Domowe leczenie obrzęku limfatycznego

Domowe leczenie obrzęku limfatycznego - presoterapia z wykorzystaniem aparatu CarePump

Porady eksperta

Obrzęk limfatyczny zawsze powinien być skonsultowany ze specjalistą, ale leczenie może przebiegać nie tylko w gabinecie. Do domowej terapii obrzęków limfatycznych świetnie sprawdzą się nowoczesne aparaty do presoterapii. Wyjaśniamy, jakimi metodami leczone są zastoje limfy i które terapie można wykonać samodzielnie.

Obrzęk limfatyczny i jego konsekwencje

Obrzęk limfatyczny kojarzy nam się zwykle z opuchlizną w okolicach kończyn dolnych i górnych. Jest to jednak znacznie groźniejsze schorzenie. W nasilonym stadium może ono doprowadzić do słoniowacizny. Skóra wówczas zaczyna twardnieć, staje się szorstka, co prowadzi do zrogowacenia.

Ponadto, powiększający się obrzęk, prowadzi do upośledzenia kończyny i zmian w układzie kostno-stawowym. Jak możemy zapobiec takim powikłaniom? Rozpoznając obrzęk limfatyczny we wczesnym stadium i podejmując leczenie. Możemy leczyć się farmakologicznie, a także poprzez odpowiednie zabiegi, jakimi są drenaże limfatyczne.

Domowe leczenie obrzęku limfatycznego - presoterapia z wykorzystaniem aparatu CarePump

Dwa rodzaje drenażu limfatycznego

Czym jest drenaż limfatyczny? To zabieg, którego zadaniem jest poprawa krążenia limfatycznego. Dzięki temu obrzęki występujące w naszym ciele zostaną zredukowane. Możemy wykonywać zabieg na dwa sposoby: manualnie lub przy użyciu sprzętu.

Drenaż limfatyczny manualny

Masaż ten opiera się na odpowiedniej kombinacji okrężnych ruchów, które jednocześnie są ruchami pompującymi, wykonywanymi z delikatnym naciskiem. Istotne jest, aby kierunek ruchów był dosercowy. Dzięki temu w organizmie osoby poddawanej zabiegowi, tkanki zostaną chwilowo odkształcone, a przy wielokrotnym powtórzeniu tej czynności zostaną pobudzone komórki mięśniowe naczyń limfatycznych.

Stan ten może utrzymywać się nawet do kilku godzin, dlatego dobrze jest uzupełnić go bandażowaniem, które pomoże zmniejszyć obrzęk i utrzymać efekt jak najdłużej.

Ruch, czyli ćwiczenia fizyczne

Istotnym czynnikiem, który działa wspomagająco na przepływ limfy, jest naturalny drenaż wywołany poprzez ruch chorego. Świetnie sprawdzą się tu niezbyt intensywne ćwiczenia, do których zwykle nie używamy obciążenia, a jeżeli jednak zdecydujemy się je zastosować, pozostaje ono na poziomie minimalnym. Ich celem jest bowiem nie trening mięśni, ale poprawa funkcji pompy mięśniowej.

Dobrym pomysłem są na przykład ćwiczenia oddechowe, które poprzez wytwarzanie ujemnego ciśnienia w klatce piersiowej pacjenta sprawiają, że transport chłonki jest znacznie ułatwiony.

Sprzęt do drenażu limfatycznego

Obecnie najwygodniejszą oraz najskuteczniejszą metodą domowego masażu limfatycznego jest korzystanie z aparatu do drenażu limfatycznego (presoterapii). Taki sprzęt pozwala na samodzielne wykonanie drenażu w zaciszu domowym, z zachowaniem pełnej prywatności. Dzięki dostępowi do urządzenia w domu, możemy sobie pozwolić na częstsze korzystanie z terapii.

Leczenie obrzęku limfatycznego w warunkach domowych

Aparaty przystosowane do użytku domowego są niezwykle proste w obsłudze, posiadają – w zależności od konkretnego modelu – kilka trybów pracy oraz obsługują mankiety o różnej liczbie komór (zazwyczaj od 4 do 12). Co istotne – zestawy zawierają mankiety z przewodami powietrznymi na kończyny dolne, ale można dokupić także mankiety przeznaczone na inne części ciała.

Do domowego leczenia obrzęku limfatycznego szczególnie polecamy aparaty z serii CarePump.

Osobom, chcącym samodzielnie przeprowadzać zabieg presoterapii, polecamy też nasz poradnik pt. Drenaż limfatyczny w warunkach domowych.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Anula |

  witam.
  czy po leczeniu onkologicznym -dwukrotnym mogę zastosować drenaż limfatyczny na nogi?

  1. Dominika Czyrnek |

   Dzień dobry Pani Anno,
   w każdym przypadku przed zastosowaniem mechanicznego drenażu limfatycznego zalecamy kontakt z lekarzem, by wypowiedział się na temat bezpieczeństwa stosowania tego rodzaju zabiegów u danej osoby.

 2. Anna |

  Posiadam duży obrzęk limfatyczny na brzuchu po operacji