Najczęstsze schorzenia biegacza – jak sobie z nimi radzić? cz.1/2
Porady eksperta, Porady sprzętowe
Bieganie to obecnie jedna z najpopularniejszych form sportu i rekreacji. Począwszy od porannego lekkiego joggingu kończąc na maratonach czy ultramaratonach coraz popularniejszych wśród pasjonatów aktywności biegowej.
O ile generalnie można zgodzić się z popularnym stwierdzeniem, że ruch to zdrowie, to niektóre badania pokazują bardzo wysoki współczynnik kontuzjogenności u biegaczy (nawet do 70%). Dotyczy to głównie amatorów rozpoczynających przygodę ze sportem po latach bezczynności. Problemem w tej grupie jest brak znajomości zasad progresji treningowej, trening oparty wyłącznie na aktywności biegowej oraz bagatelizowanie początkowych objawów kontuzji, która z czasem zamienia się w poważny problem skutkujący przerwaniem treningów na długie miesiące.
Tymczasem odpowiednio wczesna wizyta u dobrego fizjoterapeuty czy osteopaty połączona z właściwym leczeniem (w tym nowoczesną fizykoterapią – falą uderzeniową Rosetta ESWT, laserem wysokoenergetycznym iLUX czy terapią Doctor TECAR) umożliwia szybki powrót do regularnej aktywności bez obawy o nasilenie objawów i pogorszenie stanu pacjenta.
-
43900.00 złAparat do terapii falą uderzeniową Rosetta ESWT
-
48000.00 złLaser wysokoenergetyczny iLUX PLUS 10 W, 810nm + 980nm
-
39000.00 złAparat do terapii TECAR - DOCTOR TECAR SMART
W poniższym artykule omówimy kilka najpopularniejszych i najbardziej dokuczliwych kontuzji biegaczy, których zbagatelizowanie może stać się prawdziwą zmorą, wykluczając nas na długi czas z biegania:
Skręcenie stawu skokowego
Mechaniczna kontuzja, która może dotyczyć każdego uprawiającego jakąkolwiek aktywność fizyczną. Jest wynikiem obciążenia stopy na niestabilnym podłożu, gwałtownej zmiany kierunku biegu czy zablokowania stopy o jakąś przeszkodę. W efekcie dochodzi do naciągnięcia, naderwania lub nawet zerwania więzadeł stawu skokowego. Dolegliwości w zależności od stopnia uszkodzenia to ból o różnym nasileniu, opuchlizna, niestabilność uszkodzonego stawu.
Bezpośrednio po urazie koncentrujemy się na schłodzeniu uszkodzonej okolicy, działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Kolejne etapy leczenia to działania przyspieszające regenerację uszkodzonych tkanek, kinezyterapia, taping oraz fizykoterapia w postaci elektroterapii i leczenia ultradźwiękami. Bardzo dobre i szybkie efekty daje terapia laserem wysokoenergetycznym (iLUX) dająca poprawę stanu już po kilku zabiegach.
Zapobieganie tego typu kontuzji nie jest do końca możliwe biorąc pod uwagę mechanizm i losowość urazu. Z pewnością ryzyko zmniejszają redukcja masy ciała i ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące staw skokowy. U osób mających tendencję do tego typu urazów warto rozważyć trening na stabilnym podłożu.
Zapalenie ścięgna Achillesa
Jest to bardzo częsta przypadłość biegaczy. Najczęstszą przyczyną zapalenia ścięgna Achillesa jest przeciążenie treningowe – niedopasowana objętość treningu, często połączona ze zbyt dużą ilością kilometrów bieganych w terenie górskim lub pagórkowatym. Na tego typu dolegliwości narażone są w szczególności osoby z nadmierną pronacją stopy oraz kobiety mające osłabione ścięgno w wyniku częstego chodzenia na wysokim obcasie.
Dolegliwości w zapaleniu ścięgna Achillesa mają różne nasilenie począwszy od dyskomfortu i sztywności po przebudzeniu, poprzez lekki ból na początku biegu aż po obrzęk i ból ścięgna uniemożliwiający chodzenie.
Leczenie zaczynamy od przerwania treningów i schładzania bolącej okolicy. W razie potrzeby stosujemy środki przeciwzapalne /przeciwbólowe –najlepiej za pomocą jonoforezy. W dalszej kolejności pomocne będą zabiegi wzmagające przebudowę i regeneracje ścięgna. Dobre wyniki daje terapia falą uderzeniową (Rosseta ESWT), która poprzez wywołanie leczniczych mikrouszkodzeń zmusza ścięgno i tkanki otaczające do szybkiego samoleczenia. Rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium choroby daje bardzo dobre wyniki, bagatelizowanie objawów może prowadzić do naderwania lub nawet zerwania ścięgna i konieczności zabiegu operacyjnego.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego
Jest najczęściej występującą dolegliwością związana z podeszwową częścią stopy. W przypadkach uszkodzenia rozcięgna ból zaczyna się w dolnych okolicach pięty oraz w przyśrodkowej części podeszwy stopy. Początkowo pojawia się uczucie niewygody, uwieranie i lekki ból zaraz po wstaniu z łóżka lub od biurka. Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej ból narasta, chociaż w wielu przypadkach solidna rozgrzewka powoduje jego zanikanie – po kilku minutach marszu lub truchtu ból ustępuje. W poważniejszych przypadkach uszkodzenie rozcięgna podeszwowego uniemożliwia kontynuowanie treningu, a wraz z rozwojem kontuzji dolegliwości mogą się nasilać, występować po treningu, lub nawet w czasie zwykłego chodzenia.
Powodem występowania uszkodzeń ścięgna jest przede wszystkim jego długotrwała ekspozycja na duże napięcia, połączona z niedostateczną elastycznością mięśni łydki. Dodatkowym czynnikiem jest bieganie w źle dobranych albo zużytych butach lub wykonywanie dużej części treningu w kolcach. Na problemy ze strony rozcięgna podeszwowego narażone są w szczególności osoby z płaskostopiem, obniżonym łukiem podłużnym stopy oraz koślawością pięty.
Leczenie tej dolegliwości to przede wszystkim znalezienie przyczyny biomechanicznej powstawania tego problemu i wyeliminowanie jej odpowiednimi ćwiczeniami oraz rozciąganiem mięśni łydki i zginaczy uda. Doraźnie stosujemy leczenie przeciwbólowe i/przeciwzapalne, objawową fizjoterapię pod kontrolą USG. Dobre wyniki daje przebudowa zmienionych tkanek pod działaniem fali uderzeniowej.