Przenośne czy stacjonarne – jakie aparaty do fizykoterapii wybrać i dlaczego?

terapia przy pomocy aparatu do ultradźwięków

Porady sprzętowe

Pytanie o to jakie aparaty wybrać: przenośne czy stacjonarne często pojawia się wśród naszych klientów. Odpowiedź zależy od tego, jakie przeznaczenie mają mieć wybrane przez nas sprzęty i czego od nich oczekujemy. Zakładając czy też wyposażając swój gabinet, musimy zastanowić się, jaki profil pacjenta będzie w nim przeważał i czy zamierzamy rozpocząć współpracę z NFZ. Wtedy możemy podjąć decyzję, jakiego typu aparaty wybrać.

Aparaty do fizykoterapii stacjonarne – dla kogo?

Aparaty stacjonarne sprawdzą się przede wszystkim w przychodniach publicznych i  placówkach prywatnych z podpisanym lub planowanym kontraktem z NFZ. Są najlepszym wyborem ze względu na dużą ilość pacjentów korzystających z zabiegów fizykoterapeutycznych, większą produktywność i możliwość ciągłej pracy oraz możliwość samodzielnego ustawianie parametrów odpowiednich dla konkretnego pacjenta.

Małe, typowo przenośne aparaty zazwyczaj mają ograniczony czas ciągłego działania oraz wgrane tryby pracy (często bez możliwości ręcznej regulacji).

Posiadając prywatny gabinet warto pomyśleć o rozszerzeniu swojej działalności o usługi mobilne, do których przydadzą się właśnie aparaty mniejsze, lżejsze, mające możliwość działania bez dostępu do prądu (posiadające akumulatory lub baterie), które z łatwością możemy zabrać do domu pacjenta.

Aparaty do fizykoterapii, ultradźwięki bezobsługowe

Przenośne aparaty do rehabilitacji nie zawsze mają gorsze parametry

W obecnych czasach, w których dążymy do minimalizacji rozmiarów a maksymalizacji wartości zawartych w różnych sprzętach, również aparaty do fizykoterapii wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i niejednokrotnie wersje przenośne posiadają wyższe parametry niż aparaty stacjonarne.

Dobrym przykładem jest np. przenośny aparat do laseroterapii Handy Laser, który działa na zasadzie sondy prysznicowej i posiada łączną moc 595 mW lub przenośny aparat do magnetoterapii I-TECH MAG o natężeniu pola do 200 Gausów , co stawia go na pierwszym miejscu przed niejednym aparatem stacjonarnym o mniejszym natężeniu.

Kolejną rzeczą, którą warto wiedzieć na temat aparatów do magnetoterapii, jest fakt, że obecnie odchodzi się już od starodawnego typu takich aparatów z każdemu znanymi solenoidami. Aparaty (również te stacjonarne) posiadają aplikatory w formie płaskich dysków, pasów z solenoidami czy też mat, co pozwala na dużą oszczędność miejsca w gabinecie oraz zredukowanie kosztów przez brak konieczności dokupowania specjalnej leżanki, pozwalającej na korzystanie z dużych solenoidów.

aparat do magnetoterapii BardoMed M1 z dyskami podwójnymi

Wybór aparatów do fizykoterapii według potrzeb

Ogólnie powinniśmy dążyć do ekonomizacji swych działań i inwestycji, dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się  wybór takich aparatów, które sprawdzą się zarówno w gabinecie (przy odpowiedniej ilości pacjentów), jak i w działalności mobilnej.

Należy również zwrócić uwagę na kwestie finansowe w przypadku wyboru sprzętu. W większości aparaty przenośne charakteryzują się niższą ceną niż te stacjonarne.

Przykładem takich urządzeń może być seria aparatów do drenażu limfatycznego WIC 2008, które przeznaczone są zarówno do pracy w gabinecie, w fizjoterapii mobilnej, ale też idealnie nadają się do użytku domowego przez samego pacjenta. Do wyboru są aparaty  zarówno cztero- jak i sześciokomorowe z różną ilością trybów (1 lub 3).

Z drugiej strony, gabinety czy przychodnie będą potrzebować aparatów bardziej zaawansowanych, trafiających do szerszego grona pacjentów o różnych potrzebach i z różnymi schorzeniami. Dla takich potrzeb proponujemy urządzenia bardziej profesjonalne, posiadające aż 8 trybów pracy i 6 lub 12 komór w mankietach, co zwiększa precyzję drenażu limfatycznego.

Podsumowując – najważniejsze to przeanalizować swoje potrzeby, możliwości techniczne aparatu oraz zakres świadczonych usług. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań, pozostajemy do dyspozycji i zapraszamy do kontaktu. Z chęcią doradzimy Państwu, który aparat będzie tym odpowiednim.

drenaż limfatyczny aparaty

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *