetycznym w przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego

Terapia laserem wysokoenergetycznym polega na biostymulacji zajętego chorobowo miejsca. W wyniku przekazywania do tkanki kwantów światła zwiększa się ukrwienie w danej okolicy. Rozszerzone naczynia krwionośne i zwiększony przepływ tkankowy umożliwiają odprowadzenie szkodliwych czynników stanu zapalnego, co przyspiesza regenerację tkanki. Aplikację lasera i przekazaną dawkę ustala terapeuta.

Zabiegi fizykalne połączone z terapią manualną i ćwiczeniami

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to coraz powszechniej występujące schorzenie. Aby skutecznie je wyleczyć, nie wystarczy zastosować tylko jednej terapii. Wspomniane metody fizykalne należy łączyć z terapią manualną oraz ćwiczeniami. Więcej piszemy o tym w artykule: Zapalenie powięzi podeszwy – przyczyny, objawy oraz leczenie. W razie pytań o konkretne terapie prosimy o kontakt.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *