Prądy TENS na kręgosłup lędźwiowy

Prądy TENS na kręgosłup lędźwiowy

Porady eksperta

Prądy TENS to powszechnie stosowany zabieg elektroterapii, który przynosi pacjentom wiele korzyści, szczególnie w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa. Czy są one stosowane w każdym schorzeniu? W jaki sposób działają i jakie prądy na ból kręgosłupa można zastosować poza TENS? Odpowiadamy w artykule.

Czym są prądy TENS?

Prądy TENS to rodzaj elektroterapii, w której wykorzystywane prądy są używane do modulacji sygnałów bólowych, docierających do mózgu. Elektrody podpięte do urządzenia, umieszczane są na skórze w okolicy bólowej. Następnie urządzenie wysyła impulsy elektryczne, które mają zmniejszyć dolegliwości bólowe. To przyjemny zabieg, który chętnie jest wybierany przez pacjentów z dolegliwościami bólowymi.

Więcej na temat tego rodzaju elektroterapii piszemy w artykule pt. Prądy TENS – zastosowanie w rehabilitacji i polecane aparaty.

Prądy TENS a kręgosłup lędźwiowy – wskazania i działanie

Mechanizm działania prądów TENS nie jest jeszcze w pełni zrozumiały. Jedna z hipotez sugeruje, że prądy TENS działają poprzez zablokowanie transmisji sygnałów bólowych w nerwach obwodowych, co zmniejsza percepcję bólu. Ponadto istnieją dowody na to, że prądy TENS mogą również stymulować produkcję endorfin, naturalnych substancji przeciwbólowych organizmu, co dodatkowo zmniejsza ból.

Prądy TENS na kręgosłup lędźwiowy

Zabieg z użyciem prądów TENS jest bezpieczny, rzadko powoduje działania niepożądane np. w porównaniu z farmakoterapią. Zabieg ten można również przeprowadzać w warunkach domowych, dzięki przenośnym urządzeniom do fizykoterapii.

Terapia TENS na kręgosłup może być skuteczna w leczeniu:

  • przewlekłych bóli kręgosłupa
  • zespołach korzeniowych
  • bólów pourazowych
  • bólów neuropatyczny
  • nadmiernego napięcia i spiętych mięśni.

Przyczyny przewlekłego bólu kręgosłupa lędźwiowego

Ból odcinka lędźwiowego jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości u osób w różnym wieku. Chyba każdy, prędzej czy później, doświadczy tego rodzaju bólu w formie krótkotrwałej i przejściowej lub przewlekłej.

Oprócz dolegliwości bólowych pojawia się również dyskomfort, sztywność mięśniowa, trudności w poruszaniu się i upośledzenie funkcji.

Przyczyn tego bólu może być wiele, od powszechnego siedzącego trybu życia, nieodpowiedniej aktywności po stany patologiczne, jak choroba zwyrodnieniowa czy urazy.

Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej prowadzi do nadmiernego napięcia mięśni grzbietu. Niejednokrotnie przyjmowana postawa jest nieprawidłowa, co sprawia, że kręgosłup i okoliczne tkanki zostają przeciążone. Może dochodzić do ucisku na naczynia krwionośne i nerwy, co w konsekwencji będzie powodować dolegliwości bólowe.

Choroba zwyrodnieniowa

Wraz z wiekiem zmienia się struktura krążków międzykręgowych, które tracąc wodę, zmniejszają stoją wysokość. Zwężenie przestrzeni międzykręgowych może powodować ucisk kręgów na struktury nerwowe, co może dawać dolegliwości bólowe w przebiegu tego nerwu lub objawy neurologiczne, takie jak drętwienie, mrowienie czy osłabienie mięśni.

Dodatkowo zmiany zwyrodnieniowe mogą prowadzić do nieprawidłowego obciążenia i nadmiernego zużycia, a sztywniejące więzadła powodują ograniczenie ruchomości oraz ból i dyskomfort przy aktywności fizycznej lub codziennym funkcjonowaniu.

Zapalenie stawów kręgosłupa (spondyloartropatie)

Spondyloartropatie to grupa chorób zapalnych (reumatycznych), które zajmują stawy kręgosłupa i miednicy. Choroby te mogą prowadzić do bólu lędźwiowego, sztywności kręgosłupa, ograniczenia ruchomości oraz poważnych zmian w strukturze kręgosłupa.

Urazy kręgosłupa

Mogą być wynikiem wypadków samochodowych, upadków z wysokości czy urazów sportowych. Uszkodzenia struktur kręgosłupa, takie jak złamania kręgów czy uszkodzenia tkanek miękkich, mogą prowadzić do przewlekłego bólu lędźwiowego.

Wady wrodzone

Wady wrodzone kręgosłupa mogą mieć różną postać. Najczęściej są to skoliozy lub zaburzenia krzywizn, np. hiperlordoza lędźwiowa czy hipokifoza piersiowa. Zmiany te powodują nieprawidłowe zużywanie narządu ruchu i przeciążenia nie tylko w obrębie zaburzonego segmentu, ale również segment wyżej czy niżej.

Czynniki psychospołeczne

W obecnych czasach towarzyszy nam stres, niepokój i bardzo szybkie tempo życia. Czynniki psychologiczne oddziałują na organizm w postaci objawów somatycznych (choroby psychosomatyczne). Wiążą się one często ze zwiększonym napięciem mięśniowym, przyczyniając się do przewlekłego bólu kręgosłupa lędźwiowego.

Czynniki przedstawione powyżej mogą występować samodzielnie lub w grupach. Warto pamiętać jednak, że jedne czynniki, np. siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, mogą predysponować do powstawania kolejnych, np. choroby zwyrodnieniowej.

Zabieg elektroterapii w domu
Zabieg elektroterapii, w tym prądy TENS, można stosować w domu po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą

Jakie prądy na kręgosłup poza TENS?

Oprócz terapii prądami TENS, istnieją również inne rodzaje prądów elektrycznych, które mogą być stosowane w leczeniu bólu kręgosłupa. Są to:

  • Prądy diadynamiczne – ten rodzaj prądów elektrycznych wykorzystuje zmienne częstotliwości prądów, które mogą być stosowane do łagodzenia bólu poprzez działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
  • Prądy interferencyjne Nemeca – terapia prądami średniej częstotliwości, które są stosowane do zmniejszenia bólu poprzez zastosowanie dwóch różnych częstotliwości prądów elektrycznych, które interferują ze sobą. Ta forma terapii może być skuteczna w zmniejszaniu bólu poprzez blokowanie przewodzenia sygnałów bólowych do mózgu.
  • Prądy galwaniczne – jest to rodzaj terapii prądami stałymi, które mogą być stosowane do łagodzenia bólu poprzez działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bardzo dobrze sprawdza się w tym przypadku jonoforeza, czyli zabieg prądem stałym z lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Jeśli chcesz korzystać z elektroterapii w domu, to przed wyborem rodzaju prądu należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby dobrać zabieg indywidualnie do danego problemu.

Angelika Sosulska-Zielezińska
Autor: Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *