Elektrostymulacja – wskazania, przebieg zabiegu i polecany sprzęt

Elektrostymulacja - prezentacja ułożenia elektrod

Porady eksperta

W obszarze elektrostymulacji, czyli wykorzystania prądu do celów leczniczych, opracowano wiele metod, które mają różne zastosowanie. Które techniki są najpopularniejsze? Jak wyglądają zabiegi elektrostymulacji i jak często się je wykonuje? W jaki sprzęt warto wyposażyć gabinet fizjoterapii? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Co to jest elektrostymulacja?

Elektrostymulacja, nazywana też elektroterapią, to jedna z powszechnie stosowanych metod fizjoterapii, wykorzystująca prąd niskiej i średniej częstotliwości do zmniejszania bólu, redukcji obrzęków, rozluźnienia mięśni oraz poprawy przewodnictwa chemiczno-nerwowego.

By osiągnąć to działanie, impulsy elektryczne drażnią odpowiednią tkankę. Ich efekt jest zależny od ułożenia elektrod, a także doboru konkretnego rodzaju zabiegu elektrostymulacji. Fizykoterapia rozwinęła bowiem wiele technik pracy z wykorzystaniem prądu jedno- i dwukierunkowego, zarówno stałego, modulowanego, jak i impulsowego.

Elektrostymulacja - prezentacja ułożenia elektrod

Najpopularniejsze z nich to:

 • jonoforeza,
 • galwanizacja,
 • prądy TENS,
 • prądy diadynamiczne,
 • prądy interferencyjne.

Wiele artykułów przybliżających działanie poszczególnych technik znajdziesz w naszym dziale blogowym: Elektroterapia.

Wskazania do elektrostymulacji

Ze względu na różnorodność metod, a co za tym idzie – ich efektów, trudno wymienić pełną listę wskazań do elektrostymulacji. W dużym uproszczeniu – fizjoterapeuta zaleca elektrostymulację do pracy z mięśniami i nerwami. Często stosuje się ją na przykład przy urazach nerwów, by pobudzać nieaktywny mięsień do pracy, co pozwala zapobiec jego regresowi i dłuższej rehabilitacji pacjenta na późniejszym etapie.

Galwanizacja dobrze sprawdza się przy pracy z nerwobólami, chorobami zwyrodnieniowymi stawów czy zaburzeniami krążenia.

Jonoforeza, służąca skuteczniejszemu wprowadzaniu leków w uszkodzony obszar, jest wykorzystywana do działań przeciwzapalnych, znieczulających, odczulających i pobudzających układ krążenia. Bywa też stosowana do zmiękczania blizn.

Prądy interferencyjne z kolei to elektrostymulacja mięśni, która prowokuje mięśnie do regularnego, rytmicznego skurczu, przez co pobudza układ krążenia, a z nim przyspiesza regenerację komórek i poprawia metabolizm.

Akcesoria dodatkowe do elektroterapii
Akcesoria do aparatu BardoMed E1 – woreczki wiskozowe, opaski mocujące elektrody, kable.

Przeciwwskazania do elektrostymulacji

Elektrostymulacja, jak i inne metody fizykoterapii, ma też swoje przeciwwskazania. Choć poszczególne metody mogą mieć dodatkowe zastrzeżenia, to część jest wspólna dla nich wszystkich:

 • wszczepiony rozrusznik serca albo metalowe elementy (np. endoprotezy),
 • choroby układu nerwowego,
 • choroby układu krążenia,
 • choroba nowotworowa,
 • stany zapalne,
 • choroby skóry w okolicy zabiegu,
 • ciąża.

Zabiegi elektrostymulacji – przebieg i efekty

Zabiegi elektrostymulacji mogą wyglądać różnie. Elektrody mogą być przypinane rzepem lub przyklejane do ciała pacjenta, wzdłuż lub w poprzek tkanek (w zależności do oczekiwanych efektów). Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu Ułożenie elektrod w elektrostymulacji i podstawowe zasady eksploatacji elektrod.

W przypadku elektrostymulacji mięśni efekty mogą być widoczne od razu, np. zmniejszenie bólu powinno być zauważalne szybko. Większość jednak będzie pojawiać się stopniowo, a na pełną skuteczność trzeba poczekać do końca serii elektrostymulacji.

Ile to zabiegów? Od 10 do nawet 30, wykonuje się je zazwyczaj raz dziennie lub co 2-3 dni. Kiedy celem zabiegów jest regeneracja nerwu, to trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Elektrostymulacja – polecany sprzęt

Jeśli chcesz w swoim gabinecie zacząć oferować zabiegi elektrostymulacji, masz do wyboru szeroką gamę sprzętów. Bez wątpienia wart uwagi jest aparat BARDOMED E1, który wytwarza wszystkie rodzaje fal o niskich i średnich częstotliwościach. Dodatkowo wyznacza krzywą I/T oraz wylicza reobazę i chronaksję. Oferuje dwa kanały, co oznacza, że można nim obsługiwać niezależnie dwóch pacjentów w tym samym czasie.

Ciekawym rozwiązaniem jest także urządzenie Solatronic SLE, które umożliwia wykonanie zabiegów elektroterapii, sonoterapii, laseroterapii oraz terapii skojarzonej. Dobrze sprawdzi się dla fizjoterapeutów, którzy wolą większą różnorodność, a nie mają miejsca na trzy niezależne urządzenia.

Jeśli fizjoterapeuta dużo działa w terenie, na przykład podczas zawodów albo zgrupowań, warto rozważyć któreś z rozwiązań marki I-Tech z serii T-One. To zgrabne, kompaktowe aparaty, oferujące najpopularniejsze zabiegi.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze sprzętu rehabilitacyjnego, to skonsultuj się z naszymi fizjoterapeutami. Chętnie doradzą i wyjaśnią wszelkie wątpliwości. Dane znajdziesz w zakładce Kontakt.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *