Łydka tenisisty (naderwanie mięśnia łydki) – przyczyny, objawy oraz leczenie

Łydka tenisisty - naderwanie mięśnia łydki

Porady eksperta

Uraz nazywany powszechnie łydką tenisisty to dokładnie naderwanie mięśnia brzuchatego łydki, biegnącego z tyłu nogi spod kolana do ścięgna Achillesa. To dość częsta kontuzja, podczas której uszkodzona zostaje głowa przyśrodkowa mięśnia (dobrze widoczna po wewnętrznej stronie łydki, gdy się ją napina). Jakie są przyczyny i objawy łydki tenisisty oraz jak wygląda leczenie? Zapraszamy do lektury.

Łydka tenisisty

Nazwa jest oczywiście nieprzypadkowa – do urazu dochodzi bowiem najczęściej podczas gwałtownego napięcia mięśnia w trakcie jego wytężonej pracy, na przykład przy gwałtownej zmianie kierunku biegu lub nagłym wyskoku. Dlatego często zdarza się ona tenisistom, ale także koszykarzom, piłkarzom ręcznym oraz innym osobom aktywnym sportowo.

Przyczyną naderwania mięśnia łydki mogą też być uraz mechaniczny, przeciążenie albo brak rozgrzewki. Poza tym kontuzji sprzyjają odwodnienie, zmęczenie, brak rozciągania, zaburzenia mechaniki stawu skokowego oraz balansu mięśniowego.

Łydka tenisisty - naderwanie mięśnia łydki

Naderwanie a zerwanie mięśnia brzuchatego łydki

W najłagodniejszej formie – kiedy zerwanych jest mniej niż 5% włókien mięśnia – uraz ten określany jest po prostu zapaleniem. Goi się ono łatwo i szybko. Naderwany mięsień łydki oznacza, że przerwanych włókien jest więcej, ale nie wszystkie. To duża rozpiętość uszkodzeń, więc nasilenie objawów i czas leczenia poszczególnych przypadków może się znacznie różnić.

Zerwanie mięśnia łydki, jak sama nazwa wskazuje, oznacza całkowite przerwanie włókien.

Ból mięśnia brzuchatego łydki i inne objawy łydki tenisisty

Kiedy mamy naderwany mięsień brzuchaty łydki, ból może być zlokalizowany z tyłu podudzia, bliżej wewnętrznej strony w jego górnej części, ale często obejmuje po prostu całą okolicę. W zależności od rozmiaru urazu, bolesność będzie mieć różny stopień – może utrudniać lub nawet uniemożliwiać chodzenie.

Poza tym w miejscu urazu pojawiają się obrzęk i krwiak. Wielu pacjentów mówi też, że w momencie kontuzji pojawia się wrażenie uderzenia albo ukłucia.

Leczenie łydki tenisisty

W pierwszej chwili po kontuzji stosuje się to samo, co przy większości urazów: należy odciążyć kończynę, schładzać ją, w miarę możliwości trzymać wysoko i zgłosić się do lekarza. W przypadku silnego bólu mięśnia brzuchatego łydki można zastosować leki przeciwbólowe.

Rodzaj leczenia zależny jest od sprawdzanego za pomocą USG stopnia uszkodzenia włókien mięśnia brzuchatego łydki – naderwanie leczy się zachowawczo, zerwanie natomiast wymaga operacji. Zdarzają się sytuacje, w których naderwany mięsień wymaga zabiegu chirurgicznego, ale są one bardzo rzadkie.

Leczenie zachowawcze naderwania mięśnia brzuchatego łydki zaczyna się okresem unieruchomienia w gipsie lub ortezie. Zwykle w tym czasie przyjmuje się też leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Rehabilitację włącza się tak szybko, jak to możliwe.

Często, zwłaszcza od sportowców z naderwanym mięśniem łydki, słyszy się pytanie: ile przerwy wymagać będzie leczenie? Odpowiedź na to pytanie sprawia problemy – to bardzo indywidualna kwestia, zależna nie tylko od rozmiaru uszkodzenia, ale także tempa regeneracji tkanek. Natomiast powrót do formy trwa średnio około miesiąca, półtora. Ostatecznie jednak to lekarz da nam znać, kiedy można wrócić do normalnego funkcjonowania i treningów.

Fizjoterapia naderwanego mięśnia łydki

Głównym celem fizjoterapii jest ograniczenie bólu i czasu unieruchomienia oraz przyspieszenie regeneracji tkanek. Dlatego chętnie stosowanymi zabiegami są między innymi:

  • laser wysokoenergetyczny, przekazujący energię w uszkodzone miejsce, dzięki czemu działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i biostymulacyjnie,
  • magnetoterapia, wykorzystującą pole magnetyczne niskiej częstotliwości, przez co łagodzi ból i wspiera regenerację tkanek,
  • elektrostymulacja, która może mieć różne cele w zależności od konkretnej metody,
  • drenaż limfatyczny, rozluźniający i pobudzający krążenie, a przez to przyspieszający gojenie tkanek.

Elementem rehabilitacji będą także ćwiczenia, które przywrócą pełną ruchomość i elastyczność stawom oraz mięśniom, wzmocnią ten obszar, a przez to ograniczą ryzyko kolejnej kontuzji.

Najlepiej oczywiście byłoby uniknąć kontuzji. By ograniczyć jej ryzyko do minimum, należy ostrożnie dobierać coraz większe obciążenia oraz zawsze pamiętać o rozgrzewce, a zwłaszcza o rozluźnianiu mięśni zarówno przed, jak i po treningu.

Zobacz też: Łokieć tenisisty – opis schorzenia i leczenia z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *