Gabinet z umową pod NFZ czy działalność komercyjna – co wybrać?

Porady sprzętowe

PhysiotherapieKażdy fizjoterapeuta, który decyduje się na otwarcie własnego gabinetu staje przed wyborem – ubiegać się o kontrakt z NFZ-tem  czy zdecydować się na działalność komercyjną? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań.

Kontrakt z NFZ – wstęp

Otworzenie własnego gabinetu fizjoterapeutycznego to kosztowne przedsięwzięcie. Potrzebny jest lokal, który spełnia wymagania sanitarne i jest dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Należy również zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, który wymaga dużego nakładu finansowego. Jeżeli chodzi o wyposażenie gabinetu zarówno wybór asortymentu, jak i jego zakres cenowy jest bardzo szeroki.  Wszystko zależy od tego, jakie zabiegi zdecydujemy się wykonywać. Warto pamiętać, że decydując się na umowę z NFZ-tem musimy spełnić konkretne wytyczne.

Jakich zabiegów wymaga NFZ?

Aby podpisać umowę z NFZ-tem  gabinet musi oferować zabiegi takie jak: elektroterapia, światłolecznictwo, leczenie zmiennym polem elektromagnetycznym i magnetycznym, ultradźwięki i laseroterapia. Wymagane jest również wyposażenie zgodne ze szczegółowymi wytycznymi – odpowiednie do zabiegów fizykoterapeutycznych, kinezyterapeutycznych, ale także przenośne zestawy do prowadzenia terapii w warunkach domowych. Rozważając decyzję o kontrakcie z NFZ trzeba pamiętać, że część z narzuconych kryteriów współcześnie uważa się już za przestarzałe. Współcześnie zastępuje się je nowoczesnymi i znacznie skuteczniejszymi metodami. Dla przykładu – w ramach laseroterapii wymagany jest laser biostymulacyjnyo niskiej mocy. Natomiast dużo skuteczniejsze jest laser wysokoenergetyczny np. z serii iLUX, które obok efektu biostymulacyjnego działają przeciwzapalnie i przynoszą natychmiastową ulgę w bólu.

Korzyści ze współpracy z NFZ-tem

Trzeba pamiętać, że również pomieszczenia muszą spełniać określone warunki, w zależności od oferowanych zabiegów. Oprócz tego gabinet powinien być otwarty min. 5 dni w tygodniu przez 5 godzin dziennie. Jednak spełnienie wymagań jednoznaczne z podpisaniem umowy z NFZ-tem przynosi sporo korzyści. Przede wszystkim z zabiegów będzie mogła korzystać większa ilość pacjentów, również tych mniej zamożnych. Fizjoterapeuci wykonujący usługi refundowane nie będą narzekali na brak pracy. Oprócz tego gabinety współpracujące z NFZ-tem wzbudzają zaufanie pacjentów i kojarzą się z bezpieczeństwem i prestiżem.

Alte Frau mit kranker Schulter zur Behandlung bei der Physiotherapie

Kiedy warto prowadzić komercyjny gabinet?

Jednak dostosowywanie się do wymogów NFZ-tu nie zawsze jest zadaniem prostym i wymaga sporych nakładów finansowych. Narzucone wyposażenie nie zawsze spełnia oczekiwania fizjoterapeutów, ale i pacjentów. Może się okazać, że zabraknie nakładów finansowych na inwestycje w urządzenia dużo nowocześniejsze i skuteczniejsze. Innowacyjne terapie takie jak fala uderzeniowa czy terapia Tecar to zabiegi, które cieszą się coraz większą popularnością. To właśnie tego typu metody przyciągają klientów do komercyjnych gabinetów i ze względu na swoją skuteczność przynoszą również spore zyski. Decyzja o tym, czy chcemy prowadzić działalność prywatną czy podpisać umowę z NFZ-tem nie należy do łatwych. Oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie tzw. złotego środka, którym w tym wypadku  okazać się może połączenie obu typów prowadzenia gabinetów.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *