Masaż na rwę kulszową – rodzaje i techniki

Masaż na rwę kulszową – rodzaje i techniki

Porady eksperta

Rwa kulszowa to jedna z przyczyn bólu kręgosłupa, który dotyka większą część naszej populacji. Jednym z głównych objawów jest ból, który może powstać nagle i unieruchomić na dłuższą chwilę, albo narastać w czasie i powodować utrudnienia codziennego funkcjonowania. Jak można sobie pomóc w takim przypadku? Czy wyjście na masaż będzie dobrym pomysłem na ból przy rwie kulszowej? Odpowiadamy w artykule.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to schorzenie, które objawia się bólem. Dolegliwości zaczynają się od odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i promieniują w dół do pośladka, tylnej strony uda i podudzia aż do stopy.

Zazwyczaj przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na korzenie nerwowe w przebiegu dyskopatii czy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, ale ucisk można również wywołać poprzez kręgozmyk czy zwężenie kanału kręgowego.

Wtórnie pojawiają się znaczne napięcia mięśni i okolicznych tkanek, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Obraz kliniczny będzie się różnić u osób z tym rozpoznaniem i zależy to przede wszystkim od przyczyny, długości trwania choroby i zaawansowania zmian.

Masaż na rwę kulszową – rodzaje i techniki

Czy masaż może pomóc na rwę kulszową?

W przypadku ostrego ataku rwy kulszowej, z ograniczonymi możliwościami poruszania się, należy wprowadzić pozycję ułożeniową, która odciąży i zadziała przeciwbólowo. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a fizjoterapię ogranicza się do niezbędnego minimum. Należy ograniczyć aktywność, unikać nadmiernych ruchów, ale również długotrwałego unieruchomienia, ponieważ może prowadzić do sztywności.

W przypadku stanu przewlekłego ból może narastać stopniowo, zazwyczaj są to dolegliwości o dużym nasileniu, utrudniające codzienne funkcjonowanie. Temu stanowi mogą również towarzyszyć objawy neurologiczne jak mrowienie, drętwienie i zaburzenie czucia. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz fizjoterapii.

Najskuteczniejszą formą leczenia rwy kulszowej jest zastosowanie ćwiczeń w połączeniu z zabiegami fizykalnymi. Do leczenia rwy kulszowej można zastosować m.in. zabieg laserem wysokoenergetycznym lub aparatami do terapii TECAR. Więcej o tych możliwościach piszemy w artykule pt. Rwa kulszowa – leczenie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Całość można uzupełnić jeszcze o wprowadzenie masażu, natomiast nie działa on na przyczynę, a jedynie łagodzi objawy.

Jaki masaż na rwę kulszową?

W przypadku rwy kulszowej zazwyczaj stosuje się masaż klasyczny, masaż tkanek głębokich lub mięśniowo-powięziową terapię punktów spustowych. Wybór danej techniki podyktowany jest potrzebami pacjenta i charakterem dolegliwości.

Masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny (leczniczy) to podstawowa forma masażu, która wspomaga rozluźnienie mięśni, zmniejszając ból. Nadmiernie napięte mięśnie mogą uciskać na nerw, powodując lub nasilając dolegliwości bólowe. Masaż poprawia również krążenie, co przyspiesza procesy regeneracji i poprawia odżywienie całego obszaru. Techniki masażu wpływają również pozytywnie na elastyczność i ruchomość sąsiadujących tkanek.

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich,  poprzez precyzyjne i powolne ruchy, oddziałuje na tkanki położone głębiej. Jego zastosowanie wywołuje rozluźnienie napiętych mięśni, poprawia elastyczność i umożliwia pracę na zrostach tkanek położonych głębiej, dzięki czemu ma wpływ na poprawę zakresu ruchu w stawach.

Poprzez pracę na tkankach, następuje poprawa krążenia krwi i limfy, odżywienia i natlenowania, usprawnianie usuwania produktów przemiany materii, przyspieszając tym samym regenerację.  Wspomaga również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Mięśniowo-powięziowa terapia punktów spustowych

Mięśniowo-powięziowa terapia punktów spustowych to głównie znalezienie i dezaktywacja tzw. punktów maksymalnie bolesnych. Dzięki temu zmniejszone zostają dolegliwości bólowe w obrębie punktu lub te promieniujące do innych obszarów. W tym przypadku również mamy do czynienia z normalizacją napięcia mięśniowego oraz stymulacją układu nerwowego. Dodatkowo następuje usprawnienie ruchomości powięzi i jej elastyczności.

Zastosowanie masażu w przypadku rwy kulszowej należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. W niektórych przypadkach, takich jak stan ostry czy rwa spowodowana zmianami nowotworowymi, masaż nie będzie wskazany, a może nawet pogorszyć obecny stan. W związku z tym nie należy stosować żadnych zabiegów na własną rękę, a w przypadku udania się na masaż koniecznie trzeba poinformować masażystę o rozpoznaniu rwy kulszowej lub o wszystkich niepokojących objawach.

Angelika Sosulska-Zielezińska
Autor: Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *