Jakie są zalety bezobsługowych ultradźwięków, czyli słów kilka o funkcji StatUS

Aparat do ultradźwięków Sonopuls 190S

Nowości sprzętowe, Porady sprzętowe

Czym jest terapia ultradźwiękami?

Terapia ultradźwiękowa (określana także jako sonoterapia, fonoterapia, ultrasonoterapia albo ultrafonoterapia) polega na oddziaływaniu poprzez skórę na głębiej położone struktury ciała fali ultradźwiękowej (fali mechanicznej, akustycznej, o częstotliwości powyżej granicy słyszalności), w celu uzyskania efektów terapeutycznych, przede wszystkim efektu przeciwbólowego i stymulacji komórkowych procesów naprawczych, poprzez wywoływanie zjawisk fizjologicznych spowodowanych działaniami termicznymi (cieplnymi) i atermicznymi (głównie mechanicznymi).

Główne wskazania do stosowania ultradźwięków to:

Aparat do ultradźwięków Sonopuls 190S

  • ograniczenia ruchomości stawów spowodowane przykurczem więzadeł, powięzi i innych podobnych struktur (także przykurcze spowodowane przez blizny), działanie przeciwzapalne (w przewlekłej, późnej fazie procesu zapalnego)
  • wspomaganie procesów naprawy uszkodzonych tkanek (a także wspomaganie tworzenia blizny o optymalnej strukturze).

rys. 1 Działanie ultradźwięków na tkanki
źródło: https://rehabilitacja.mp.pl/fizykoterapia/leczenie-ultradzwiekami/129575,terapia-
ultradzwiekowa

Terapia ultradźwiękowa jest popularna na całym świecie, należy, również w Polsce, do podstawowych rodzajów zabiegów fizykoterapeutycznych. Badania ankietowe prowadzone wśród fizjoterapeutów potwierdzają, że jest to najbardziej rozpowszechniona metoda terapii fizykalnej.

Jak wygląda terapia ultradźwiękowa?

Oprócz niewątpliwych zalet tej formy leczenia należy pamiętać, że optymalny zabieg terapii ultradźwiękowej powinien trwać min. 5 minut (zalecane 10-15 minut w zależności od wskazań i lokalizacji zmian chorobowych). Powoduje to zaangażowanie terapeuty przy jednym pacjencie (konieczność operowania głowicą UD) podczas całego zabiegu, co zwłaszcza w przypadku dużych przychodni rehabilitacyjnych świadczących usługi w ramach kontraktów NFZ uniemożliwia jednoczesną fizykoterapię kilku pacjentów przez jednego terapeutę. Generuje to większe kolejki pacjentów, zwiększa czas oczekiwania chorego na zabieg i zdecydowanie nie polepsza efektywności kosztowej przychodni (terapeuta zajęty jedną terapią generuje mniej punktów NFZ).

Urządzenie do bezobsługowych ultradźwięków Sonopuls 190S – charakterystyka

Holenderska firma Enraf-Nonius, która jest liderem na rynku sprzętu do fizykoterapii i rehabilitacji  przygotowała rozwiązanie powyższych problemów proponując nowoczesny aparat do terapii ultradźwiękowej  Sonopuls 190S StatUS. Aparat ten umożliwia terapię klasyczną głowicą ultradźwiękową (o powierzchni 0,8 lub 5 cm2) lub stacjonarną głowicą (tzw. StatUS) umieszczaną na ciele pacjenta i dopasowującą się do miejsca objętego schorzeniem na zasadzie podciśnienia.

aparat do ultradźwięków sonopuls 190s

rys. 2 Aparat do bezobsługowych ultradźwięków Sonopuls 190S

Głowica do bezobsługowych ultradźwięków (StatUS)

Głowica stacjonarna (StatUS) jest wygodną formą aplikacji zarówno dla terapeuty, jak i dla pacjenta. System podciśnienia powoduje bardzo dobre przyleganie do ciała umożliwiając wygodną i skuteczną terapię. Aparat na bieżąco reguluje podciśnienie tak, aby głowica znajdowała się w miejscu aplikacji.

Aparat do ultradźwięków Sonopuls 190S

rys. 3 Głowica StatUS

Celem lepszego przenikania ultradźwięków do ciała w terapii stosujemy specjalne gel pady (ze względu na możliwość „zassania” przez głowicę zwykłego żelu jest to konieczność).

gelpad do aparatu do ultradźwięków sonopuls 190s

rys. 4 Aplikacja gelpad’a do głowicy StatUS

Plusy stosowania bezobsługowej głowicy oraz gelpad’ów do ultradźwięków

Ma to dodatkowe zalety higieniczne dla pacjenta, który nie jest ubrudzony żelem, nie ma konieczności dodatkowego mycia się czy wycierania nadmiaru żelu. Gel pady możemy stosować wielokrotnie dla tego samego pacjenta co powoduje, że ich koszt jest znikomy (nawet poniżej 20 groszy za zabieg) i porównywalny z kosztem klasycznego żelu do ultradźwięków.

głowica do aparatu do ultradźwięków status 190 s

rys. 5 Klasyczna głowica do ultradźwięków VS głowica StatUS podczas terapii

 

Głowica StatUS działa w trybie “Hands-free” czyli nie wymaga użycia rąk, co wpływa na oszczędność czasu terapeuty, zwiększając jego komfort,

Powierzchnia leczenia 5 cm2 oraz unikatowa transmisja energii powoduje, że promieniowanie trafia bezpośrednio w miejsce leczenia, energia nie “rozprasza się”, co wpływa na skrócenie czasu leczenia i większą efektywność.  Terapia StatUS jest bezpieczna dla pacjenta, gdyż wykorzystuje wyłącznie tryb pulsacyjny (nie ma możliwości „przegrzania” tkanek). StatUS doskonale przylega do skóry, nawet w miejscach trudno dostępnych, np. kolano, łokieć.

Obsługa aparatu do ultradźwięków Sonopuls 190S

Terapeuta steruje aparatem za pomocą wygodnego ekranu dotykowego, który umożliwia zarówno samodzielne zaprogramowanie terapii, jak i skorzystanie z gotowych protokołów leczniczych opartych na dowodach naukowych – (ilość protokołów dla terapii StatUS – 52, dla klasycznej terapii ultradźwiękowej – 25).

Aparat Sonopuls wyposażony jest w program LIPUS (low intensive pulsation ultrasound) – który przyspiesza proces gojenia kości o ok. 38%. Ponadto, inicjuje gojenie (tworzenie kości), wpływa korzystnie na gojenie się tkanek miękkich, przyspiesza regenerację nerwów.

Małe wymiary i niska masa (poniżej 1 kg) aparatu Sonopuls 190S powodują, że doskonale sprawdza się jako przenośne urządzenie umożliwiające pracę w domu pacjenta czy podczas wyjazdów fizjoterapeuty na zgrupowania sportowe.

Wyjątkowe cechy aparatu Sonopuls 190S z głowicą StatUS firmy Enraf Nonius zostały docenione  przez wiele ośrodków w Polsce a w 2015 roku podczas Międzynarodowych Targów Sprzętu Rehabilitacyjnego  w  Łodzi aparat otrzymał wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

dyplom uznania dla aparatu do bezobsługowych ultradźwięków sonopuls 190s

 

Autor: Marek Christ

Marek Christ to regionalny manager sprzedaży w firmie BardoMed Sp. z o.o. Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego główna specjalizacja to laseroterapia wysokoenergetyczna oraz terapia Tecar. Posiada bogate, kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z klientem.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *