Kaletka w kolanie (podrzepkowa, przedrzepkowa i nadrzepkowa) – funkcje i możliwe patologie

Kaletka w kolanie (podrzepkowa, przedrzepkowa i nadrzepkowa) - funkcje i możliwe patologie

Porady eksperta

Kaletek w ludzkim ciele jest bardzo wiele. Te, których urazy zdarzają się prawdopodobnie najczęściej, znajdują się w kolanie. Czym jest ta struktura, jakie mamy kaletki w kolanie oraz w jaki sposób rozpoznać i leczyć ich zapalenie? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Kaletki maziowe i ich funkcje

Kaletki maziowe to struktury powszechnie obecne w naszym ciele, niekiedy połączone z jamą stawu, z którym sąsiadują. Ich praca jest bardzo ważna dla poprawnego działania całego stawu: wytwarzają maź stawową, zmniejszają tarcie pomiędzy pracującymi tkankami, ułatwiają ich ruch poprzez zwiększanie poślizgu. Ochraniają zwykle najbardziej narażone na napięcia miejsca – nie dziwi więc długa lista kaletek stawu kolanowego.

Budową kaletka kolanowa przypomina torebkę stawową – składa się z włóknistej warstwy zewnętrznej i maziowej warstwy wewnętrznej.

Kaletka w kolanie (podrzepkowa, przedrzepkowa i nadrzepkowa) - funkcje i możliwe patologie

Kaletki stawu kolanowego – podział

Medycyna w obrębie kolana szczegółowo wyróżnia następujące struktury tego rodzaju:

 • kaletka nadrzepkowa,
 • kaletka przedrzepkowa podskórna,
 • kaletka przedrzepkowa podpowięziowa,
 • kaletka przedrzepkowa podścięgnowa,
 • kaletka podrzepkowa głęboka,
 • kaletka mięśnia półbłoniastego,
 • kaletka podścięgnowa mięśnia brzuchatego łydki,
 • zachyłek podkolanowy.

Dla uproszczenia mówi się jednak zwykle o trzech kaletkach w kolanie:

 • podrzepkowej – osłaniającej guzek piszczelowy,
 • przedrzepkowej – chroniącej rzepkę od przodu),
 • nadrzepkowej – położonej przy kości udowej.

Możliwe patologie, czyli zapalenie kaletki stawu kolanowego

Wszelkie urazy kaletek – stłuczenia, mikrourazy przeciążeniowe, zmiany degeneracyjne – prowadzą do rozwinięcia się w obrębie tkanki stanu zapalnego. Jego przyczyną mogą być też bakterie, choroby współistniejące lub długotrwała praca w jednej pozycji, zwłaszcza w klęku. Najczęściej problem ten dotyka kaletki przedrzepkowej.

Zapalenie kaletki maziowej przedrzepkowej, podobnie jak innych kaletek, objawia się bólem stawu, obrzękiem kolana i ograniczeniem jego zakresu ruchu. Niekiedy pojawia się też zaczerwienienie i/lub ocieplenie okolicy oraz podwyższona temperatura. Objawy te mogą przypominać m.in. uraz ścięgna.

Zapalenie kaletki przedrzepkowej – zabieg lub leczenie zachowawcze

Na początkowym etapie leczenia najważniejsza jest farmakoterapia: niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz antybiotykiem, jeśli doszło do infekcji bakteryjnej.

Jeżeli wysięk płynu w kaletce jest duży, stosuje się punkcję. Operację wycięcia kaletki przeprowadza się tylko skrajnych sytuacjach, kiedy nie da się jej wyleczyć (np. ze względu na zbyt późną wizytę u specjalisty i długi brak leczenia) albo kiedy stan zapalny często nawraca. Większość przypadków leczona jest zachowawczo.

By leki zwalczyły chorobę, konieczny jest też odpoczynek. Wiele osób cierpiących na zapalenie kaletki przedrzepkowej pyta, czy można chodzić. Oczywiście najlepiej ograniczyć przemieszczanie się do minimum, ale można chodzić z pomocą kul lub ortezy – zgodnie z zaleceniem lekarza. Czasem, by odciążyć kaletkę w kolanie, stosuje się także kinesiotaping.

W leczeniu zapalenia kaletki kolanowej pomagają również takie zabiegi fizjoterapeutyczne jak jonoforeza i fonoforeza, które pozwalają na aplikację leków bezpośrednio do chorej tkanki. Poza tym stosuje się krioterapię i magnetoterapię, by łagodzić ból, oraz laseroterapię w celu stymulowania regeneracji tkanek.

Możliwie szybko aktywizuje się staw, by uniknąć jego zesztywnienia. Ćwiczenia prowadzi się ostrożnie, do granicy bólu i w odciążeniu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o fizjoterapii kaletek, polecamy nasz artykuł pt. Zapalenie kaletki maziowej – przyczyny i leczenie zabiegami fizykalnymi.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *