Presoterapia – kompendium wiedzy. Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Presoterapia wykonywana przy użyciu aparatu CarePump

Porady eksperta

Presoterapia, nazywana też mechanicznym drenażem limfatycznym, to zyskująca na popularności metoda fizjoterapii, stosowana nie tylko w leczeniu chorób, ale także profilaktycznie, do poprawy funkcjonowania organizmu. Wciąż budzi ona jednak wiele pytań. Zebraliśmy najczęstsze z nich i udzieliliśmy na nie odpowiedzi, dzięki czemu powstało kompendium wiedzy o presoterapii.

Spis treści

Co to jest presoterapia? Krótka definicja

Presoterapia, inaczej określana mechanicznym drenażem limfatycznym, to zabieg masażu uciskowego, wykonywany specjalnym aparatem, który obsługuje mankiety na różne części ciała (najczęściej na kończyny dolne i górne, ale też na obszar bioder i brzucha, pośladków oraz ud). Zabiegi presoterapii poprawiają przepływ limfy i krwi oraz redukują obrzęki limfatyczne.

Presoterapia wykonywana przy użyciu aparatu CarePump

Na czym polega presoterapia?

Głównym celem zabiegu presoterapii jest przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych. Przebieg zabiegu przedstawimy na przykładzie kończyn w przypadku, gdy aparat wykorzystywany jest w warunkach domowych.

Najpierw należy włożyć rękę lub nogę do specjalnego mankietu, a następnie na panelu aparatu wybrać program i czas trwania zabiegu. Po uruchomieniu urządzenia, komory w mankietach napełniają się powietrzem, uciskając fragment nogi lub ręki. Wiele aparatów ma kilka różnych trybów pracy – komory mogą napełniać się w odmiennej kolejności i w różnych momentach wypuszczać powietrze.

W poniższym filmie prezentujemy 5 programów, w które wyposażone są aparaty do presoterapii naszej marki CarePump.

Jakie są wskazania do presoterapii?

Presoterapia służy przede wszystkim likwidacji obrzęków limfatycznych, czyli przepchnięciu zastojów chłonki do węzłów chłonnych. Takie obrzęki mogą być skutkiem np. urazu, mastektomii, niewydolności układu limfatycznego, cukrzycy czy zaburzeń hormonalnych.

Drenaż limfatyczny może wspierać profilaktykę przeciwżylakową. Przez sportowców stosowany jest natomiast po treningach dla przyspieszenia regeneracji.

Poza tym presoterapia ma także zastosowanie w kosmetyce, gdzie pomaga w redukcji cellulitu i detoksykacji organizmu. Szerzej zastosowanie presoterapii w kosmetologii opisaliśmy w artykule: Drenaż limfatyczny i jego zastosowanie w kosmetologii.

Jakie efekty przynoszą zabiegi presoterapii?

Zabiegi presoterapii przyspieszają przepływ krwi i limfy, a wraz z nim procesy regeneracyjne, zanikanie siniaków, likwidują także uczucie „ciężkich nóg” i zmniejszają obrzęki spowodowane zastojami chłonki. W wielu przypadkach przynoszą uczucie “ulgi”.

O efektach presoterapii stosowanej przez sportowców piszemy w tekście: Zastosowania drenażu limfatycznego w regeneracji sportowej.

Presoterapia dla sportowców - aparat CarePump

Jakie są przeciwwskazania do presoterapii?

Jak większość zabiegów, także presoterapia ma przeciwwskazania. Nie mogą jej wykonywać m.in. osoby cierpiące na choroby serca (np. zakrzepowe zapalenie żył, nadciśnienie, miażdżycę, niewydolność serca), zapalenie naczyń chłonnych czy stany zapalne stawów. Stosowanie presoterapii należy zawsze skonsultować ze specjalistą.

Jak przygotować się do zabiegu?

Presoterapia nie wymaga szczególnego przygotowań ze strony pacjenta. Może on założyć bezszwowe getry, jeśli takie posiada (w innym przypadku zabieg będzie wykonany w jednorazowych nakładkach).

Jeżeli przygotowujemy się do zabiegu w domu, przypilnujmy, by mieć odpowiednio dużo miejsca, a jeśli zabieg wykonywany jest na nodze, to by można było się wygodnie położyć.

Wykonanie drenażu limfatycznego w warunkach domowych aparatem CarePump

Czy można wykonywać zabiegi presoterapii samodzielnie w domu?

Presoterapię można wykonywać samodzielnie w domu, co jest szczególnie wygodne w przypadku dolegliwości długotrwałych i nawracających. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio stosowana może pogorszyć stan pacjenta zamiast mu pomóc! Dlatego nawet jeśli wiemy, na czym polega presoterapia i że możemy z niej korzystać, przed wdrożeniem jej w domową profilaktykę koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą częstotliwość, czas trwania oraz inne parametry zabiegów.

Jak często wykonywać zabieg presoterapii?

Tak naprawdę wszystko zależy od przypadłości i potrzeb pacjenta. Niektórym profilaktycznie wystarczy zabieg 1–2 razy w tygodniu, dla innych lepsze będzie wykonywanie ich codziennie. Sportowcy często przeprowadzają zabieg presoterapii po każdym treningu.

Jakie urządzenie do presoterapii wybrać?

Rynek aparatów do drenażu limfatycznego jest coraz szerszy, warto wybrać takie urządzenie, które najlepiej posłuży naszym celom, ale będzie miało przy tym szerokie zastosowanie (np. nie tylko po treningu, ale również w wypadku niektórych kontuzji), będzie obsługiwało mankiety na różne części ciała, nie tylko na kończyny. Warto też zwrócić uwagę na to, czy aparat jest kompaktowy i przenośny.

Te warunki spełniają aparaty CarePump, które są poręczne i kompaktowe, łatwo więc spakować je ze sobą na zawody czy wakacje, a dodatkowo są zasilane akumulatorowo, dzięki czemu zabieg można wykonać dosłownie wszędzie, nie martwiąc się o dostęp do prądu.

Urządzenia CarePump są proste w obsłudze, a jednocześnie oferują wiele trybów pracy i możliwość regulacji ciśnienia. W zależności od modelu, obsługują różną liczbę komór w mankietach – 4, 6 lub 8, co znajduje odzwierciedlenie w nazwie aparatu. Warto przy tym zaznaczyć, że im więcej komór w mankiecie obsługuje aparat, tym bardziej precyzyjny jest zabieg drenażu limfatycznego.

Do aparatów CarePump można dokupić mankiety na nogi, na ręce, na biodra i brzuch lub na biodra, brzuch, uda i pośladki. Ten ostatni mankiet szczególnie polecamy do zastosowań kosmetycznych, np. niwelowania cellulitu.

Więcej szczegółowych informacji o masażu limfatycznych znajdziesz na naszym blogu w dziale Drenaż limfatyczny.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *