Zespół ciasnoty podbarkowej – przyczyny, objawy oraz leczenie: zabiegi fizykalne, ćwiczenia
Ból barku może wynikać z różnego rodzaju urazów, ale wiele z nich prowadzi ostatecznie do schorzenia zwanego zespołem ciasnoty podbarkowej. Rehabilitacja w związku z tym też może przyjąć różne formy. Jakie? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie objawy daje zespół ciasnoty podbarkowej i dlaczego nie warto ich ignorować, a także jak może wyglądać leczenie tego schorzenia.
Spis treści
Czym jest zespół ciasnoty podbarkowej?
Zespół ciasnoty podbarkowej (z ang. shoulder impingement syndrome, w skrócie SIS) to najpowszechniejsza przyczyna bólu barku. Powoduje ją zwykle inna kontuzja. Zespół ciasnoty podbarkowej oznacza bowiem, że miękkie struktury blokują staw barkowy, przez co nie działa on poprawnie.
Zespół ciasnoty podbarkowej – przyczyny
Co przyczynia się do zespołu ciasnoty podbarkowej? Ćwiczenia lub ruchy unoszenia rąk ponad głową, oczywiście jeśli są wielokrotnie powtarzane. Dlatego to schorzenie dotyka często sportowców, szczególnie siatkarzy, tenisistów i pływaków, oraz pracowników budowy, malarzy, elektryków, a także przedstawicieli innych zawodów, które wymagają podobnej aktywności.
Tego rodzaju ruch może powodować różne dolegliwości okolicy barków, między innymi:
- zapalenie kaletki podbarkowej (więcej o tym rodzaju urazu pisaliśmy w tekście Zapalenie kaletki maziowej – przyczyny i leczenie zabiegami fizykalnymi),
- zapalenie ścięgien stożka rotatorów (inaczej: kaptura lub pierścienia rotatorów),
- degenerację ścięgien stożka rotatorów,
- dysfunkcje mięśni stożka rotatorów,
- deformację krawędzi wyrostka barkowego,
a te mogą prowadzić do zespołu ciasnoty podbarkowej.
Pierścień rotatorów utrzymuje kość ramienną w stawie i łączy ją z łopatką, kaletka maziowa zmniejsza tarcie w stawie i umożliwia ruch stożka. Gdy dowolna z tych struktur jest uszkodzona, podczas podnoszenia ręki wyrostek barkowy może je uciskać, co najczęściej powoduje ból.
Objawy zespołu ciasnoty podbarkowej
Wspomnieliśmy już o bólu, który jest podstawowym sygnałem większości urazów. W tej sytuacji ból zwykle występuje w górnej i bocznej części ramienia, podczas ruchu ręki w górę i po nim, a w późniejszym stadium choroby także i podczas odpoczynku.
W przypadku zespołu ciasnoty podbarkowej objawy obejmują też:
- tkliwość przedniej i bocznej części barku,
- ograniczony zakres ruchu w stawie (do góry, ale też w tył),
- uczucie sztywności,
- zmniejszenie siły w tej okolicy.
Leczenie zespołu ciasnoty podbarkowej
Zwykle specjalista diagnozuje to schorzenie na podstawie wywiadu i badania USG lub RTG. Zalecone leczenie może się różnić w zależności od przyczyny urazu, jego stadium oraz wieku i możliwości pacjenta.
Najprawdopodobniej włączone w ten proces będą odpoczynek (czasem z pomocą ortezy), leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, zwykle w formie maści lub żelu. Kiedy taki schemat leczenia nie przynosi efektów, lekarz może zlecić iniekcje sterydowe albo nawet leczenie operacyjne – tzw. dekompresję przestrzeni podbarkowej, zwykle wykonywaną artroskopowo. Dlatego tak ważne jest, by nie ignorować objawów i nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Oczywiście istnieje jeszcze jeden – kluczowy – element terapii zespołu ciasnoty podbarkowej, a jest nim fizjoterapia.
Zespół ciasnoty podbarkowej – rehabilitacja
W przypadku zespołu ciasnoty podbarkowej fizjoterapia w pierwszej fazie leczenia ma na celu zminimalizowanie bólu oraz leczenie stanu zapalnego, jeśli taki występuje. By to osiągnąć, rehabilitant może zastosować zabiegi:
- laseroterapii (w tym aparatami do laseroterapii wysokoenergetycznej),
- krioterapii,
- elektroterapii (na przykład prądami TENS),
- magnetoterapii
- terapię ultradźwiękami.
-
52000.00 złLaser wysokoenergetyczny iLUX PLUS 15 W, 810nm + 980nm
-
4370.00 złAparat do elektroterapii BARDOMED E1
-
6590.00 złAparat do magnetoterapii BARDOMED M1 z dwoma aplikatorami płaskimi
W dalszej kolejności w leczeniu zespołu ciasnoty podbarkowej rehabilitacja skupia się na poprawie zakresu ruchu, siły mięśni i ogólnej sprawności kończyny. Tu największe znaczenie mają już ćwiczenia – zarówno te wykonywane podczas spotkań z fizjoterapeutą, jak i samodzielnie w domu.
W przypadku zespołu ciasnoty podbarkowej ćwiczenia będą obejmować zadania rozciągające, zwiększające zakres ruchu, a także wzmacniające okoliczne mięśnie, by ustabilizować staw ramienny i łopatkę. Ich konkretny dobór jest natomiast kwestią indywidualną, dlatego konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który doradzi, jak powinniśmy ćwiczyć i dopilnuje, by ćwiczenia były wykonywane poprawnie.