Ból głowy od kręgosłupa szyjnego – kiedy może pomóc fizjoterapia?

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego - szyjnopochodny ból głowy

Porady eksperta

Czy głowa może boleć z powodu napiętych mięśni? Jak najbardziej! Ból głowy może być powodowany też między innymi problemami z kręgosłupem szyjnym i niekoniecznie objawy będą wtedy występować w okolicy potylicznej. Jak więc rozpoznać szyjnopochodny ból głowy i w jaki sposób pomóc może fizjoterapia?

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego – objawy

Kiedy ból głowy pochodzi od kręgosłupa szyjnego, zaobserwujemy jego nasilanie się podczas poruszania szyją albo uciskania wrażliwych punktów w górnej części szyi i karku. Choć skupia się zazwyczaj na szyi i potylicy, to może też obejmować okolicę ramion, żuchwy i oczu. Niekiedy (w zależności od dokładnej przyczyny) ból przypomina migrenę albo mogą towarzyszyć mu: ból nosa, przytkanie lub wyciek z niego.

Szyjnopochodny ból głowy to zwykle nawracający problem, powtarzający się w tych samych miejscach. Pojawia się stopniowo i tak samo ustępuje.

Nie warto go ignorować z dwóch powodów. Po pierwsze jest on sygnałem od naszego organizmu – warto sprawdzić, co jest jego przyczyną i ją wyeliminować albo… wyleczyć, bo przyczyną może być choroba, którą należy zdiagnozować. Po drugie – takie dolegliwości obniżają jakość życia, wpływają na nastrój, energię, chęć do działania.

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego - szyjnopochodny ból głowy

Kręgi szyjne a ból głowy – możliwe przyczyny

Szyjnopochodny ból głowy może wynikać m.in. z:

  • przeciążeń tkanek miękkich (np. przez niewłaściwą pozycję podczas pracy siedzącej albo źle dobraną poduszkę i nieodpowiednie ułożenie w czasie snu),
  • schorzeń kręgosłupa szyjnego (np. dyskopatii, skrzywień, zrostów, różnego rodzaju zmian zwyrodnieniowych),
  • zmian w naczyniach krwionośnych,
  • przebytych urazów głowy lub szyi, np. uraz whiplash (biczowy) jako konsekwencja wypadku samochodowego,
  • ucisku nerwów,
  • depresji.

Poza tym sprzyjać im mogą mniej charakterystyczne czynniki, jak miesiączka, stres, emocje, zaciskanie zębów, dieta czy gwałtowna zmiana pozycji.

Zidentyfikowanie źródła jest niezbędne, by skutecznie rozwiązać problem bólu głowy pochodzącego od kręgosłupa szyjnego.

Szyjnopochodny ból głowy – jak go leczyć?

W przypadku bólu głowy od kręgosłupa szyjnego leczenie koncentruje się w pierwszej kolejności na znalezieniu jego przyczyny. Diagnostyka obejmuje zwykle wywiad oraz badania fizykalne i neurologiczne. Jeśli lekarz podejrzewa zmiany dyskopatyczne, prawdopodobnie zaleci RTG lub tomografię komputerową.

W leczeniu szyjnopochodnego bólu głowy stosuje się farmakoterapię i fizjoterapię. Leki mają zapobiec lub wygasić stan zapalny, zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz rozluźnić napięte mięśnie. To jednak działanie objawowe. By efekty były długotrwałe, konieczne są również ćwiczenia i masaże, które można wspierać nowoczesnymi technikami fizjoterapii.

Dodatkowo, jeśli ból wynika z napięcia mięśni i stresu, można skorzystać z różnych metod relaksacji, świadomego rozluźniania i medytacji, które będą wspierać usuwanie przyczyny.

Ćwiczenia i fizjoterapia a szyjnopochodny ból głowy

Kiedy doskwiera nam ból głowy od kręgosłupa szyjnego, ćwiczenia są niezbędne, by poprawić nasz stan. Treningi będą skupione na rozluźnianiu i rozciąganiu spiętych mięśni, nieraz konieczne może być wzmocnienie niektórych partii, by lepiej pełniły swoje funkcje.

Fizjoterapeuta będzie pracował nad właściwym ustawianiem przez pacjenta głowy i innych części ciała, które wpływają na pogarszanie problemu. Może też prowadzić na przykład manualną terapię tkanek miękkich, terapię powięziową, opracowywanie punktów spustowych, masaż tkanek głębokich czy poizometryczną relaksację mięśni.

Specjaliści mają też do wyboru szereg zabiegów wykorzystujących nowoczesne technologie, takie jak:

  • magnetoterapia, działająca przeciwbólowo i biostymulacyjnie,
  • termoterapia (inaczej ciepłolecznictwo) o właściwościach rozluźniających i pozytywnym wpływie m.in. na układy nerwowy i krążenia,
  • sonoterapia, czyli terapia ultradźwiękami, które wprowadzają tkanki w drżenia, dając efekt relaksującego mikromasażu,
  • elektroterapia, np. elektrostymulacja prądami TENS, stymulującymi mięśnie do pracy i rozluźniającymi je.

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego może bardzo obniżać jakość naszego życia. Jeśli wiemy, że wynika on z siedzącego trybu pracy i małej ilości ruchu, warto to zmienić. Najlepiej jednak udać się do fizjoterapeuty, który pomoże nam poradzić sobie z nim skuteczniej i bezpieczniej, a także wykluczy inne problemy, które mogą go powodować.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *