Fizjoterapeuta na zawodach sportowych – nasze strefy regeneracji

Strefa regeneracji BardoMed na zawodach sportowych

Porady eksperta

Organizatorzy zawodów sportowych coraz większą uwagę przywiązują nie tylko do bezpieczeństwa uczestników zawodów – zabezpieczając obecność karetki pogotowia oraz personelu medycznego, ale także troszczą się ich o komfort, regenerację oraz zmniejszenie możliwości pojawienia się kontuzji. Nieocenioną rolę w tym zakresie pełnią fizjoterapeuci, organizując tzw. strefy regeneracji. Tym razem podzielimy się naszym doświadczeniem właśnie w przygotowywaniu takich stref na zawodach sportowych.

Popularność zawodów sportowych

Wraz z rozwojem trendu na zdrowy tryb życia oraz rekreacyjne uprawianie sportu pojawiła się również coraz większa chęć rywalizacji wśród sportowców amatorów. Szczególną popularnością cieszy się bieganie, gdyż jest to stosunkowo niskobudżetowa dyscyplina sportu, cechująca się dużą indywidualnością – można wybierać spośród dystansów już od 1 km aż do 120 km.

Strefa regeneracji BardoMed na zawodach sportowych

Organizatorzy często lokują trasy biegowe w terenach miejskich lub blisko natury (np. Grand Prix Krakowa w Biegach Górskich), co stanowi dodatkową motywację do wzięcia udziału w biegu. Istnieje możliwość wyboru między klasycznymi biegami z punktu A do punktu B lub biegami OCR, które dodatkowo wymagają pokonywania przeszkód. Jedną z osób, które intensywnie uprawiają biegi OCR i odnoszą sukcesy w tej dziedzinie sportu jest Sebastian Kasprzyk. Zachęcamy do przeczytania naszego wywiadu z Sebastianem – złotym medalistą Mistrzostw Europy w biegach OCR: Droga do mistrzostwa – rozmowa z Sebastianem Kasprzykiem.

Chęć rywalizacji wśród biegaczy amatorów potęguje mnogość kategorii, w których można walczyć o najwyższe miejsce w tabeli. Możemy wyróżnić m.in.: kategorie wiekowe, mieszkańców danego regionu (np. powiatu), a nawet kategorie osób pracujących w jednej branży.

O tym, jakich sprzętów używamy najczęściej w strefach regeneracji piszemy w dalszej części artykułu.

BardoMed na Grand Prix Krakowa w Biegach Górskich
Nasza strefa regeneracji na Grand Prix Krakowa w Biegach Górskich. Zdj. z biegu: Adam Buczyński.

Drenaż limfatyczny podczas zawodów sportowych

Podczas zawodów zarówno fizjoterapeuci, jak i zawodnicy najchętniej sięgają po aparaty do drenażu limfatycznego. Swoją popularność aparaty do masażu uciskowego zawdzięczają prostej metodyce zabiegu, łatwości obsługi oraz powtarzalnym efektom.

Drenaż limfatyczny kojarzy się również zawodnikom (a także pacjentom odwiedzającym gabinety fizjoterapeutyczne) z masażem, a jak wiadomo jest on jedną z najbardziej powszechnych i lubianych form zabiegów.  Na czym polega sam zabieg masażu uciskowego?

Przede wszystkim wspomaga on przepływ krwi i limfy, dzięki sekwencyjnemu uciskowi, który  spowodowany jest przez komory wypełniające się powietrzem. Dodatkowo bodziec mocnego a niebolesnego ucisku powoduje rozluźnienie mięśni, co jest efektem szczególnie pożądanym przez zawodników. Szeroka gama trybów pracy, którymi dysponuje aparat, pozwala również na dopasowanie rodzaju bodźca do potrzeb zawodnika.

BardoMed na Triathlon Stryków
Strefa regeneracji BardoMed z drenażem limfatycznym na zawodach Triathlon Stryków

Urządzenia do krioterapii miejscowej i kompresji

Na zawodach sportowych nietrudno o kontuzję, dlatego fizjoterapeuci coraz częściej wybierają sprzęt, który umożliwi im natychmiastowe zmniejszenie dolegliwości bólowych i skuteczne zastosowanie metody PRICE – P jak protect (ochrona), R jak recovery (odpoczynek), I  jak ice (lód), C jak compression (ucisk), E jak elevation (uniesienie), co w razie kontuzji znacznie skraca okres powrotu do sprawności.  Aparaty z tej kategorii umożliwiają jednoczesne chłodzenia wybranej okolicy, kompresję (drenaż limfatyczny) oraz monitorowanie temperatury przepływu.

Laser wysokoenergetyczny

Wykorzystanie lasera wysokoenergetycznego u zawodników poddawanych dużym obciążeniom treningowym w końcowej fazie przygotowań często umożliwia im wystartowanie w danych zawodach. Tryb E2C, obecny w laserach wysokoenergetycznych iLUX, zmniejsza ból i umożliwia pełną sprawność podczas konkurencji.

Przy tym zabiegu metodyka oraz konieczność zapewnienia bezpiecznych warunków osobom postronnym wymaga osobnego pomieszczenia. Na fizjoterapeutach, współpracujących z zawodnikami, ciąży również presja czasu, dlatego świetnym rozwiązaniem jest możliwość szybkiej aplikacji na punkty spustowe, które często pojawiają się u zawodników. Pozbycie się takiego punktu zajmuje tylko 15 sekund!

Sprzęt do kinezyterapii

Coraz częściej przy strefach regeneracji organizuje się małe salki do ćwiczeń wraz z wyposażeniem, które zawiera piłki gimnastyczne, taśmy o różnym stopniu obciążenia, wałki do terapii powięziowej.

Umożliwia to zawodnikom dobre przygotowanie się do zawodów w formie rozgrzewki, którą stosują w warunkach domowych lub zastosowanie pełnego zakończenia w formie relaksacji mięśni, rolowania, rozciągania.

Coraz większa presja czasu i nastawienie na wynik wymaga od fizjoterapeutów sięgania po nowoczesne aparaty, które nie tylko umożliwią szybszą regenerację zawodników, ale dzięki zróżnicowaniu wykonywanych technik nie obciążą również nadmiernie fizjoterapeutów.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *