Zapalenie więzadeł kontra fizjoterapia

Zapalenie więzadła - ból w okolicy kolana

Porady eksperta

Jedne z najczęstszych, a jednocześnie trudnych do wyleczenia kontuzji, to zapalenie więzadła rzepki, kolana albo zapalenie więzadła w stopie. Co powoduje ten rodzaj urazu? Jak rozpoznaje się i leczy zapalenie więzadeł? Wyjaśniamy w artykule.

Czym jest więzadło?

Więzadło to pasma wytrzymałej tkanki łącznej, łączące ze sobą kości, służące wsparciu i wzmocnieniu stawów, podtrzymaniu narządów wewnętrznych oraz stabilizacji ludzkiego szkieletu. Co charakterystyczne, są dość elastyczne, ale mało rozciągliwe.

Zapalenie więzadła - ból w okolicy kolana

Czym różni się więzadło od bardzo podobnej tkanki, którą jest ścięgno? Przede wszystkim tym, że ścięgno jest  przedłużeniem mięśnia, przytwierdzającym go do kości. Więzadło natomiast łączy ze sobą kości bezpośrednio. W związku z tym nie bierze czynnego udziału w wytwarzaniu ruchu (powodowanego przez mięśnie), a jedynie częściowo ogranicza ruchomość danego stawu.

Więzadło w ciele człowieka
Więzadło w stopie. Źródło: https://bit.ly/2J5napo

Zapalenie więzadeł – przyczyny i najczęstsze urazy

Stany zapalne pojawiają się w więzadłach zwykle na skutek urazu. Przyczyną może być nadmierne napięcie czy naciągnięcie samych więzadeł lub też ścięgien albo mięśni w ich okolicy. Bardziej szczegółowe źródła problemu zależą oczywiście od konkretnej lokalizacji urazu. Często jednak jest to efekt skręcenia stawu i naciągnięcia, naderwania lub zerwania więzadła. Dlatego, choć więzadeł w naszym ciele jest dużo więcej, to na kontuzje najbardziej narażone są struktury znajdujące się w nogach. Mowa o następujących więzadłach zlokalizowanych w kolanie:

 • więzadło rzepki,
 • więzadło poboczne piszczelowe,
 • więzadło poboczne strzałkowe,
 • więzadło krzyżowe przednie,
 • więzadło krzyżowe tylne,

i w stopie:

 • więzadło piszczelowo-strzałkowe,
 • więzadło skokowo-strzałkowe,
 • więzadło strzałkowo-piętowe,
 • więzadło skokowo-piętowe.

Zapalenie więzadła rzepki – jako jedna z najczęstszych kontuzji sportowych – jest zwyczajowo nazywane “kolanem skoczka”, ponieważ powodowane jest przeciążeniem powtarzalnymi skokami, które skutkują nawarstwiającymi się mikrouszkodzeniami tkanki. Nie bez powodu najczęściej zapalenie więzadeł kolanowych dotyka koszykarzy, siatkarzy, piłkarzy i szczypiornistów. Więcej piszemy o tym w artykule pt. Kolano skoczka – przyczyny, objawy i leczenie z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego.

Jeszcze częstsze – i dotykające nie tylko sportowców – jest zapalenie więzadła w stopie, które spowodowane jest zwykle skręceniem stawu skokowego. Wystarczy nierówne albo niestabilne podłoże, potknięcie czy krzywe ustawienie stopy podczas lądowania, by pojawił się uraz. W zależności od kierunku skręcenia, uszkodzone mogą zostać różne więzadła.

Objawy zapalenia więzadeł

Odmienne kontuzje posiadają oczywiście nieco inne objawy. Są jednak pewne punkty wspólne dla tego rodzaju schorzeń. Zapalenie więzadeł objawia się bowiem:

 • bólem,
 • obrzękiem,
 • rozgrzewaniem się obszaru urazu,
 • ograniczeniem ruchomości stawu,
 • sztywnością stawu,
 • czasem również występowaniem krwiaków.

Leczenie zapalenia więzadeł

Po przeprowadzeniu wywiadu i obejrzeniu chorego miejsca, lekarz dla potwierdzenia diagnozy najprawdopodobniej zleci badanie USG.

W zależności od stopnia urazu, leczenie trwa co najmniej 2 tygodnie i może obejmować zimne okłady, unieruchomienie za pomocą np. opaski elastycznej lub ortezy, leki przeciwzapalne, ćwiczenia (spacery, pływanie) i zabiegi fizjoterapeutyczne. W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się operacja.

Zapalenie więzadeł a fizjoterapia

W procesie leczenia zapalenia więzadeł kluczową rolę odgrywa odpowiednia rehabilitacja – to ona stymuluje organizm do regeneracji oraz zapewnia jak najlepsze zachowanie sprawności uszkodzonych i sąsiadujących z nimi struktur, jednocześnie nie podrażniając ani nie pogłębiając urazu.

Jakie zabiegi są stosowane w leczeniu zapalenia więzadła? Między innymi:

Dobór metod zależy od wielu czynników, między innymi stopnia urazu, etapu leczenia czy indywidualnych przeciwwskazań.

O niektórych z tych metod pisaliśmy już bardziej szczegółowo. Zainteresowanych terapią falą uderzeniową odsyłamy do artykułu pt. Zastosowanie fali uderzeniowej – kolano skoczka. Natomiast o terapii TECAR i leczeniu ultradźwiękami można dowiedzieć się więcej z tekstu pt. Skręcenie stawu skokowego a fizjoterapia.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Bolące ścięgna na połączeniu stopy zczęscią piszczelową nogi |

  Połącznie stopy z dolną częścią nogi.Ból jakby ćiągnienie ścięgien po wierzchniej stronie nogi.