Najczęstsze schorzenia biegacza – jak sobie z nimi radzić? cz.1/2

Porady eksperta, Porady sprzętowe

Bieganie to obecnie jedna z najpopularniejszych form sportu i rekreacji. Począwszy od porannego lekkiego joggingu kończąc na maratonach czy ultramaratonach coraz popularniejszych wśród pasjonatów aktywności biegowej.

O ile generalnie można zgodzić się z popularnym stwierdzeniem, że ruch to zdrowie, to niektóre badania pokazują bardzo wysoki współczynnik kontuzjogenności u biegaczy (nawet do 70%). Dotyczy to głównie amatorów rozpoczynających przygodę ze sportem po latach bezczynności. Problemem w tej grupie jest brak znajomości zasad progresji treningowej, trening oparty wyłącznie na aktywności biegowej oraz bagatelizowanie początkowych objawów kontuzji, która z czasem zamienia się w poważny problem skutkujący przerwaniem treningów na długie miesiące. Tymczasem odpowiednio wczesna wizyta u dobrego fizjoterapeuty czy osteopaty połączona z właściwym leczeniem (w tym nowoczesną fizykoterapią – falą uderzeniową Rosetta ESWT, laserem wysokoenergetycznym iLux czy terapią Doctor Tecar) umożliwia szybki powrót do regularnej aktywności bez obawy o nasilenie objawów i pogorszenie stanu pacjenta.

W poniższym artykule omówimy kilka najpopularniejszych i najbardziej dokuczliwych kontuzji biegaczy, których zbagatelizowanie może stać się prawdziwą zmorą, wykluczając nas na długi czas z biegania:

Skręcenie stawu skokowego

Mechaniczna kontuzja, która może dotyczyć każdego uprawiającego jakąkolwiek aktywność fizyczną. Jest wynikiem obciążenia stopy na niestabilnym podłożu, gwałtownej zmiany kierunku biegu czy zablokowania stopy o jakąś przeszkodę. W efekcie dochodzi do naciągnięcia, naderwania lub nawet zerwania więzadeł stawu skokowego. Dolegliwości w zależności od stopnia uszkodzenia to ból o różnym nasileniu, opuchlizna, niestabilność uszkodzonego stawu.

Bezpośrednio po urazie koncentrujemy się na schłodzeniu uszkodzonej okolicy, działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Kolejne etapy leczenia to działania przyspieszające regenerację uszkodzonych tkanek, kinezyterapia, taping oraz fizykoterapia w postaci elektroterapii i leczenia ultradźwiękami. Bardzo dobre i szybkie efekty daje terapia laserem wysokoenergetycznym (iLux) dająca poprawę stanu już po kilku zabiegach.

Zapobieganie tego typu kontuzji nie jest do końca możliwe biorąc pod uwagę mechanizm i losowość urazu. Z pewnością ryzyko zmniejszają redukcja masy ciała i ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące staw skokowy. U osób mających tendencję do tego typu urazów warto rozważyć trening na stabilnym podłożu.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Jest to bardzo częsta przypadłość biegaczy. Najczęstszą przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa jest przeciążenie treningowe – niedopasowana objętość treningu, często połączona ze zbyt dużą ilością kilometrów bieganych w terenie górskim lub pagórkowatym. Na tego typu dolegliwości narażone są w szczególności osoby z nadmierną pronacją stopy oraz kobiety mające osłabione ścięgno w wyniku częstego chodzenia na wysokim obcasie.

Dolegliwości w zapaleniu ścięgna Achillesa mają różne nasilenie począwszy od dyskomfortu  i sztywności po przebudzeniu, poprzez lekki ból na początku biegu aż po obrzęk i ból ścięgna uniemożliwiający chodzenie.

Leczenie zaczynamy od przerwania treningów i schładzania bolącej okolicy. W razie potrzeby stosujemy środki przeciwzapalne /przeciwbólowe –najlepiej za pomocą jonoforezy. W dalszej kolejności pomocne będą zabiegi wzmagające przebudowę i regeneracje ścięgna.  Dobre wyniki daje terapia falą uderzeniową (Rosseta ESWT), która poprzez wywołanie leczniczych mikrouszkodzeń zmusza ścięgno i tkanki otaczające do szybkiego samoleczenia. Rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium choroby daje bardzo dobre wyniki, bagatelizowanie objawów może prowadzić do naderwania lub nawet zerwania ścięgna i konieczności zabiegu operacyjnego.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Jest  najczęściej występującą dolegliwością związana z podeszwową częścią stopy. W przypadkach uszkodzenia rozcięgna ból zaczyna się w dolnych okolicach pięty oraz w przyśrodkowej części podeszwy stopy. Początkowo pojawia się uczucie niewygody, uwieranie i lekki ból zaraz po wstaniu z łóżka lub od biurka. Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej ból narasta, chociaż w wielu przypadkach solidna rozgrzewka powoduje jego zanikanie – po kilku minutach marszu lub truchtu ból ustępuje. W poważniejszych przypadkach uszkodzenie rozcięgna podeszwowego uniemożliwia kontynuowanie treningu, a wraz z rozwojem kontuzji dolegliwości mogą się nasilać, występować po treningu, lub nawet w czasie zwykłego chodzenia.

Powodem występowania uszkodzeń ścięgna jest przede wszystkim jego długotrwała ekspozycja na duże napięcia, połączona z niedostateczną elastycznością mięśni łydki. Dodatkowym czynnikiem jest bieganie w źle dobranych albo zużytych butach lub wykonywanie dużej części treningu w kolcach. Na problemy ze strony rozcięgna podeszwowego narażone są w szczególności osoby z płaskostopiem, obniżonym łukiem podłużnym stopy oraz koślawością pięty.

Leczenie tej dolegliwości to przede wszystkim znalezienie przyczyny biomechanicznej powstawania tego problemu i wyeliminowanie jej odpowiednimi ćwiczeniami oraz rozciąganiem mięśni łydki i zginaczy uda. Doraźnie stosujemy leczenie przeciwbólowe i/przeciwzapalne, objawową fizjoterapię pod kontrolą USG. Dobre wyniki daje przebudowa zmienionych tkanek pod działaniem fali uderzeniowej (Rosetta ESWT).

Autor: Marek Christ

Marek Christ to regionalny manager sprzedaży w firmie BardoMed Sp. z o.o. Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego główna specjalizacja to laseroterapia wysokoenergetyczna oraz terapia Tecar. Posiada bogate, kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z klientem.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *