Łokieć golfisty – przyczyny, objawy oraz leczenie (rehabilitacja)

Łokieć golfisty - ból po wewnętrznej stronie stawu łokciowego

Porady eksperta

Łokieć golfisty to bardzo częsta przypadłość – nie tylko u sportowców. Może ją powodować intensywny powtarzalny ruch lub praca przy biurku. Leczenie łokcia golfisty w dużej mierze skupia się na rehabilitacji. Sprawdźcie, co w takich przypadkach ma do zaoferowania fizjoterapia, poza odpoczynkiem, okładami i ćwiczeniami. 

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, potocznie określane jako łokieć golfisty, to entezopatia przyczepu zginaczy przedramienia. Zwykle związane jest z uszkodzeniem przyczepów mięśni nawrotnego obłego lub zginacza promieniowego nadgarstka, często spowodowanych powtarzalnymi wielokrotnie czynnościami, pracami manualnymi lub dźwiganiem ciężarów.

Łokieć golfisty – objawy

Podstawowym objawem łokcia golfisty jest silny ból po wewnętrznej, przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, czasem promieniujący do przedramienia, nadgarstka, a nawet palców małego i serdecznego. Bolesność pojawia się podczas chwytania i noszenia rzeczy, rzucania piłką, otwierania drzwi z gałką czy uścisku dłoni. Początkowo ból jest niewielki i nie wiąże się z innymi ograniczeniami ruchomości czy siły, a narasta jedynie podczas wykonywania rzutów oraz nawracania przedramienia z oporem.

W przypadku bardziej rozwiniętego stadium łokcia golfisty do objawów zaliczamy również tkliwość łokcia, sztywność i słabość ręki, nadgarstka i palców. Niektórzy skarżą się na drętwienie lub mrowienie przedramienia – zwykle wiąże się to z bólem promieniującym do palców.

Łokieć golfisty – przyczyny

Jak przy wielu innych kontuzjach i na tę szczególnie narażeni są sportowcy. Łokieć golfisty dotyka osób uprawiających takie dyscypliny jak piłka ręczna, oczywiście golf, strzelanie z łuku, wspinaczka, podnoszenie ciężarów (zwłaszcza przy błędach w technice), rzut oszczepem, a także sporty rakietowe: badminton, tenis, squash.

Łokieć golfisty - ból po wewnętrznej stronie stawu łokciowego

Jednak ten uraz może pojawić się również u osób dużo pracujących w ogrodzie, zmywających podłogę, stolarzy, malarzy, stomatologów, a także pracowników biurowych, którzy dużo czasu spędzają przy komputerze. Kontuzję zazwyczaj powoduje wielokrotne zginanie i prostowanie łokcia, co oznacza długotrwałe przeciążenie mięśnia i powoduje mikrourazy tkanki.

Innymi możliwymi przyczynami – choć rzadziej spotykanymi – są zwłóknienia, zwapnienia, przebyte złamania, narośla w chorym obszarze albo choroby nowotworowe.

Łokieć golfisty – leczenie

Jak leczyć łokieć golfisty? W przypadku łagodnych kontuzji może wystarczyć odpoczynek i chłodzenie urazu (lód lub żele chłodzące). Jeżeli jednak te metody nie przynoszą efektu, mamy podwyższoną temperaturę lub problem ze zgięciem łokcia, koniecznie musimy wybrać się na konsultację do lekarza. Diagnoza może być wsparta badaniem USG, RTG albo rezonansem magnetycznym, zwykle jednak specjaliście wystarcza wywiad z pacjentem i badanie palpacyjne.

W przypadku urazów takich jak łokieć golfisty, leczenie zaczyna się od zastosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz zimnych okładów. Wspiera się je ograniczeniem ruchu i odciążeniem kończyny, często z pomocą ortezy.

Jeżeli zdiagnozowany zostanie łokieć golfisty, to fizjoterapia jest jednym z kluczowych elementów kuracji. Co może nam zaoferować? Zwykle rehabilitacja obejmuje ćwiczenia izometryczne, a na późniejszym etapie bardziej wymagające ćwiczenia z oporem. Poza tym stosuje się szereg zabiegów, między innymi:

  • terapię TECAR,
  • laseroterapię,
  • falę uderzeniową,
  • ultradźwięki,
  • jonoforezę,
  • krioterapię,
  • magnetoterapię,
  • masaż poprzeczny i funkcyjny,
  • kinesiotaping.

Postanowiliśmy bardziej szczegółowo opisać wybrane z nich.

Terapia TECAR

Terapia TECAR wykorzystuje pozytywne działanie fali radiowej wysokiej częstotliwości na chore komórki. Dzięki dostarczeniu dużej dawki energii do tkanek, zabieg poprawia krążenie, drenaż i dotlenia tkanki, czyli tym samym przyspiesza regenerację. W przypadku łokcia golfisty, rehabilitacja z użyciem aparatów do terapii TECAR wykorzystuje oba tryby pracy – pojemnościowy i rezystancyjny, co daje najlepsze efekty. Ze względu na duże podobieństwo zarówno samych urazów, jak i metod postępowania w ich leczeniu, polecamy nasze materiały, pokazujące leczenie łokcia tenisisty z wykorzystaniem terapii TECAR.

Terapia falą uderzeniową

Terapia falą uderzeniową to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia wielu urazów, o szerokim spektrum zastosowania. Fizjoterapia łokcia golfisty za pomocą aparatu Rosetta ESWT umożliwia osiągnięcie szybkich, ale co najważniejsze – trwałych efektów przeciwbólowych. W jaki sposób? Zabieg falą uderzeniową pobudza mikroobieg, a z nim metabolizm komórkowy. Tym samym uszkodzone tkanki szybciej się regenerują, a ból przestaje doskwierać pacjentowi.

O tej terapii pisaliśmy już w kontekście łokcia tenisisty w artykule Łokieć tenisisty – leczenie falą uderzeniową.

Laseroterapia wysokoenergetyczna

Doskonale z falą uderzeniową uzupełnia się laseroterapia. Laser wysokoenergetyczny iLUX pomaga skutecznie zmniejszyć napięcie mięśni, a także szybko i sprawnie opracować punkty spustowe, dzięki czemu ból zostaje zmniejszony, tkanki są lepiej ukrwione, a komórki szybciej się odnawiają.

Tym razem także polecamy obejrzeć ten zabieg na pokrewnym przykładzie w artykule: Łokieć tenisisty – opis schorzenia i leczenia z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego.

Łokieć golfisty – leczenie operacyjne

A jak leczyć łokieć golfisty, kiedy fizjoterapia nie przyniosła poprawy? Taką ewaluację przeprowadza się zwykle po 2-3 miesiącach. W przypadku braku rezultatów konieczna może być operacja. Wtedy powrót do formy może potrwać kolejne 4 miesiące.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia łokcia golfisty, należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie przedramienia, rozgrzewać się przed treningiem oraz zadbać o właściwe warunki pracy przy biurku.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *