Fala uderzeniowa na cellulit

Cellulit może być zwalczany przy użyciu aparatu do fali uderzeniowej

Porady eksperta

Fala uderzeniowa w leczeniu cellulitu zyskuje coraz większą popularność. Zastosowanie tego typu zabiegu w walce z niechcianą, pomarańczową skórką przynosi bardzo dobre efekty, dlatego zachęcamy do zapoznania się z tym rodzajem terapii. W artykule szczegółowo wyjaśniamy, w jaki sposób fala uderzeniowa oddziaływuje na cellulit.

Czym jest terapia falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową to innowacyjne i nieinwazyjne zabiegi, wykonywane za pomocą specjalistycznego aparatu, takiego jak np. Rosetta ESWT. Stosuje się je głównie w rehabilitacji, kosmetologii i medycynie sportowej.

Fala uderzeniowa to fala mechaniczna, która powstaje w aplikatorze na skutek nagłego wzrostu ciśnienia w bardzo krótkim czasie. Za pośrednictwem aplikatora, przykładanego bezpośrednio do ciała pacjenta, wytworzona energia przenoszona jest w chorobowo zmienione miejsce.

W przypadku aparatu Rosetta ESWT fala uderzeniowa generowana jest na zasadzie mechanizmu elektromagnetycznego. Oznacza to, że aparat nie posiada popularnych naboi, które co jakiś czas trzeba wymieniać, aby zabieg był skuteczny. Tym samym Rosetta nie generuje późniejszych kosztów eksploatacji, co terapeuci bardzo sobie chwalą.

Głównym efektami terapii falą uderzeniowa są:

 • zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie dolegliwości bólowych,
 • poprawa mikrokrążenia,
 • regeneracja tkanek,
 • relaksacja poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego,
 • poprawa jakości tkanki łącznej.

Wskazaniem do zabiegów są zatem problemy czy schorzenia w obrębie mięśni, torebek stawowych, więzadeł i ścięgien, a także skóry.

Czym jest cellulit?

Cellulit to dysfunkcja tkanki łącznej i tłuszczowej. Powstaje na skutek nieprawidłowego rozrostu i gromadzenia się tkanki tłuszczowej bezpośrednio pod skórą. Powiększone komórki tłuszczowe uciskają pobliskie naczynia krwionośne i limfatyczne, przez co sprawiają, że mikrokrążenie zostaje upośledzone. W wyniku tego odprowadzanie toksycznych produktów przemiany materii również ulega pogorszeniu.

Cellulit może być zwalczany przy użyciu aparatu do fali uderzeniowej

Dodatkowo komórki mają utrudniony proces przyswajania tlenu i składników odżywczych, co prowadzi do niedożywienia tkanek. Efektem tego wszystkiego są charakterystyczne nierówności i nieestetyczne pofałdowania na skórze, zwane właśnie cellulitem. Występuje on najczęściej u kobiet w okolicach ud, pośladków, brzucha i ramion.

Powodem występowania cellulitu są m.in. złe nawyki żywieniowe, zmiany hormonalne, brak aktywności fizycznej, otyłość, a także np. zbyt częste gorące kąpiele czy noszenie zbyt ciasnej odzieży. Walka z cellulitem jest niejednokrotnie długa i uciążliwa.

Fala uderzeniowa w leczeniu cellulitu

Jednym ze skutecznych sposobów leczenia cellulitu są zabiegi fali uderzeniowej. Fala uderzeniowa powoduje szereg przemian w komórkach, które prowadzą do poprawy wyglądu i jakości skóry. Fala uderzeniowa, stosowana w miejscu cellulitu, wprawia w drgania komórki tkanki łącznej, dzięki czemu poprawia się jej napięcie i elastyczność, a to ułatwia zatrzymanie komórek tłuszczowych w warstwie podskórnej. Ponadto fala uderzeniowa stymuluje mikrokrążenie w tkankach, przez co poprawia metabolizm komórek oraz przepływ krwi i limfy. Rozbijane są również komórki tłuszczowe, które dzięki poprawie krążenia drenowane są do wątroby, gdzie zostają zmetabolizowane.

Efektem tych procesów jest zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej, wygładzenie, uelastycznienie oraz napięcie skóry, co powoduje widoczne zmniejszenie cellulitu.

Jeśli chodzi  o samą metodykę zabiegów, to zaleca się minimum 6 serii zabiegów w odstępach ok. 4-7 dniowych z użyciem większego aplikatora do aparatu Rosetta ESWT o średnicy 16 mm. Najlepsze efekty osiągane są przy ustawieniach małej mocy, wysokiej częstotliwości oraz wykonaniu ok. 4 tys. uderzeń na okolicę. Parametry należy ustawiać indywidualnie oraz pamiętać o zaleceniu picia min. 2 litrów dziennie podczas trwania terapii falą uderzeniową na cellulit.

Wysoka skuteczność zabiegów fali uderzeniowej potwierdzona jest wieloma badaniami klinicznymi, dlatego warto zainwestować w tę innowacyjną metodę walki z niechcianym problemem. W celu uzyskania dokładniejszych informacji na temat aparatu do terapii falą uderzeniową Rosetta, zachęcamy do kontaktu z biurem obsługi klienta.

Polecamy także nasz artykuł o innej nowoczesnej metodzie wykorzystywanej w salonach kosmetycznych, czyli terapii TECAR: Terapia Tecar w odnowie biologicznej i kosmetologii

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Dorot@ |

  Witam. Ja mam cellulit dosyć mocno zaawansowany miałam w salonie w mojej miejscowości 10 zabiegów po 15 minut i efektu żadnego. Czy może być przyczyną to, że zabieg był wykonany źle?

  1. Dominika Czyrnek |

   Dzień dobry Pani Doroto,
   rezultaty powinny zostać zauważone po 3 tygodniach, gdyż mniej więcej tyle trwa przebudowa tkanki. Proszę pamiętać, że na skuteczność tego typu zabiegów ma wpływ wiele czynników, takich jak dieta, ilość spożywanej wody, czy aktywność fizyczna.