Zastosowanie terapii TECAR w masażu sportowym

Masaż sportowy aparatem Doctor TECAR

Porady eksperta

Terapia TECAR jest bardzo popularna wśród fizjoterapeutów współpracujących ze sportowcami, którzy są szczególnie narażeni na kontuzje oraz wymagają natychmiastowej regeneracji po intensywnym treningu czy starcie w zawodach. Aparat Doctor TECAR wykorzystywany jest także jako urządzenie do masażu sportowego, zwłaszcza treningowego i przedstartowego.

Na naszym blogu pisaliśmy już o rodzajach masażu sportowego, tym razem skupiamy się na wykonaniu masażu aparatem Doctor TECAR. Podczas zabiegu fizjoterapeuta korzysta z pojemnościowego (kondensacyjnego) trybu pracy, który oddziałuje na mięśnie, układ krążenia oraz układ limfatyczny. Dzięki terapii TECAR można przyspieszyć regenerację zawodnika (dotlenienie tkanek, szybsze odprowadzenie zbędnych produktów przemiany materii). Ponadto – ciepło odczuwane podczas zabiegu – działa relaksująco i rozluźniająco na sportowca.

Masaż sportowy aparatem Doctor TECAR

Przebieg zabiegu – masaż sportowy aparatem Doctor TECAR

Jak prawidłowo wykonać masaż sportowy z użyciem aparatu Doctor TECAR? Na początku prosimy pacjenta o położenie się na brzuchu. Nakładamy niewielką ilość kremu na płytkę bierną i rozprowadzamy go na całej jej powierzchni. Płytkę bierną układamy pod brzuchem pacjenta. Krem nakładamy także na górną część pośladka, tylną stronę uda, łydkę oraz stopę pacjanta.

Na wyświetlaczu urządzenia wybieramy tryb pojemnościowy, zakładamy na głowicę dużą nakładkę i ustawiamy moc aparatu na 15 AV. Wykonujemy okrężne ruchy na powierzchni pośladka, uda i łydki. Następnie zmieniamy nakładkę na średnią i wykonujemy okrężne ruchy na podeszwie stopy. Każdą partię ciała opracowujemy przez około 3-5 minut, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Masaż sportowy wykonywany aparatem Doctor TECAR

Moc podczas zabiegu można zwiększyć nawet do 60 AV, co będzie skutkować większą intensywnością masażu. Podczas zabiegu pacjent powinien odczuwać lekkie ciepło, a masowane części ciała powinny być rozgrzane i lekko zaczerwienione.

Podczas drugiej części masażu pacjent leży na plecach, a płytka bierna znajduje się pod lędźwiami. Masujemy okrężnie okolice brzucha, uda i przednią część podudzia w podobny sposób, jak w pierwszej części zabiegu.

Parametry zabiegu

Podczas wykonywania masażu sportowego z użyciem aparatu Doctor TECAR rekomendujemy następujący dobór parametrów:

  • Tryby pracy: pojemnościowy,
  • Moc leczenia: 10-60 AV,
  • Czas zabiegu: 60-80 minut.

Wykonanie masażu sportowego aparatem Doctor TECAR prezentujemy w naszym filmie:

Efekty zastosowania terapii TECAR w masażu sportowym

Terapia TECAR jest chętnie wykorzystywana przez fizjoterapeutów największych klubów sportowych, jak AC Milan czy Trentino Volley. Zastosowanie trybu pojemnościowego podczas zabiegu prowadzi do rozluźnienia mięśni, a także usprawnienia przepływu limfy, dzięki czemu zbędne metabolity szybciej odprowadzane są z organizmu. Z kolei głębokie ogrzanie i przekrwienie tkanek stymuluje procesy regeneracyjne.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *