Laser wysokoenergetyczny w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego

Ból kręgosłupa - leczenie laserem odcinka szyjnego i lędźwiowego

Porady eksperta

Ból kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego to jedne z częściej występujących dolegliwości bólowych, którego doświadcza więcej niż połowa populacji i niejednokrotnie problem ten nazywany jest plagą XXI wieku czy epidemią współczesności. W obu przypadkach zbawienną pomocą może okazać się laser wysokoenergetyczny, który doskonale sprawdza się w leczeniu bólu różnego pochodzenia m.in. w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa to dość ogólne pojęcie, pod którym mogą kryć się dysfunkcje różnych struktur, takich jak więzadła, stawy, mięśnie, kości, nerwy czy krążki międzykręgowe. Dlatego pierwszym krokiem w podjęciu leczenia bólu kręgosłupa jest dobre badanie lekarskie i fizjoterapeutyczne oraz trafna diagnoza.

Ból kręgosłupa - leczenie laserem odcinka szyjnego i lędźwiowego

Przyczyn bólu kręgosłupa jest bardzo wiele i oprócz bólu wynikającego z nieprawidłowości funkcjonalnych (np. przeciążenia, zła postawa, nieprawidłowe wzorce ruchowe) czy strukturalnych (np. zmiany zwyrodnieniowe) może również pojawić się ból wynikający ze sfery emocjonalnej czy też psychosomatycznej (np. przewlekły stres). Ważnym aspektem w tej kwestii jest również wiek, waga oraz aktywność ruchowa. Im jesteśmy starsi, tym bardziej podatni na przeciążenia kręgosłupa i struktur wokół niego. Więzadła, mięśnie i stawy tracą na elastyczności, a krążki międzykręgowe są mniej nawodnione, przez co powoli stają się mniej efektywne w pełnieniu swojej funkcji.

Leczenie bólu kręgosłupa laserem wysokoenergetycznym

Naturalną potrzebą każdego, kto miał do czynienia z bólem kręgosłupa, jest chęć pozbycia się go i tutaj warto pomyśleć o zabiegach z wykorzystaniem innowacyjnej terapii, jaką jest laseroterapia wysokoenergetyczna. Co najważniejsze, dzięki prekursorskim trybom emisji, laser wysokoenergetyczny iLUX pozwala na dostosowanie energii tak, aby szybko zwalczyć ból bez skutków ubocznych i nieprzyjemnych odczuć pacjenta. Efekt ten uzyskujemy przez użycie trybu pracy E2C (stochastycznego), który został opatentowany na wyłączność przez producenta laserów iLUX – Mectronic Medicale.

Emisja wiązki laserowej E2C to seria impulsów o zmodulowanej częstotliwości i mocy, który pozwala na wywołanie szybkiego efektu przeciwbólowego. Nawet po 3 minutach zabiegu pacjent może poczuć różnicę w intensywności bólu i poprawę samopoczucia. Dodatkowo tryb E2C można łączyć z innymi trybami pracy lasera, dzięki czemu w trakcie jednego zabiegu możliwe jest osiągnięcie trzech efektów terapeutycznych: przeciwbólowego, przeciwzapalnego oraz biostymulacyjnego.

Istotnym faktem w leczeniu bólu kręgosłupa laserem wysokoenergetycznym jest to, że można go zastosować u pacjentów zarówno w stanie ostrym, jak i przewlekłym. Terapia ta świetnie sprawdza się także w opracowywaniu bolesnych punktów spustowych.

Parametry zabiegu – leczenie bólu kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego

Terapeuci stosujący w swojej praktyce laser wysokoenergetyczny iLUX do uśmierzania bólu kręgosłupa szyjnego, który często wiąże się z ograniczeniem ruchomości, zalecają ustawienie następujących parametrów:

 • Moc leczenia: 8-10 Wat
 • Czas zabiegu: 9 minut
 • Ilość dżuli: 2000

Terapia odbywa się w trzech etapach. W pierwszym, stosuje się tryb pracy ciągłej CW dwa razy po 60 dżuli na mięśniu czworobocznym oraz mostkowo-obojczykowo-sutkowym. Drugim  etapem jest wykorzystanie trybu przeciwbólowego E2C z ustawieniem mocy 8 Wat w dwóch cyklach po 3 minuty na odcinku szyjnym kręgosłupa. Trzeci etap to użycie trybu przeciwzapalnego Ant-inf o mocy 10 Wat w dawce 80 dżuli na cm2, aplikowanego w tym samym miejscu, co wcześniejszy tryb przeciwbólowy.

Przebieg zabiegu można zobaczyć na naszym filmie:

W przypadku bólu odcinka lędźwiowego, np. z promieniowaniem do pośladka, parametry wyglądają następująco:

 • Moc leczenia: 8-10 Wat
 • Czas zabiegu: 10 minut
 • Ilość dżuli: 3600

W pierwszej kolejności opracowujemy przeciążony mięsień czworoboczny lędźwi i pośladek, a następnie oddziałujemy na L5. Z biblioteki schorzeń wybieramy tryb ciągły rozluźniający, ustawiamy 10 cm2 i używając dużej nakładki opracowujemy mięsień czworoboczny lędźwi i pośladek. Następnie wybieramy tryb E2C przeciwbólowy, ustawiamy moc 8W i wykonujemy zabieg 2×3 min w okolicy stawu krzyżowo-biodrowego i L5. Ostatnim etapem jest tryb pracy przeciwzapalny mocą 10W i wykonujemy go w tym samym miejscu, co tryb poprzedni.

Przebieg zabiegu prezentujemy na naszym filmie:

Podsumowując: dzięki zabiegom z użyciem lasera wysokoenergetycznego leczenie bólu kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego jest nieinwazyjne, efektywne, bezbolesne a przede wszystkim bardzo szybkie.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Natalia |

  Ile kosztuje laseroterapia

  1. Dominika Czyrnek |

   Pani Natalio,
   jeśli chodzi Pani o cenę zabiegu to jest ona indywidualnie ustalana przez placówkę/gabinet, w którym zdecydowałaby się Pani go wykonać.
   Jeśli zaś chodzi o cenę zakupu aparatu do laseroterapii, to dostępne w naszej ofercie znajdzie Pani tutaj: https://www.bardomed.pl/18-aparaty-do-laseroterapii. Do użytku domowego polecamy natomiast ten aparat: https://www.bardomed.pl/aparaty-przenosne-do-fizykoterapii/774-handy-laser-przenosny-aparat-do-laseroterapii-595-mw-okulary-ochronne.html.
   Serdecznie pozdrawiamy!

 2. Anna |

  Proszę o odpowiedz mam zaleconą laseroterapia czy mogę brać jak przeszłam chorobę nowotworową bo pisze że są przeciwskazania

  1. Dominika Czyrnek |

   Pani Anno,
   jeśli ma Pani wątpliwości co do form terapii zalecanych przez Pani lekarza prowadzącego to zalecamy się skonsultować z innym specjalistą. Pozdrawiamy!