Złamanie nadgarstka – objawy, leczenie i rehabilitacja

Złamanie nadgarstka - objawy, leczenie i rehabilitacja

Porady eksperta

Złamanie nadgarstka to nieprzyjemny uraz, ale co dokładnie oznacza? Na krótkim odcinku pomiędzy kością przedramienia a dłonią znajduje się bardzo skomplikowana struktura. Które jej elementy najczęściej zostają uszkodzone? Jak wygląda i ile trwa rehabilitacja po złamaniu nadgarstka? Wyjaśniamy w artykule.

Spis treści

Budowa nadgarstka

Dłoń to jedna z najbardziej skomplikowanych struktur w ludzkim ciele. Wiele drobnych kostek połączonych siecią stawów i więzadeł zwieńczona jest równie skomplikowanym nadgarstkiem, którego stan decyduje o możliwości pełnego wykorzystywania kończyn górnych. Składa się on z ośmiu kości ułożonych w dwóch rzędach.

Szereg dalszy, znajdujący się od strony palców, to kości:

  • czworoboczna większa (jej przedłużeniem jest kciuk),
  • czworoboczna mniejsza (przy palcu wskazującym),
  • główkowata oraz
  • haczykowata.

Szereg bliższy, przy kości promieniowej, to kości:

  • łódeczkowata (na wysokości czworobocznej mniejszej),
  • księżycowata,
  • trójgraniasta,
  • grochowata (umieszczona najbardziej od zewnętrznej).

Utrzymuje je razem mnóstwo drobnych więzadeł wewnętrznych i powierzchni stawowych. Od strony dłoniowej (przedniej/wewnętrznej) znajdujemy ich więcej, są też silniejsze oraz grubsze niż te po stronie grzbietowej. Więzadła zewnętrzne natomiast łączą nadgarstek z jednej strony z kośćmi śródręcza, z drugiej – z promieniową i łokciową.

To dzięki tej skomplikowanej budowie nadgarstek ma tak dużą ruchomość. Dobra kondycja tego układu jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania de facto całej kończyny.

Złamanie nadgarstka - objawy, leczenie i rehabilitacja

Najczęstsze rodzaje złamań kości nadgarstka

Złamany nadgarstek może oznaczać uszkodzenie różnych kości. Najczęściej spotykane są:

  • złamanie nasady dalszej kości promieniowej (złamanie Collesa lub Smitha),
  • złamanie kości łódeczkowatej,
  • złamanie kości łokciowej,
  • złamanie kości trójgraniastej.

Przyczyny złamania nadgarstka

Co powoduje ten rodzaj urazu? Przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu nadgarstka, czyli najczęściej wywarcie dużej siły na kończynę (uderzenie w coś twardego, przygniecenie jej czymś ciężkim), na przykład podczas przewracania się. W zależności od dokładnej sytuacji przeciążona będzie inna część nadgarstka i złamie się inna kość. Na przykład złamanie Collesa może być efektem podparcia się w czasie upadku wnętrzem dłoni, podczas gdy lądowanie na grzbiet dłoni przyczyni się do złamania Smitha.

U osób starszych, zwłaszcza tych cierpiących na osteoporozę, o złamanie nadgarstka dużo łatwiej – wtedy siła nie musi być tak duża. Leczenie za to będzie dłuższe i trudniejsze.

Objawy złamania nadgarstka

Objawy złamania nadgarstka są dość łatwe do zauważenia. O tym urazie świadczy:

  • opuchlizna,
  • silny ból,
  • krwiak,
  • ograniczona ruchomość dłoni i nadgarstka,
  • czasami także deformacja kształtu ręki, zauważalna mimo obrzęku,
  • ruch kości.

Złamanie nadgarstka – diagnostyka i leczenie

Po rozmowie z pacjentem i obejrzeniu ręki lekarz zaleci badanie RTG, USG lub tomografię komputerową. Nawet jeśli będzie pewien złamania, konieczne jest sprawdzenie, która kość i w którym miejscu została uszkodzona. Niestety złamania drobnych kostek nadgarstka mogą nie być dobrze widoczne na zdjęciu rentgenowskim, dlatego nieraz badanie trzeba powtórzyć po tygodniu.

Dokładne leczenie jest zależne od sytuacji. Złamanie kości nadgarstka z przemieszczeniem trzeba nastawić, z kolei w przypadku złamania niestabilnego konieczne może być operacyjne ustabilizowanie kości z pomocą metalowych elementów. Gdy nie ma takich komplikacji, leczenie zachowawcze polega na unieruchomieniu kończyny. To, ile czasu ręka będzie w gipsie po złamaniu nadgarstka, zależy od wielu czynników – dokładny termin określi lekarz, ale może to być od 3 do 12 tygodni.

Rehabilitacja po złamaniu nadgarstka – ile trwa i jak wygląda?

Równie trudno jest określić, ile trwa rehabilitacja po złamaniu nadgarstka. Znaczenie mają tu choćby wiek i kondycja pacjenta, ale też jego tryb funkcjonowania z unieruchomioną ręką. Szybki powrót do sprawności ułatwią zabiegi oraz ćwiczenia wykonywane przez cały okres leczenia.

W ramach wczesnej rehabilitacji warto korzystać z magnetoterapii i kinezyterapii. Pierwsze ćwiczenia po złamaniu nadgarstka skupiają się na okolicznych tkankach: zapobiegają zanikom mięśni i dbają o mobilność stawów łokciowego, ramiennego i palców. Jeśli zastosowano jedynie unieruchomienie wewnętrzne, od początku można stosować też zabiegi o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym.

Po zrośnięciu się kości i zdjęciu gipsu lub ortezy rehabilitacja po złamaniu nadgarstka może obejmować laseroterapię (w tym zabieg laserem wysokoenergetycznym), terapię ultradźwiękami, krioterapię czy hydroterapię.

Wdraża się również techniki manualne (m.in. masaże: poprzeczny, głęboki, funkcyjny) oraz ćwiczenia, mające na celu reedukację wzorców ruchu, wzmocnienie mięśni i tym samym dodatkowe ustabilizowanie miejsca złamania.

Jeśli więc zależy ci na szybkim powrocie do pracy po złamaniu nadgarstka, warto zadbać o odpowiednie zabiegi oraz ćwiczenia już na wczesnym etapie leczenia. Pamiętaj jednak, by nie przesilać leczonej ręki ani nie bagatelizować objawów, bo może się to wiązać nie tylko z dłuższym czasem leczenia, ale i dodatkowymi komplikacjami.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *