Jaki sprzęt do fizykoterapii wykorzystuje weterynaria?

Porady eksperta

Rehabilitacja zwierząt – zoofizjoterapia, to relatywnie młoda dyscyplina w weterynarii (w szczególności w Polsce). Cieszy się jednak popularnością wśród lekarzy weterynarii oraz pośród rozległego grona właścicieli zwierząt. Jest coraz częściej polecana w różnego rodzaju gabinetach, przychodniach, lecznicach oraz klinikach weterynaryjnych. Zabiegi przeprowadzane są przez wykwalifikowaną osobę: zoofizjoterapeutę na podstawie skierowania od lekarza weterynarii.

Wskazania do zoofizjoterapii 

Do schorzeń zwierząt, które są głównym wskazaniem do rehabilitacji należą: dysplazja (m.in. stawów biodrowych i łokciowych), dyskopatie, choroby zwyrodnieniowe stawów (artroza), zapalenie błony maziowej, leczenie ran i bólu, zaburzenia neurologiczne i wiele innych.

 

Jednym z działów zoofizjoterapii stosowanym do leczenia zwierząt jest fizykoterapia

Fizykoterapia najczęściej znajduje swoje zastosowanie jako dział wspomagający leczenie farmakologiczne i operacyjne. Często także wykorzystywana jest również jako oddzielna, samodzielna terapia. Zadaniem zoofizykoterapii jest przyspieszenie powrotu do zdrowia i zwiększenie jakości życia zwierząt m.in. po zabiegach operacyjnych, ortopedycznych i neurologicznych, a także leczenie zachowawcze problemów związanych z aparatem ruchu i neurologicznych.

fot. zoofizjoterapia sprzęt rehabilitacyjny

Działy fizykoterapii w weterynarii

Laseroterapia

1) Laseroterapia – jej głównym działaniem jest przyspieszenie gojenia i regeneracji tkanek, niwelacja zespołów bólowych, działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Opisane efekty działania promieniowania laserowego  odnoszą się zarówno do laseroterapii niskoenergetycznej – tzw. lasery zimne (poniżej 500mW) , jaki i laseroterapii wysokoenergetycznej (powyżej 500mW), gdzie dodatkowo wywoływany jest efekt termiczny w tkankach co zwiększa intensywność procesów metabolicznych w komórkach.

Magnetoterapia

2) Magnetoterapia – jest to terapia wykorzystująca pole magnetyczne, które wpływa na różne procesy biochemiczne zachodzące w komórce. Pole magnetyczne przenika przez cały organizm (stosuje się je nawet przez opatrunki gipsowe) i wpływa na prawie wszystkie komórki zwierzęcia przez co terapia ta ma bardzo szerokie zastosowanie.

Magnetoterapia może być stosowana u zwierząt z opatrunkami miękkimi i gipsowymi,
a także wszelkimi metalowymi elementami używanymi w ortopedii.

Elektroterapia

3) Elektroterapia – wykorzystująca prąd elektryczny zmienny lub stały. W zależności od rodzaju i parametrów prądu wyróżnia się kilka rodzajów elektroterapii. W medycynie weterynaryjnej najczęściej stosuje się prądy TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation) czyli przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, są to prądy działające przeciwbólowo (zarówno na ból przewlekły jak i ostry) zasada działania opiera się na teorii bramki bólowej i wydzielaniu endorfin. Elektrostymulacja NMES (neuro-muscular electro-stimulation) elektrostymulacja nerwowomięśniowa czyli tzw. elektrogimnastyka, służy przede wszystkim wzmocnieniu mięśni osłabionych na skutek choroby neurologicznej lub po unieruchomieniu (np. po zdjęciu gipsu) oraz zapobieganiu, a raczej spowalnianiu zaniku mięśni w przebiegu niektórych schorzeń. Stosuje się również prąd stały najczęściej jonoforezę polegającą na wprowadzeniu jonów różnych leków (np. w chorobie stawów – leku przeciwzapalnego i przeciwbólowego).

zoofizjoterapia sprzęt do rehabilitacji

Ultradźwięki

4) Sonoterapia (ultradźwięki) – posiadają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także wykorzystywane są w terapii uszkodzonych tkanek, polepszeniu przepływu limfy, przyspieszenie gojenia ran, stany pourazowe (złamania, zwichnięcia, skręcenia), leczenie wylewów i krwiaków, zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Fala uderzeniowa

5) Fala uderzeniowa ESWT– fala uderzeniowa jest stosunkowo nowym sposobem leczenia zwierząt. W ortopedii weterynaryjnej ESWT używana jest do leczenia różnych schorzeń ortopedycznych, m.in. zapalenia kości i stawów, zmian zwyrodnieniowych czy urazów ścięgien, więzadeł i torebek stawowych. Zapewnia przyspieszenie procesów regeneracji i naprawczych tkanek, poprawę mikrokrążenia i metabolizmu oraz szybsze gojenie się kości .

Efekt działania przeciwbólowego jest dobrze widoczny u koni (często sportowych), u których szybkość i długotrwałość tego efektu jest niezmiernie ważna.

 

 

Autor: Paulina Kilian

Paulina Kilian jest fizjoterapeutką, doradcą sprzętowym Zespołu BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodzie pracuje już od 5 lat. Jej specjalizacją jest terapia związana z drenażem limfatycznym. Odbyła również szereg praktyk z osobami starszymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *