Rodzaje laserów wykorzystywanych w fizjoterapii

Rodzaje laserów wykorzystywanych w fizjoterapii - laser wysokoenergetyczny iLUX

Porady eksperta

Laseroterapia jest dobrze znaną metodą, od lat stosowaną w fizjoterapii. Najprościej mówiąc – polega na naświetlaniu ciała pacjenta (tkanek) promieniowaniem laserowym, które aplikuje się z użyciem  specjalnych sond, sterowanych za pomocą aparatu do laseroterapii. W fizjoterapii stosuje się różne rodzaje laserów, które można podzielić ze względu na generowaną moc, długość wiązki laserowej czy rodzaj ośrodka czynnego. 

Podział laserów ze względu na moc

W tym artykule skupimy się na głównym podziale laserów, czyli rozróżnieniu ze względu na moc. Moc emisyjna lasera wyrażana jest w watach (W), natomiast ilość przekazanej do tkanek energii wyrażana jest w dżulach (J). Dawka przekazanej energii zależy od mocy emisyjnej lasera oraz od czasu naświetlania promieniowaniem laserowym.

Podział laserów ze względu na moc:

  • lasery niskoenergetyczne, czyli biostymulacyjne, inaczej zwane „miękkimi” – posiadają moc emisyjną do 1W (np.  300 mW, 500 mW, 595 mW),
  • lasery wysokoenergetyczne – o mocy emisyjnej powyżej  1W (zazwyczaj są to lasery o mocy od 5W wzwyż, np. 10W, 15W, 20W, 30W).

Dla porównania, w laserach niskoenergetycznych średnia dawka (w zależności od stanu pacjenta) to ok. 6-10 J/cm2, a cały zabieg zawiera dawkę do ok. 200 J.

Natomiast w laserach wysokoenergetycznych średnia dawka biostymulacyjna (w zależności od stanu pacjenta) to ok. 100 J/cm2, a całość zabiegu może osiągać nawet 3000 J.

Rodzaje laserów wykorzystywanych w fizjoterapii - laser wysokoenergetyczny iLUX

Lasery wysokoenergetyczne mają zatem od kilkunastu do kilkudziesięciu razy większą moc od laserów biostymulacyjnych. Różnica jest spora. To powoduje, że efekty zabiegu z użyciem lasera wysokoenergetycznego odczuwalne są już po pierwszym zabiegu (oczywiście poprawnie wykonanym)!

Bezwzględnie w obu terapiach z użyciem lasera należy stosować specjalne okulary ochronne, zarówno dla pacjenta, jak i terapeuty.

Lasery biostymulacyjne, czyli niskoenergetyczne

Popularne zabiegi laseroterapii w ramach NFZ to zabiegi z użyciem laserów biostymulacyjnych (niskoenergetycznych), które są bezpieczne i nieodczuwalne przez pacjentów, ponieważ nie dają efektu termicznego.

Lasery biostymulacyjne mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, pobudzające mikrokrążenie krwi, nasilające proces namnażania się nowych komórek, pobudzające syntezę kolagenu, wspomagające gojenie się ran i blizn.

Przykładowo aparaty biostymulacyjne (niskoenergetyczne) to aparaty stacjonarne: urządzenie Bardomed L1 i aparat do laseroterapii I-TECH LA-500 oraz przenośny aparat o bardzo dobrych parametrach Handy Laser.

Ciekawym przykładem lasera biostymulacyjnego jest laser światłowodowy LaserNeedle, który stosowany jest głównie w ortopedii i medycynie sportowej.

Laseroterapia światłowodowa

Lasery wysokoenergetyczne

Laseroterapia wysokoenergetyczna jest zdecydowanie bardziej innowacyjną i efektywniejszą formą leczenia. Niestety w Polsce wciąż nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale można z niej skorzystać w prywatnych gabinetach fizjoterapeutycznych.

Terapeuci posiadający w swoich gabinetach laser wysokoenergetyczny zazwyczaj przeszkoleni są przez dostawcę sprzętu, ponieważ nieumiejętne zastosowanie transferu energii, jaki dostarczany jest do ciała pacjenta podczas zabiegu, może doprowadzić do poparzenia lub uszkodzenia tkanek.

Większa moc lasera przekłada się na głębsze wnikanie energii do tkanek, które może wynosić nawet do kilkunastu centymetrów.

Terapia laserem wysokoenergetycznym ma silne działanie przeciwbólowe i szerszy zakres zastosowania, choć wskazania są podobne, jak przy laserze biostymulacyjnym.

Wybór patologii w laserze wysokoenergetycznym iLUX

Lasery wysokoenergetyczne mają zastosowanie również w „trudniejszych” przypadkach, takich jak:

  • naderwanie ścięgna lub więzadła,
  • zapalenie kaletki maziowej,
  • zapalenia ścięgna np. Achillesa,
  •  uszkodzenie łąkotek,
  • skręcenie stawu skokowego,
  • obrzęki,
  •  dyskopatie
  • i wiele innych schorzeń.

Do laserów wysokoenergetycznych zaliczamy serię aparatów iLUX włoskiej produkcji, które różnią się między sobą mocą oraz długością fal.

Długość zastosowanych fal również ma znaczenie, ponieważ w zależności od ilości długości fal, mamy możliwość penetracji tkanek o różnej głębokości. Przykładowo model iLUX PLUS 20 W ma dwie długości fal: 810 i 980 nm.

Jeśli masz pytania dotyczące urządzeń do rehabilitacji albo chcesz przetestować nowoczesne lasery w swoim gabinecie, to skontaktuj się z naszymi fizjoterapeutami. Dane znajdziesz w zakładce Kontakt.

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *