Ból pośladka – przyczyny i objawy bólów różnego pochodzenia

Ból pośladka - przyczyny i objawy bólów różnego pochodzenia

Porady eksperta

Ból w pośladku i biodrze? A może promieniujący na nogę albo w stronę kręgosłupa? Nasilający się przy chodzeniu lub siedzeniu? Każdy z tych aspektów może sygnalizować inne źródło problemu. Przeczytaj, z czego może wynikać ból pośladka i czym poszczególne schorzenia się różnią.

Źródła bólu w pośladku

Pośladek składa się z kilku warstw mięśni i innych tkanek, z których każda może sprawiać ból. Źródłem problemu mogą być:

  • mięsień gruszkowaty,
  • mięsień pośladkowy średni,
  • guz kulszowy,
  • odcinek lędźwiowy kręgosłupa,
  • więzadła (biodrowo-lędźwiowe, krzyżowo-biodrowe lub krzyżowo-guzowe).

Jakie schorzenia najczęściej powodują ból pośladka? Poniżej prezentujemy przegląd najczęstszych dolegliwości.

Zespół mięśnia gruszkowatego

Mięsień gruszkowaty to niezbyt duża tkanka uczestnicząca w stabilizowaniu stawu biodrowego i poruszaniu udem. Sąsiaduje z nerwem kulszowym, dlatego uraz tego mięśnia może przypominać rwę.

W przypadku zespołu mięśnia gruszkowatego ból w pośladku lokalizuje się w okolicy górnej części tylnej kieszeni spodni; może być mrowiący, piekący, promieniujący do kręgosłupa oraz łydki. Czasem towarzyszy mu drętwienie pośladka i ograniczona możliwość rotacji nogi.

Wśród przyczyn wystąpienia zespołu mięśnia gruszkowatego wymienia się przeciążenie (np. bieganiem) albo długotrwały ucisk (np. podczas siedzenia). Szczegółowe informacje o tej dolegliwości znajdziesz w artykule pt. Zespół mięśnia gruszkowatego – przyczyny, objawy i leczenie (fizjoterapia).

Ból pośladka - przyczyny i objawy bólów różnego pochodzenia

Rwa kulszowa

Ból w pośladku promieniujący na nogę może być także objawem rwy kulszowej (zapalenia korzonków, postrzału). Uciskany lub podrażniony nerw powoduje ból pośladka i mrowienie w nodze, a czasem również osłabienie mięśni kończyny.

Najczęstszym powodem rwy są zmiany zwyrodnieniowe. Po więcej wiedzy polecamy zajrzeć do naszego tekstu pt. Rwa kulszowa – leczenie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Przeciążenie mięśnia pośladkowego średniego

Przytwierdzony do talerza kości biodrowej i krętarza większego kości udowej mięsień jest rozciągnięty, łatwo więc się spina. Jego głównym zadaniem jest odwodzenie kończyny, ale wpływa on też na stabilizację miednicy oraz biomechanikę kręgosłupa, a przez to na całą postawę.

W tym przypadku ból daje o sobie znać przede wszystkim w górnej i bocznej części pośladka. Będzie bardzo podobny do dwóch poprzednich. By je odróżnić, specjalista najprawdopodobniej wykona dodatkowe badania.

Tendinopatie w okolicy guza kulszowego

Guz kulszowy to część kości miednicy. Ból mięśni pośladków w jego okolicy najczęściej oznacza  tendinopatię albo naderwanie któregoś z licznych przyczepów mięśni. Jest on odczuwalny w dole pośladka i udzie jako tępy, nasila się przy chodzeniu (podczas wykroku) i siedzeniu.

Dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Rozlany i tępy, trudny do precyzyjnego zlokalizowania ból pośladków może wynikać z uszkodzenia dysku (dyskopatii) w dolnej części kręgosłupa. Do jego powstania z kolei przyczyniają się zmiany zwyrodnieniowe i nawarstwiające się mikrourazy. Takie uszkodzenie w odcinku lędźwiowym może uciskać korzenie nerwowe, które połączone są z omawianą przez nas partią ciała.

Więcej o tej przypadłości pisaliśmy w artykule pt. Dyskopatia lędźwiowa – rehabilitacja z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.

Uszkodzony staw krzyżowo-biodrowy

Tępy, przeszywający ból w prawym i/lub lewym pośladku (a właściwie tuż nad nimi) od strony kręgosłupa może być sygnałem kłopotów ze stawem krzyżowo-biodrowym. Co specyficzne, bywa on odczuwalny także od strony pachwiny. Nasila się podczas ruchu lub siedzenia, słabnie po odpoczynku.

Zespół więzadeł biodrowo-lędźwiowych

Więzadła biodrowo-lędźwiowe znajdują się w tym samym miejscu co staw krzyżowo-biodrowy. Ich uszkodzenia będą więc objawiać się bólem w górnej części miednicy od strony kręgosłupa, czyli w podobnych okolicach. Dla pacjenta niemożliwe jest samodzielne rozpoznanie, z którym schorzeniem ma do czynienia.

Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego

To powszechne zmiany związane z procesem starzenia się. Ból tego pochodzenia w biodrze i pośladku czy pachwinie może promieniować do kolana. Przez większość czasu jest tępy, ale w niektórych pozycjach może stać się ostry i przeszywający. Potęguje go chodzenie, dlatego pacjenci często zaczynają utykać.

Co pomoże na ból pośladka? Leczenie, ćwiczenia i zabiegi

Jak już można się domyślić, skoro ból może mieć bardzo różne źródła, to i leczenie będzie przebiegać zupełnie inaczej w poszczególnych przypadkach. W większości powtarzać się będzie odpoczynek i leki lub zabiegi przeciwbólowe.

Przy stanach zapalnych wdrożone mogą zostać terapie przeciwzapalne (w formie leków lub zabiegów, np. krioterapii, laseroterapii). Potrzebne bywają też zabiegi biostymulacyjne, np. opracowanie tkanek miękkich czy suche igłowanie. Czasem, by przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek, konieczne są zastrzyki sterydowe.

Choć nieraz na ból pośladków fizjoterapeuta zaleci ćwiczenia, to ich dobór ściśle zależy od tego, co dokładnie się stało i jakich mięśni dotyczy problem. W treningach mogą znaleźć się ćwiczenia rozluźniające i rozciągające, jak i wzmacniające różne partie. Niektórym rekomendowane bywa też rolowanie.

Kluczem do właściwego leczenia zawsze jest diagnoza – dlatego wizyta u specjalisty powinna być pierwszym punktem planu. Potem zostaje już tylko stosować się do zaleceń.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *