Zapalenie ścięgna Achillesa kontra nowoczesna fizjoterapia

Zapalenia ścięgna Achillesa - najczęstsza kontuzja biegaczy

Porady eksperta

Zapalenie ścięgna Achillesa to kontuzja, która może przytrafić się każdemu – wystarczą niedokładne rozgrzewki lub… zbyt duży zapał. W artykule przedstawiamy przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa, rozróżniamy objawy towarzyszące stanowi zapalnemu i zerwaniu ścięgna oraz analizujemy nowoczesne fizykalne metody leczenia tego urazu.

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa

Z reguły zapalenia ścięgna Achillesa jest efektem przeciążenia podczas uprawiania sportów, szczególnie biegania. Nie bez wpływu pozostają też takie czynniki, jak zbyt twarde podłoże lub niewłaściwa technika biegu.

Zapalenie ścięgna Achillesa może dotknąć każdego, ale szczególnie uważać powinny osoby między 30. a 40. rokiem życia. Dlaczego? Ponieważ ścięgna z wiekiem tracą elastyczność, potrzebują więc dokładniejszej rozgrzewki i spokojniejszego zwiększania intensywności pracy.

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa z powodu jego słabego ukrwienia wymaga czasu, nieraz nawet 6 miesięcy. Co więcej – kontuzja ta ma tendencję do nawracania, dlatego warto słuchać zaleceń profesjonalistów, skupić się na leczeniu i rehabilitacji oraz wstrzymać z powrotem do pełnej aktywności aż do całkowitego wyzdrowienia.

Zapalenia ścięgna Achillesa - najczęstsza kontuzja biegaczy

Ból ścięgna Achillesa – co oznacza?

Podstawowym objawem zapalenia jest silny ból ścięgna Achillesa, czyli łydki w dolnej jej części. Mogą mu towarzyszyć obrzęk lub sztywność. Początkowo symptomy są szczególnie odczuwalne rano, podczas rozgrzewki i po treningu, a podczas ćwiczeń wygasają. Jednak wraz z pogłębianiem urazu dolegliwości mogą się zaostrzyć, utrudniając nawet zwykłe czynności.

Bardzo ważne jest, by odróżnić zapalenie ścięgna Achillesa od jego zerwania! Jeśli ból ścięgna Achillesa pojawił się nagle, towarzyszy mu obrzęk i zasinienie, to prawdopodobnie ścięgno zostało zerwane. Wtedy konieczna jest pilna wizyta u lekarza.

Zazwyczaj lekarz diagnozuje kontuzję po obejrzeniu nogi, czasem może dodatkowo zrobić badanie USG lub rezonans magnetyczny.

Nowoczesne metody leczenia zapalenia ścięgna Achillesa

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa nie jest bardzo skomplikowane, choć wymaga czasu i cierpliwości. Jedynie w skrajnych przypadkach konieczny okazuje się zabieg chirurgiczny. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy odpowiednie podejście pacjenta i fizjoterapia.

Ból ścięgna Achillesa doraźnie łagodzą okłady z lodu oraz leki przeciwbólowe. Żeby uraz wyleczyć, musimy odciążyć ścięgno, by mogło się zagoić, a w dalszej kolejności rozciągnąć i wzmocnić je. Jak to zrobić? Ograniczając treningi, stosując podpiętki lub odpowiednie wkładki do butów, oraz regularnie ćwicząc, ale tylko zgodnie z zaleceniami specjalisty! Fizjoterapeuta może zaproponować także masaże lub nowoczesne terapie przyspieszające leczenie.

Fala uderzeniowa

Przy zapaleniu ścięgna Achillesa stosuje się między innymi leczenie falą uderzeniową, które polega na przesyłaniu fal o dużej energii precyzyjnie do chorego obszaru. Ten rodzaj terapii posiada wielokierunkowe działanie, m.in. przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ponadto poprawia mikrokrążenie w aplikowanym obszarze oraz pobudza metabolizm i przyspiesza przebudowę tkanek. Jednym z najnowocześniejszych urządzeń, wykorzystujących działanie fali uderzeniowej, jest aparat Rosetta ESWT. Co ważne dla fizjoterapeutów – jest to jedyny aparat na polskim rynku, który nie wymaga okresowej wymiany nabojów, czyli nie generuje kosztów eksploatacyjnych.

Zabieg leczenia zapalenia ścięgna Achillesa falą uderzeniową prezentujemy w poniższym filmie:

Terapia TECAR

Terapia TECAR polega na użyciu fali radiowej wysokiej częstotliwości do ogrzania i stymulacji tkanek, co przyspiesza ich regenerację. Powoduje także rozszerzenie naczyń krwionośnych, a jest to szczególnie istotne przy schorzeniach słabo ukrwionych miejsc.

Terapia TECAR jest bardzo popularna przede wszystkim wśród fizjoterapeutów sportowych i korzystają z niej słynne kluby, jak np. AC Milan, Trentino Volley, a także Rosyjska Federacja Piłki Siatkowej. Ta metoda fizykalna coraz większą popularność zyskuje także w Polsce, m.in. dlatego, że jest bardzo skuteczna w leczeniu różnego typu urazów i kontuzji sportowych, a przy tym nieinwazyjna i odbierana przez pacjentów jako “przyjemna” (dzięki ciepłu wytwarzanemu podczas zabiegu).

Przebieg leczenia bólu Achillesa aparatem Doctor Tecar prezentujemy w poniższym filmie:

Przezskórna elektroliza

Zapalenie ścięgna Achillesa można również leczyć za pomocą przezskórnej elektrolizy. To innowacyjna metoda fizjoterapeutyczna, szczególnie świetnie sprawdzająca się w leczeniu tendinopatii. Podczas zabiegu fizjoterapeuta za pomocą igły do akupunktury przepuszcza przez tkanki niskonapięciowy mikroprąd galwaniczny, który pobudza organizm do szybszego gojenia uszkodzonego miejsca.

Aparat do elektrolizy przezskórnej EPTE® oddziałuje bezpośrednio na uszkodzone ścięgna, a zabieg jest bezbolesny dla pacjenta (mikroprądy zwykle nie są odczuwalne).

Laseroterapia wysokoenergetyczna

Laseroterapię wysokoenergetyczną można stosować zarówno w przewlekłej, jak i ostrej fazie zapalnej. Nowoczesne lasery wysokoenergetyczne iLUX pozwalają na osiągnięcie aż trzech efektów terapeutycznych podczas jednego zabiegu:

  • przeciwbólowego,
  • przeciwzapalnego,
  • biostymulacyjnego.

Terapia ta ze względu na swoją skuteczność, wielokierunkowe działanie i bezinwazyjność polecana jest do leczenia zapalenia ścięgna Achillesa. Przebieg zabiegu przedstawiliśmy w naszym filmie:

Więcej o terapii można przeczytać w artykule Laser wysokoenergetyczny w leczeniu zapalenia ścięgna Achillesa.

W dzisiejszych czasach medycyna znajduje coraz więcej metod na przyspieszenie leczenia nawet przewlekłych kontuzji. Warto z nich korzystać, jeśli tylko mamy taką możliwość.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *