Halluksy – jak poradzić sobie z tym uciążliwym schorzeniem?

Porady eksperta

Powszechnie znany nam halluks, haluks czy tez hallux to inaczej paluch koślawy (z łaciny hallux valgus), który jest bolesną deformacją stopy, a dokładniej pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego. Jest dość niewdzięczną dolegliwością, ponieważ  wygląda nieestetycznie, a na dodatek daje o sobie znać poprzez odczuwany ból i dyskomfort.

Coś więcej o Halluksach…

Choroba ta polega na postępującym odchylaniu się palucha w stronę zewnętrznej krawędzi stopy (koślawieniu) i szpotawieniu (odchylaniu się do wewnętrznej krawędzi stopy) pierwszej kości śródstopia. Takie ustawienie obu kości względem siebie powoduje charakterystyczne uwypuklanie się głowy pierwszej kości śródstopia po przyśrodkowej stronie stopy. W miejscu tego uwypuklenia tkanki miękkie bywają podrażnione i nadmiernie bolesne co prowadzi do tworzenia się stanu zapalnego a nawet pęcherzy.

Czynników powodujących halluksy jest sporo. Często tej dolegliwości towarzyszy płaskostopie (nadmiernie obciążana głowa pierwszej kości śródstopia, a w konsekwencji obniżony łuk poprzeczny stopy), kolana koślawe czyli tzw. kolana w „X”, skrętne ustawienie miednicy, niestabilność stawu skokowego (również w wyniku przebytych  urazów) i wiele innych dysfunkcji naszego organizmu, które współtowarzyszą, powodują lub są efektem halluksów.

Wynika z tego, że mając problem z halluksami należy skupić się na całej kończynie dolnej wraz z obręczą miedniczną.

leczenie halluksów

Wymienia się następujące przyczyny powstawania halluksów takie jak:

 • przeciążenia stóp (także płaskostopie poprzeczne)
 • nadwaga
 • zaburzenia równowagi mięśniowej
 • niestabilność więzadłowa
 • hipermobilność stawów stopy
 • brak lub nieodpowiednia aktywność fizyczna
 • uwarunkowanie genetyczne (w bardzo wielu przypadkach jest to choroba dziedziczona)
 • nieodpowiednie obuwie tzn. zbyt ciasne buty, za wysokie obcasy i zazwyczaj zbyt wąskie noski szpilek, japonki
  (wymuszają podkurczanie palców głównie palucha w celu utrzymania buta na stopie)

Ostatni podpunkt jest jedną z głównych przyczyn dlaczego halluksy 9 razy częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Problem ten dotyczy coraz młodszych kobiet (większość zgłasza początek dolegliwości już przed 20 rokiem życia). Drugą istotną przyczyną jest budowa damskiej stopy a mianowicie słabszy układ mięśniowo-więzadłowy płci pięknej. Dlatego drogie Panie wiedząc, iż jesteście dużo bardziej predysponowane do posiadania halluksów warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić, ale także prewencyjnie zachować zdrowy rozsadek podczas kupowania kolejnej pary szpilek.

jak leczyć halluksy

Jak sobie radzić z halluksami?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie i wygodne obuwie. Po drugie ważna jest również aktywność fizyczna i dbanie o prawidłową wagę ciała. Po trzecie rehabilitacja – jest to jedna ze skuteczniejszych metod zachowawczych dotyczących halluksów. Warto udać się do fizjoterapeuty i skonsultować tę przypadłość. Oprócz terapii podczas wizyty zlecone mogą zostać ćwiczenia w domu. Urozmaiceniem takich ćwiczeń może być użycie taśm do rehabilitacji, trenerów do ćwiczeń stóp, piłeczek, wałków i jeży sensomotorycznych, które dobrze jest mieć do własnej dyspozycji.

Bardzo skuteczną metodą wykorzystywaną w gabinetach fizjoterapeutycznych jest terapia za pomocą fal uderzeniowych aparatem Rosetta.

Efekty działania takiego zabiegu jest:

 • działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne,
 • poprawa mikrokrążenia w obszarze zabiegu,
 • przyspieszenie metabolizmu i przebudowy tkanek poddanych zabiegowi.

Zalecane jest 4-6 sesji terapeutycznych w odstępach 4-6 dni. Efekty mogą być odczuwalne już po pierwszym zabiegu.

Dobrym sposobem na poprawę ułożenia palców i odciążenia stopy jest kinesiotaping. Oprócz poprawy komfortu niejednokrotnie po zastosowaniu odpowiedniej aplikacji pacjenci odczuwają zdecydowanie mniejsza bolesność w tym obszarze. Taśmy do kinesiotapingu popularnie zwane tejpy są dostępne praktycznie w każdym gabinecie i warto zapytać o nie fizjoterapeutę.

Dodatkowo, można skorzystać z zabiegów laseroterapii wysokoenergetycznej, dzięki której uzyskamy efekt biostymulacyjny powodujący szybszą odbudowę tkanek, efekt przeciwbólowy z użyciem trybu E2C, który nadaje się również do stanu ostrego i działa na zasadzie blokowania bramki kontrolnej  oraz efekt przeciwzapalny modyfikujący prawidłowy przebieg procesu zapalnego toczącego się w miejscu halluksa.

Bardzo istotne jest to aby pamiętać, ze wyżej wymienione sposoby radzenia sobie z hallukasami należy stosować zarówno jako profilaktykę pogłębiania  się schorzenia, jak również jako przygotowanie do operacji (jeśli zaistnieje taka konieczność) i jako rehabilitację pooperacyjną.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *