Drętwienie rąk – możliwe przyczyny. Kiedy może pomóc fizjoterapia?

Drętwienie rąk

Porady eksperta

Drętwienie rąk zdarza się każdemu, choćby przez niewłaściwą pozycję podczas snu, bardzo duży wysiłek albo silny stres. To efekt niedokrwienia kończyny, uciśnięcia lub uszkodzenia nerwu. Kiedy zdarza się sporadycznie, to nie ma się czym martwić. Drętwienie i mrowienie rąk może jednak świadczyć o poważnych schorzeniach – jeśli więc pojawia się regularnie, to warto wybrać się do specjalisty!

Spis treści

Drętwienie ręki a udar, zawał i padaczka

Uwaga! Drętwienie ręki może być objawem udaru mózgu (kiedy drętwieją też noga i kącik ust po tej samej stronie ciała), zawału serca (gdy pojawia się ból za mostkiem) lub nadchodzącego ataku padaczki (towarzyszą mu dziwny smak w ustach, ślinienie się, blaski przed oczami). W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej wezwać pomoc.

Drętwienie rąk – możliwe przyczyny

Częste drętwienie rąk może być prowokowane przez wiele przewlekłych dolegliwości, które trudno zidentyfikować samodzielnie. Warto sprawdzić to u specjalisty, by pozbyć się nie tylko drętwienia, ale i głębszego problemu.

Nawracające drętwienie rąk (w nocy, w pracy, z jednej strony czy z obu) może być objawem mnóstwa różnych schorzeń, bardziej lub mniej poważnych. Może ono wynikać m.in. z:

  • niedoborów w diecie (zwłaszcza magnezu, potasu, wapnia lub witamin z grupy B),
  • problemów w następstwie pracy siedzącej i braku ruchu,
  • chorób endokrynologicznych,
  • cukrzycy,
  • chorób kręgosłupa,
  • chorób nadgarstka i łokcia, które mogą powodować ucisk nerwu (np. zespołu cieśni nadgarstka, łokcia golfisty, łokcia tenisisty, przykurczu Volkmanna),
  • chorób stawów (zwyrodnieniowej, reumatoidalnego zapalenia),
  • chorób układu krwionośnego (np. miażdżycy, niewydolności krążenia) itd.

Powyższa lista nie obejmuje wszystkich najbardziej powszechnych przypadków. Nie jesteśmy w stanie omówić dokładnie każdego z nich. Dlatego w dalszej części skupimy się na wybranych przypadkach o podłożu neurologicznym, w których fizjoterapia może być szczególnie pomocna podczas powrotu do zdrowia.

Drętwienie rąk

Zespół cieśni nadgarstka

Drętwienie ręki może być skutkiem zespołu cieśni nadgarstka, czyli ucisku na nerw przyśrodkowy, który przebiega wewnętrzną stroną nadgarstka. Szczególnie często dotyka on pracowników biurowych, fryzjerów i stomatologów. O metodach leczenia tego schorzenia przeczytacie w naszym artykule pt. Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka? Nowoczesna fizjoterapia.

Dyskopatia i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Jeśli poza drętwieniem ręki odczuwamy bóle odcinka szyjnego kręgosłupa lub barku, ograniczenie ruchu w szyi albo nawet zaburzenia czucia w dłoni, to może oznaczać problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa: dyskopatię lub inne zmiany zwyrodnieniowe, np. osteofity. Może to też być skutek urazu tej części szkieletu w wypadku komunikacyjnym lub sportowym.

W takiej sytuacji specjalista może zaproponować zabiegi, takie jak laseroterapia, elektroterapia (prądy TENS), magnetoterapia, terapia manualna, mięśniowo-powięziowa.

Leczenie dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa będzie przebiegało podobnie do terapii dyskopatii lędźwiowej, o której można przeczytać w tekście Dyskopatia lędźwiowa – rehabilitacja z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Z kolei więcej o leczeniu i rehabilitacji osteofitów można się dowiedzieć z wpisu Osteofity – przyczyny występowania, objawy i polecane zabiegi fizykalne.

Zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej

Zespół uciskowy górnego otworu klatki piersiowej (TOS) może powodować drętwienie ręki z powodu ucisku na splot ramienny, tętnicę podobojczykową i pachową oraz żyłę podobojczykową. Towarzyszyć mu będzie ból w okolicy obręczy barkowej oraz szyi, a drętwieć może nie tylko dłoń, ale i całe ramię.

Leczenie koncentruje się na rehabilitacji, by rozluźnić napięte mięśnie i zmniejszyć ból. Ze względu na przyczyny tego schorzenia bardzo ważna jest kinezyterapia (łącznie z korektą wad postawy), ale sięgać można także po masaże, ciepłolecznictwo i inne zabiegi rozluźniające.

Neuropatia obwodowa

Neuropatia obwodowa (nazywana też zapaleniem nerwów obwodowych) to zaburzenie pracy nerwów, które może powodować drętwienie rąk. Jest ono zwykle powikłaniem po różnych schorzeniach lub urazach, spowodowanym uciskiem albo stanem zapalnym nerwu.

Czasem konieczna może być farmakoterapia albo nawet operacja, lecz podstawową formą leczenia neuropatii jest rehabilitacja. Obowiązkowym jej elementem są ćwiczenia, ale poza tym można korzystać z masaży, drenażu limfatycznego czy ciepłolecznictwa. Chcącym dowiedzieć się więcej o neuropatii polecamy artykuł Jak pobudzić nerwy do regeneracji? Metody rehabilitacji w przypadku neuropatii obwodowej.

Drętwienie rąk – jak leczyć?

Drętwienie rąk zawsze jest objawem – leczenie powinno więc skupiać się na jego źródle. Kiedy rehabilitacja wspiera ten proces, także koncentruje się na przyczynie problemu. Nieraz jednak zadaniem fizjoterapii – częściowym lub głównym – jest łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości oraz pomoc w powrocie do sprawności. Wtedy uwaga przesuwa się na stan aktualny i objawy.

W przypadku drętwienia i mrowienia rąk najprawdopodobniej będzie ona nakierowana na poprawę działania układów nerwowego i krążenia, a także zmniejszenie napięcia mięśniowego. Oczywiście dokładny zakres terapii będzie dopasowany do indywidualnej sytuacji każdego pacjenta.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *