Laseroterapia punktowa – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Laseroterapia punktowa – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Porady eksperta, Porady sprzętowe

Laseroterapia punktowa jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów w gabinetach fizjoterapeutycznych. Wyjaśniamy, jakie ma zastosowanie, czym różni się od laseroterapii przy użyciu skanera i polecamy innowacyjne lasery punktowe dla profesjonalistów (fizjoterapeutów i rehabilitantów).

Czym jest laseroterapia?

Laseroterapia to metoda leczenia wykorzystywana w fizjoterapii, polegająca na naświetlaniu ciała pacjenta promieniami lasera. Podczas zabiegu energia lasera jest pochłaniana przez skórę i wnika na daną głębokość, stymulując niżej położone tkanki.

W wyniku tego działania, w zależności od potrzeb i dobranych parametrów, możemy uzyskać u pacjenta następujące efekty terapeutyczne:

 • biostymulacyjny,
 • przeciwbólowy,
 • przeciwzapalny,
 • przeciwobrzękowy,
 • rozluźniający.

Jakich laserów używa się w fizjoterapii?

Lasery są urządzeniami emitującymi promieniowanie monochromatyczne (o określonej długości fali), spolaryzowane (kierunki drgań fal są uporządkowane), spójne i równoległe. Oznacza to, że fale rozchodzą się w jednej płaszczyźnie, w przeciwieństwie do źródła światła widzialnego, gdzie emitowane są promieniście. Dzięki tej właściwości dochodzi do zintensyfikowania leczniczego działania wiązki laserowej, wnikającej w tkanki.

Laseroterapia punktowa – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

W fizjoterapii wykorzystuje się lasery niskoenergetyczne (biostymulacyjne) i lasery wysokoenergetyczne. Moc tych pierwszych sięga do kilkuset miliwatów, z kolei tych drugich do kilkudziesięciu watów. 

Nieporównywalnie większa moc laserów wysokoenergetycznych przekłada się na głębsze wnikanie w tkanki wiązki lasera (nawet do kilkunastu centymetrów) i pozwala na szybsze skierowanie odpowiedniej dawki energii prosto w patogen. 

Choć wskazania do stosowania laserów nisko- i  wysokoenergetycznych są podobne, to te drugie mają szerszy zakres zastosowania i umożliwiają bardzo szybkie działanie przeciwbólowe.

Laser punktowy a skaner laserowy – czym różni się zabieg?

Laseroterapia punktowa wykonywana jest na niewielkich obszarach objętych schorzeniem i polega na naświetlaniu ciała pacjenta przez fizjoterapeutę w sposób punktowy, z wykorzystaniem ręcznej sondy laserowej (aplikatora), podłączonej do aparatu.

Podczas zabiegu fizjoterapeuta najczęściej przykłada sondę bezpośrednio do skóry pacjenta i ręcznie prowadzi ją na leczonym obszarze lub przytrzymuje w danych miejscach przez kilka sekund.  Ta metoda nazywa się kontaktową.

Zaletą laseroterapii punktowej jest możliwość skierowania wiązki laserowej bezpośrednio na punkt lub punkty, które są ważne w zdiagnozowanym przez fizjoterapeutę schorzeniu. Rehabilitant może wtedy precyzyjnie zadziałać na punkty spustowe, motoryczne czy akupunkturowe, lub objąć leczeniem okolicę małych struktur takich jak nerwy.

Laser wysokoenergetyczny iLUX - zabieg

Jeśli konieczne jest głębsze penetrowanie tkanek przez energię lasera, to można wykorzystać metodę kontaktową z dociskiem.

Drugim popularnym typem zabiegu jest naświetlanie przy użyciu specjalnego skanera laserowego podłączonego do aparatu. Wykonanie zabiegu przy użyciu skanera umożliwia poddanie leczniczemu działaniu większej powierzchni ciała niż w przypadku metody punktowej.

Metoda z wykorzystaniem skanera laserowego jest bezkontaktowa i bezobsługowa, to znaczy, że nie wymaga ciągłej pracy fizjoterapeuty. Pacjent odsłania część ciała, która ma być poddana zabiegowi, a fizjoterapeuta zbliża do niej skaner, ale nie przykłada go bezpośrednio do skóry, tylko pozostawia w pewnej odległości. Po włączeniu urządzenia terapeuta opuszcza miejsce aż do skończenia zabiegu lub wezwania go przez pacjenta.

Zabieg z wykorzystaniem skanera laserowego jest mniej precyzyjny niż laseroterapia punktowa, ale za to pozwala równomiernie naświetlić dużą okolicę zabiegową na ciele pacjenta.

W obu metodach dawkę promieniowania, czas ekspozycji oraz częstotliwość zabiegów dostosowuje się indywidualnie dla pacjenta, w zależności od dolegliwości, stanu pacjenta oraz okolicy poddawanej zabiegowi. W większości aparatów do laseroterapii istnieje obecnie także możliwość wybrania gotowych programów, które zawierają zapisane parametry przypisane do konkretnych schorzeń.

Wskazania do laseroterapii punktowej

Główne wskazania do zastosowania laseroterapii punktowej to:

 • dolegliwości bólowe,
 • zmiany zapalne,
 • obrzęki,
 • przykurcze,
 • łokieć tenisisty i inne tendinopatie,
 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • rwa kulszowa,
 • choroby o podłożu reumatycznym,
 • stany pourazowe (zwichnięcia, złamania, skręcenia),
 • leczenie blizn i ran pooperacyjnych,
 • zmiany kostne,
 • łysienie plackowate,
 • owrzodzenia,
 • odleżyny.

Przeciwwskazania do laseroterapii punktowej

Natomiast przeciwwskazaniami do stosowania laseroterapii punktowej są:

 • obecność elementów metalowych w okolicy poddawanej zabiegowi,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • nieleczone schorzenia układu krwionośnego,
 • ostre infekcje i stany gorączkowe,
 • nowotwory,
 • nadwrażliwość na światło,
 • padaczka
 • ciąża.

Innowacyjne aparaty do laseroterapii punktowej iLUX

iLUX PLUS oraz iLUX SMART, włoskiej firmy Mectronic Medicale, to zaawansowane, wielofunkcyjne, a przy tym kompaktowe i łatwe w obsłudze aparaty do laseroterapii wysokoenergetycznej. Stanowią idealne narzędzie dla każdego terapeuty, który potrzebuje intuicyjnego i solidnego urządzenia do codziennej pracy z pacjentami.

Lasery wysokoenergetyczne iLUX dostępne są w kilku wersjach, zróżnicowanych pod kątem mocy oraz emitowanej długości fal, dlatego można bardzo precyzyjnie dobrać aparat do swoich potrzeb, w zależności od specyfiki prowadzonego gabinetu.

Lasery wysokoenergetyczne iLUX zostały przez producenta podzielone na dwie linie: SMART oraz PLUS. W tej pierwszej znajdują się urządzenia przenośne o kompaktowych wymiarach.

Z kolei linia PLUS to najbardziej zaawansowane lasery wysokoenergetyczne, oferowane w komplecie ze stolikiem. W linii PLUS znajdują się urządzenia o mocy od 10 aż do 60 W, z różnymi konfiguracjami długości fal: 810 nm, 980 nm, 1064 nm. Dostępne są wersje generujące jedną, dwie lub trzy długości fali.

Zobacz też nasze porównanie: Nowe lasery wysokoenergetyczne Mectronic Medicale – seria iLUX SMART i iLUX PLUS.

Lasery wysokoenergetyczne iLUX umożliwiają osiągnięcie aż pięciu efektów terapeutycznych podczas jednego zabiegu: przeciwbólowego, przeciwzapalnego, przeciwobrzękowego, rozluźniającego i biostymulacyjnego.

W wersji PLUS posiadają 13 trybów emisji, w tym opatentowany tryb E2C, który przynosi natychmiastowy efekt przeciwbólowy z minimalnym efektem termicznym w mechanizmie bramki bólowej. Dzięki temu laserem iLUX można leczyć nawet ostre stany zapalne.

Wiązka laserowa aparatów iLUX, dzięki technologii wiązania kwantowego złota i cyny, charakteryzuje się bardziej skupionym i precyzyjnym działaniem niż w przypadku zwykłego lasera półprzewodnikowego, co wpływa na lepsze leczenie. Większy przedział długości skupionych oraz zrównoważonych fal daje lepsze efekty terapeutyczne.

Podczas terapii istnieje możliwość wyboru spośród 150 interaktywnych patologii. Przeprowadzając zabieg otrzymujemy natychmiastowy feedback na temat mocy, czasu i efektywnej energii dostarczanej przez system.

Lasery iLUX to świetne rozwiązania dla nowoczesnych gabinetów fizjoterapii, które pozwalają zwiększyć efektywność prowadzonej terapii oraz skrócić jej czas.

Adam Szumny
Autor: Adam Szumny

Fizjoterapeuta, doradca sprzętowy w firmie BardoMed. Specjalizuje się w innowacyjnych terapiach: TECAR, laseroterapia wysokoenergetyczna, leczenie falą uderzeniową.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *