Dezynfekcja w gabinecie rehabilitacyjnym i fizjoterapii mobilnej – co, jak i czym dezynfekować?

Dezynfekcja w gabinecie

Porady eksperta

Relacja zachodząca pomiędzy fizjoterapeutą a pacjentem jest bardzo specyficzna i ma zupełnie inny charakter niż ta wytworzona pomiędzy pacjentem a lekarzem. Jest to spowodowane naruszeniem pewnych granic, które zostały przyjęte jako norma w przestrzeni społeczno-kulturowej. Zostaje przełamana granica psychologiczna, która określa odległość, na jaką jesteśmy w stanie dopuścić inną osobę, tak aby nadal czuć się komfortowo.

Spis treści

W sytuacji, gdy dotyk staje się wręcz niezastąpiony, niezbędne jest zachowanie wszelkich form higieny przy wykonywaniu zabiegów. Obecnie, oprócz milionów drobnoustrojów, na co dzień borykamy się również z problemem wirusa COVID-19, dlatego dla dobra zarówno pacjentów jak i naszego, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie procedur dezynfekcji.

Dezynfekcja w gabinecie

Co dezynfekować?

Nie zapominajmy o własnym bezpieczeństwie – przed każdym zabiegiem powinniśmy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, a następnie odkazić je środkiem do dezynfekcji rąk. Biorąc pod uwagę zagrożenie zakażeniem COVID-19, również pacjenci przed przystąpieniem do zabiegu powinni zdezynfekować dłonie. Wygodną formą dezynfekcji w tym przypadku są bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji rąk, które można znaleźć w naszej ofercie.

Oczywiście każdorazowo – przed przyjęciem pacjenta – dezynfekcji należy poddać również sprzęt, z którego korzysta pacjent i z którym w jakikolwiek sposób ma on kontakt fizyczny. Są to np. leżanki, głowice urządzeń, elektrody, wszystkie wielorazowe narzędzia.

Czego używać do dezynfekcji?

Najbardziej praktyczne w szybkiej dezynfekcji urządzeń medycznych i małych powierzchni są środki na bazie alkoholu. Główną zaletą takich preparatów jest krótki okres wysychania, dlatego zaliczamy je do tzw. środków szybkiej dezynfekcji. W przypadku powierzchni wrażliwych na działanie alkoholi, takich jak na przykład plastik, powinniśmy zastosować środki bezalkoholowe.

Preparaty mogą mieć różną formę: w sprayu bądź pianie do mycia i dezynfekcji małych powierzchni, a także chusteczki do mycia i dezynfekcji.

Należy pamiętać, aby wszystkie środki były certyfikowane medycznie i likwidowały zarazki szybko, czyli maksymalnie do 5 minut od ich użycia.

Jak dezynfekować?

Proces dezynfekcji środkiem na bazie alkoholu jest niezwykle prosty – wystarczy rozprowadzić preparat na dezynfekowanej powierzchni bądź rozpylić go z odległości około 30 centymetrów i pozostawić na 30-60 sekund do wyschnięcia.

W przypadku mniejszych urządzeń i części ruchomych możemy użyć wanienki dezynfekcyjnej z sitem i pokrywką. Dezynfekowane przedmioty zanurzamy wówczas w preparacie. Możemy też skorzystać z nasączonej środkiem jednorazowej szmatki lub chusteczki. W tym przypadku przecieramy sprzęt tak, żeby pozostał wilgotny.

Zabieg dezynfekcji powinniśmy wykonywać przy użyciu rękawiczek ochronnych, najlepiej nitrylowych, ponieważ cechują się one wyższą odpornością na substancje chemiczne.

Autor: Bartłomiej Żołobowicz

Bartek jest fizjoterapeutą, doradcą sprzętowym firmy BardoMed. Specjalizuje się w innowacyjnych terapiach, takich jak terapia TECAR, laser wysokoenergetyczny, fala uderzeniowa.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *