Zapalenie stawów – objawy oraz polecane zabiegi rehabilitacyjne

Zapalenie stawu kolanowego

Porady eksperta

Niewiele osób wie, że pod nazwą “zapalenie stawów” kryje się ponad sto chorób o różnych objawach, przyczynach i skutkach. Niestety jedną z ich cech wspólnych jest trudność leczenia. Natomiast dobrą wiadomością jest to, że wielką pomocą w przypadku zapalenia stawów może służyć fizjoterapia. Jakie są najczęstsze schorzenia tego rodzaju? Jak wygląda leczenie zapalenia stawów? Wyjaśniamy w artykule. 

Przyczyny zapalenia stawów i miejsca najczęściej nim objęte

Zapalenie stawów może mieć wiele różnych przyczyn. Takie dolegliwości mogą być skutkiem urazu, zakażenia bakteryjnego lub wirusowego, ale mogą mieć również podłoże autoimmunologiczne.

Zapalenie stawu kolanowego

Zwykle zdarzają się:

 • stan zapalny stawu kolanowego,
 • zapalenie stawu skokowego,
 • zapalenie stawu biodrowego,
 • stan zapalny stawu barkowego,
 • stan zapalny stawów dłoni.

Objawy zapalenia stawów

W związku z dużą różnorodnością przyczyn, objawy też mogą się nieco od siebie różnić. Punktem wspólnym większości z nich jest ból, obrzęk i sztywność stawu, czasem również zaczerwienienie skóry i zwiększona ciepłota chorego obszaru. Część przykładów z typowymi dla nich objawami omówimy poniżej.

Zapalenie stawów – rodzaje

Dziś specjaliści rozróżniają już ponad 100 chorób, które oznaczają stan zapalny stawu lub powodują go jako jedną z szeregu dolegliwości. Najczęściej jednak spotyka się:

 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
 • osteoartrozę (chorobę zwyrodnieniową stawów),
 • toczeń rumieniowaty układowy,
 • artretyzm/podagrę/dnę moczanową.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

To bardzo tajemnicza choroba autoimmunologiczna. Jej przyczyny nie są jeszcze znane, a leczenie jest bardzo trudne. Podstawowym objawem, pojawiającym się między 40. a 55. rokiem życia, jest ból oraz obrzęk stawów dłoni i stóp.

Charakterystyczna dla RZS jest poranna sztywność stawów i symetryczność dolegliwości. Z czasem mogą pojawić się (zwykle w okolicach łokci) podskórne guzki, nazywane reumatoidalnymi, oraz deformacja stawów, a także inne zmiany pozastawowe.

Ból i obrzęk dłoni - objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Jest jednym z niewielu rodzajów stanu zapalnego stawów, które dotyka osoby młode, zwykle przed 16. rokiem życia. To schorzenie, poza bólem i obrzękiem, objawia się także brakiem łaknienia, spadkiem aktywności fizycznej oraz gorączką.

Trwa zazwyczaj około 6 tygodni, ale niestety może prowadzić do zaburzenia rozwoju całego organizmu, między innymi kości, mięśni, ścięgien, serca, przewodu pokarmowego czy płuc.

Osteoartroza

To choroba zwyrodnieniowa stawów, która jest najpowszechniejszym rodzajem zapalenia stawów. Objawy są dość typowe: ból, uczucie sztywności, zmniejszona ruchomość, dlatego rozpoznanie lekarz potwierdza zazwyczaj badaniem obrazowym RTG.

Osteoartroza - stan zapalny stawów
Źródło: https://bit.ly/308eQKL

Predestynuje do niej przede wszystkim wiek – choroba dotyka zazwyczaj osoby między 40. a 60. rokiem życia, zaburzając ilość i jakość wytwarzanej chrząstki stawowej. Innymi przyczynami jest brak aktywności fizycznej albo nadmierne przeciążenie stawu, otyłość oraz urazy.

Toczeń rumieniowaty układowy

Nazywany też toczniem trzewnym (SLE lub TRU), jest kolejnym schorzeniem, którego pochodzenia nie znamy, a poza stawami może uszkodzić również wiele innych narządów, szczególnie nerki, naczynia krwionośne i układ nerwowy.

Charakteryczne dla tocznia objawy – poza stanem zapalnym stawów – to między innymi rumień na głowie lub szyi, nadwrażliwość na światło i owrzodzenia jamy ustnej.

Dna moczanowa

Znana też jako artretyzm lub podagra, powodowana jest przez nadmiar kwasu moczowego w płynie stawowym. Typowym jej objawem jest zgrubienie stawu dużego palca u nogi (a wraz z nim ostry ból , zaczerwienienie i wrażliwość na dotyk), jednak początkowo choroba przebiega bezobjawowo.

Leczenie zapalenia stawów – rola fizjoterapii i zalecane zabiegi

Niestety leczenie stanu zapalnego stawów jest bardzo trudne, wymaga czasu na znalezienie skutecznej dla danego pacjenta metody. W przypadku wielu z tych schorzeń – takich jak reumatoidalne czy zwyrodnieniowe zapalenie stawów – leczenie ogranicza się do spowolnienia rozwoju choroby, minimalizowania jej skutków i bólu oraz usprawniania stawu.

Dużą rolę w terapii tych schorzeń odgrywa fizjoterapia. Rehabilitacja może obejmować wiele różnych ćwiczeń i zabiegów, które specjalista dobiera indywidualnie dla każdego pacjenta. Jakie terapie stosuje się na zapalenie stawu? Między innymi:

 • diatermię krótkofalową,
 • galwanizację,
 • jonoforezę,
 • prądy interferencyjne,
 • diadynamik,
 • kąpiel czterokomorową,
 • kąpiel wirową,
 • natryski,
 • ultradźwięki,
 • laseroterapię,
 • krioterapię.

Można wskazać główne efekty poszczególnych zabiegów, na przykład prądy lecznicze stymulują układ nerwowy, ultradźwięki rozluźniają mięśnie i łagodzą ból, laseroterapia stymuluje regenerację. Jednak te zabiegi oddziałują na organizm na kilka różnych sposobów, przez co dają efekty zarówno stymulujące, przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne. Dlatego też lekarz wybierze jedynie kilka z szerokiej gamy możliwości, biorąc pod uwagę przeciwwskazania, które także przy wielu z nich się pojawiają.

Domowe sposoby na stan zapalny stawów

Na złagodzenie dolegliwości warto stosować również domowe sposoby na stan zapalny stawów: zimne lub ciepłe okłady, maści i żele przeciwbólowe, a także odpowiednie ćwiczenia. Dobór tych metod najlepiej jednak skonsultować ze specjalistą, który podpowie, jak najskuteczniej i bezpiecznie radzić sobie z bólem.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *